„Shořelo jich sedm a to v hodnotě bezmála tři tisíce korun," vyčíslila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

K dalšímu požáru pak došlo v pondělí večer na opačném konci obce, kde někdo zapálil stoh u budovy kravína. Oheň zničil 2 000 metrů krychlových pšeničné slámy, samotný kravín se hasičům podařilo zachránit. „Škoda se vyšplhala na šestatřicet tisíc korun," dodala policejní mluvčí.

Oba případy už vyšetřují kroměřížští policisté. A zatímco v prvním případě šlo o přestupkové jednání proti majetku, ve druhém už o trestný čin poškození cizí věci. V souvislosti s pátráním žádá policie o pomoc také veřejnost.

„V případě, že někdo v blízkosti požářišť viděl podezřelé osoby či vozy, ať zavolá kroměřížským policistům na telefonní číslo 974 675 651 nebo na bezplatnou linku 158," vyzvala Kyšnerová.

Podle lutopecenského starosty Petra Navrátila nemá zatím nikdo z obce podezření, kdo by mohl mít úmyslné zapálení slámy na svědomí. Kolem obce prý cizího člověka nikdo nezahlédl.

„Šetření zatím probíhá, v tuto chvíli je to na mrtvém bodě. Stoh shořel úplně celý a náš sbor místo dohašoval až do tří hodin odpoledne následujícího dne," podotkl Navrátil.

V katastru obce mají prý stohy ještě dva, za posledních pětadvacet let však obdobný případ nepamatují. „Může to být snad tak třicet let, kdy došlo k nedbalostnímu požáru. Tehdy stoh slámy zapálili kluci, kteří tam kouřili. Úmyslné založení ale nepamatuji," potvrdil Navrátil.

Podle starosty všichni v obci doufají, že pálením slámy jednání žháře skončilo a nic dalšího už neprovede. V případě jeho dopadení a prokázání ale i tak pachatele úmyslné založení požáru – pokud bude pravomocně uznáno v obou případech – přijde draho. Hasičům bude muset uhradit přes půl milionu korun, každé jednotce totiž podle nového zákona náleží 5600 korun za hodinu výkonu.

„U prvního požáru by žhář zaplatil za šest hodin zásahu všech jednotek, u druhého pak sto devět hodin. Celkově tak částka činí 644 tisíc korun, které náleží Hasičskému záchrannému sboru Zlínského kraje a zřizovatelům dobrovolných jednotek," upřesnil pro Deník kapitán HZS ZK Pavel Řezníček.