Změnilo se vůbec něco za posledních šest měsíců? Vydrželo odhodlání tehdejšího starosty Loukova zatlačit na Čepro, aby zajistilo větší bezpečnost?

Vzájemná spolupráce zatím bez vysledku

Do těchto dnů nebylo vyšetřování nehody uzavřeno. Potvrdili to jak zástupci firmy Čepro, tak hasiči. Obě strany uvedly pouze neurčitá, nic neříkající prohlášení.

Na hledání příčiny vzniku požáru vzájemně spolupracují nejen Čepro a Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, ale také Policie České republiky. Jak ona intenzivní spolupráce, jak ji nazvala mluvčí Čepra Linda Máchová, funguje, nevíme. Jisté je, že k žádné bezpečnostní změně nedojde minimálně do doby, než budou znát konečné výsledky.

„Budeme se otázkou bezpečnosti a nápravných opatření zabývat, jakmile budeme znát příčinu nehody,“ odpověděla Deníku Máchová. Ani sčítání škod zatím není u konce.

„Ještě není vyčíslení škod uzavřeno, ale bude se pohybovat určitě vysoko přes 150 milionů korun,“ nechala se slyšet mluvčí. Společnost přesto v rekordně krátkém časovém úseku obnovila výdej pohonných hmot. Trvalo to pouhé dva měsíce.

„Vybudovali jsme redukovaný výdej na provizorní lávce a můžeme obsluhovat dvě cisterny současně,“ popsala současný stav Máchová.

Čepro navíc pracuje na projektové dokumentaci k výstavbě zcela nového výdejního prostoru, který by měl klást důraz na maximální míru zabezpečení.

S Čeprem o nové cestě

Ačkoliv většina obyvatel nebyla z požáru příliš vystrašena, někteří poukazovali na to, že v případě výbuchu hlavních nádrží, kde jsou uchovány strategické zásoby pohonných hmot, by z Loukova a jeho okolí zbyl jen pouhý kráter.

Starosta obce Antonín Zlámal tehdy pro Deník uvedl, že bude trvat na větším zabezpečení ze strany společnosti Čepro. Upozornil, že jenom ve dvou zadních nádržích je na 140 tisíc kubíků pohonných hmot a dříve objekt hlídala posádka.

„Nyní je vše o hodně volnější a to musíme změnit,“ prohlásil v září loňského roku Zlámal, který se po nehodě skutečně sešel s generálním ředitelem Čepra. Avšak současné hlavní téma Loukova je výstavba nové cesty, nikoliv zabezpečení skladu.

„Musím říct, že ani občané nevyvíjeli tlak na změnu bezpečnosti,“ dodal Zlámal se slovy, že při současných jednáních s Čeprem řeší jejich případnou spolupráci při obnově hlavního průtahu obcí, které by mělo začít letos v květnu.