Byl také vyhlášen zvláštní – nejvyšší - stupeň poplachu. Podle prvních hrubých odhadů způsobil rozsáhlý požár škodu v řádu desítek milionů korun. Ve čtvrtek se na místo vydají vyšetřovatelé, do budovy však bude možné podle odhadu statika vstoupit nejdříve za několik dní.

„O půl jedné ráno bylo ohlášena likvidace události. Požářiště bylo zkontrolováno termokamerou a předáno Policii České republiky,“ sdělil krajský mluvčí hasičů David Martinec.

„V 7:15 byla ohlášena dvě drobná doutnající ohniska. Jednotka je uhasila, prolila vodou a znovu zkontrolovala termokamerou,“ dodal mluvčí.

Ve čtvrtek dopoledne se na místě požáru sejde tým vyšetřovatelů z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje a Policie ČR. Podle statika je zbylá konstrukce nestabilní a proto v příštích několika dnech zřejmě nebude možné vstoupit přímo do budovy.

Rozsáhlý požár haly a přilehlých obchodních prostor v lokalitě Baťov v Otrokovicích.
Škoda po požáru v Otrokovicích dosáhla desítek milionů korun

„Prvotní šetření bude probíhat pouze z vnějšku budovy, s ohledem na bezpečnost a vyjádření statika,“ potvrdil mluvčí.

Co požár způsobilo a jaká je přesná způsobená škoda, se zatím neví.

„Dle vyjádření vyšetřovatele se určitě dnes nebude stanovovat výše škody ani příčina vzniku požáru. Jedná se o periferní prohlídku požářiště a zadokumentování stavu bezprostředně po požáru,“ informoval David Martinec.

„Je to důležité z toho důvodu, že může dojít vzhledem k povětrnostním vlivům - bouřky, vítr a tak dále., nebo ještě i jako následek požáru ke zborcení některých konstrukcí, což by ztížilo vyšetřování,“ vysvětlil mluvčí.

Hasiči budou i ve čtvrtek monitorovat možná ohniska požáru.

„Na místo ještě v současné chvíli jede jednotka, která bude prolévat požářiště kvůli možným skrytým ohniskům,“ doplnil David Martinec.

Začátek před půl šestou ráno

Rozlehlý objekt s provozovnami na třídě Tomáše Bati začal hořet ve středu před půl šestou ráno.

„Na místě hoří hala a k ní připojené obchodní prostory. Byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu,“ uvedl ve středu ráno mluvčí krajských hasičů David Martinec.

Na místo se postupně sjelo osmatřicet hasičských jednotek a také tři posádky Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Pomoc zdravotníků potřeboval jeden ze zasahujících hasičů, který se při boji s ohněm zranil.

„Přednemocniční neodkladnou péči jsme na místě poskytli hasiči, který utrpěl popáleniny druhého stupně na ruce. Poté jej posádka transportovala do Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně,“ upřesnila po deváté hodině ráno mluvčí krajských zdravotníků Gabriela Netopilová Sluštíková.

Podle Davida Martince byl zásah pro hasiče vzhledem k počasí velmi náročný. Na místě zřídili štáb velitele zásahu. V akci byl také dron z Vyškova „Na místo byla povolána jednotka s dronem z Vyškova pro komplexnější pohled z výšky na celý prostor požářiště. U události zasahují i příslušníci chemické laboratoře z Frenštátu pod Radhoštěm, kteří měří koncentraci škodlivin v ovzduší. Na místě se nachází vyšetřovatel požáru,“ informoval ve středu Martinec.