Hasičům se podařilo zachránit z hořícího bytu nezraněného patnáctiletého chlapce. Příčiny požáru vyšetřují hasiči i policisté. Pravděpodobně oheň způsobila závada na elektrospotřebiči.

Požár ohlásilo krátce po páté hodině ranní několik svědků, kteří viděli vycházet z okna v prvním patře černý kouř a zároveň slyšeli volání o pomoc. Hasiči byli na místě už za pět minut od výjezdu ze stanice. „Od počátku jsme měli informaci, že se v bytě mohou nacházet osoby, a proto jsme zároveň informovali zdravotníky i policii,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Už při příjezdu byl vidět mohutný černý oblak kouře vycházející z okna. „Hasiči si připravili přenosný žebřík, který přistavili k jednomu z oken. V okně byl patnáctiletý chlapec, kterému hasiči pomohli na zem,“ vylíčil Mitáček.

Záchranáři zároveň vnikli do hořícího bytu. „Celý prostor byl silně zakouřen a proti požáru v hlavním obytném pokoji hasiči použili vysokotlaké vodní vedení. Při průzkumu bytu bylo hasiči nalezeno ještě další velmi malé, asi roční dítě,“ popisoval Mitáček.

Hasiči požár postupně zlikvidovali a zabránili jeho dalšímu rozšíření mimo byt. Společné prostory tak zůstaly ohněm i kouřem nedotčené. Nebylo ani nutné evakuovat ostatní obyvatele domu.

Matka dětí, která v bytě žije se svým přítelem, se vrátila domů ještě v době, kdy hasiči likvidovali požár. Uvedla, že se vzdálila, aby vyvenčila psa. „Otec dospívajícího chlapce si pro hocha později přijel a převzal do své péče. Zároveň mu záchranáři doporučili, aby nechal syna preventivně vyšetřit,“ doplnil Mitáček.

Zdrcené matce poskytli hasiči i policisté posttraumatickou péči. Do Meziříčí vyrazila také psycholožka Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. „Mým úkolem je poskytnout matce zdrcené ztrátou dítěte prvotní podporu, aby ustála nápor takové situace,“ uvedla psycholožka Soňa Pančochová.

Dodala, že důležitá je také pomoc se zkontaktováním blízkých či příbuzných, kteří fungují jako jakási záchranná síť a jsou další oporou. „Napomůžu také s oslovením sociálního odboru. Je třeba si uvědomit, že ti lidé se v podstatě ocitli bez bydlení,“ upozornila Pančochová.

Okolnostmi tragického požáru se hned po jeho zlikvidování začali zabývat tým vyšetřovatelů hasičů i kompletní kriminalistický výjezd. Podle Ivo Mitáčka už dopolední vyšetřování zúžilo možnosti příčin vzniku požáru na technickou závadu elektroinstalace nebo některého z připojených zařízení. Vyloučena ale nebyla ani nedbalost.

Jeho slova potvrdila také vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. „Kriminalisté přivolali na místo také znalce z oboru elektro. Prozatím se zdá, že příčinou požáru byla skutečně závada na elektrickém zařízení. Vyšetřování ale ještě neskončilo,“ uvedla Javorková. Doplnila, že přesnou příčinu úmrtí ročního dítěte prozradí nařízená soudní pitva.

Podle neoficiálních informací mohl svou roli na celé tragédii sehrát také alkohol. Matka dětí ani její přítel v době požáru v bytě nebyli. Některé zpravodajské servery zveřejnily informace odvolávající se na svědecké výpovědi, podle kterých dvojice zřejmě oslavovala v restauraci.