Rozsáhlý požár lesa likvidovali požárníci během úterního dopoledne. Vzhledem k silnému větru, který vyháněl hasiče už od předešlého večera k spadaným stromům, raději hned vyslali na místo pět jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Nakonec se však celkový počet jednotek vyšplhal až k číslu 17.

TĚŽKÉ PODMÍNKY PRO ZÁSAH

„Kolem sedmé hodiny ráno mi přišla zpráva na mobil, že v oblasti Bílové hoří,“ prozradil starosta Rajnochovic Antonín Uhřík.

Lokalita se naštěstí nachází v dostatečné vzdálenosti od samotné obce a rozšíření požáru mezi domy bylo málo pravděpodobné.

„Zaregistrovali jsme, že jezdí hasiči do obce kyvadlově pro vodu, ale jinak se nás to nedotklo,“ řekl starosta.

Hasiči naštěstí dostali oheň pod kontrolu dřív, než stačil přeskočit do mladého smrčí a dalších částí. „Hořelo na místě vytěženého lesa o rozloze zhruba 100 krát 150 metrů,“ přiblížil lokalitu mluvčí hasičů Pavel Řezníček.

„Avšak celou situaci komplikoval nejen silný vítr, ale také podmáčený terén a naprostá absence přístupových cest pro těžkou techniku, která navážela vodu,“ nechal se slyšet Řezníček.

PROBLÉMY S POŽÁRY V OKOLÍ JSOU

Právě silný vítr byl jednou z příčin vzniku požáru.

„Vyšetřovatelé zjistili, že oheň má na svědomí nedbalost při pálení klestí, které probíhalo už den předtím,“ zveřejnil závěry Řezníček. Bohužel vítr rozdmýchal již uhašený oheň. Za jiných povětrnostních podmínek by tedy zřejmě vůbec nevznikl.

„Několik týdnů zpět byl s pálením klestí problém pod Javorníkem a taky v Bílové,“ přiznává starosta Rajnochovic. „Dřív se pálení víc hlídalo. Dnes tomu tak není,“ povzdychnul si Uhřík.

Majitel pozemků, na kterých požár vznikl je Olomoucké arcibiskupství, které se k incidentu nemohlo kvůli absenci informací vyjádřit.

„Bohužel vám nebudu nápomocen. Možná budu vědět více zítra,“ řekl Deníku vedoucí odboru správy majetku arcibiskupství Václav Tichý.

Požár byl zlikvidován kolem jedné hodiny odpolední. Postupem času začaly místo opouštět jednotlivé jednotky.

„Do středečního rána ještě zůstávají dva sbory na hlídku,“ poznamenal Řezníček.