„V době vzniku požáru byli dělníci v šatně na svačině. Ucítili však podivný zápach, vrátili se do dílny a po otevření se na ně vyvalil hustý kouř,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Dým se valil z odstaveného nakladače, který byl v dílně připravený na opravu. Pracovníci ho chtěli z místnosti vytáhnout, stroj měl ale zvednuté rameno a to rychlé vytažení znemožňovalo.

„Dělníci proto museli nejdříve odpojit hydraulické hadice, rameno nakladače spustit a teprve poté se jim podařilo hořící stroj vytáhnou traktorem ven,“ popsal Mitáček.

Venku se podle něj pracovníci pokusili plameny šlehající z kabiny zdolat pomocí několika hasicích přístrojů. V té době už byli na cestě profesionálové z Morkovic a Kroměříže, posílení sbory dobrovolných hasičů z Litenčic, Koryčan a Morkovic.

„Jako první na místo dorazila jednotka profesionálů z Morkovic-Slížan, která zahájila hasební útok pomocí vysokotlakého vodního vedení. Požár se podařilo rychle lokalizovat a následně i uhasit,“ informoval mluvčí.

Hasičům se podle něj podařilo zabránit rozšíření plamenů a ochránili tak další materiální hodnoty. Škoda jde přesto do statisíců. „Požár se rozšířil po celé kabině nakladače, který byl plameny značně poškozen. Způsobená škoda byla vyčíslena na tři sta tisíc korun, zásahem hasičů se podařilo uchránit další majetek za sto tisíc,“ upřesnil Mitáček.

Podle vyšetřovatele hasičů z Kroměříže byla příčinou vzniku požáru technická závada na elektroinstalaci stroje. Cizí zavinění tak bylo vyloučeno a policisté případ prošetřovat nebudou. „Hlídka na místě byla, k trestnému činu ale nedošlo a tak případ zůstává v rukách hasičů,“ vysvětlila kroměřížská policejní mluvčí Barbora Balášová.