V jednom případě požár zničil plochu o rozloze větší než jeden hektar a při jedné události se také lehce popálil senior. Rovněž padaly i pokuty.

Například takřka dvě hodiny bojovali hasiči s ohněm, který zasáhl velkou část louky u Velkých Karlovic na Vsetínsku. „Plameny se větrem rozšířily až do blízkosti chatek a poškodily i několik ovocných stromů,“ popsal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Pokutu si od hasičů vysloužil i senior, který se svým synem u Štítné nad Vláří na Slavičínsku vypaloval travní porost. Požár se jim však vymkl kontrole. Než hasiči dorazili na místo, stačily se plameny rozšířit na plochu o rozloze třech hektarů. „Senior se spolu se synem snažili požár hasit sami, ale bylo to nad jejich síly. Navíc starší z mužů utrpěl lehké popáleniny na hlavě a ruce,“ konstatoval mluvčí.

I v dalším případě byla na vině nedbalost seniora. Muž u Uherského Ostrohu vypaloval porost, ale jakmile zafoukal vítr, oheň přeskočil i na okolní suchou trávu. Oheň nakonec sežehl pás trávy v délce jednoho kilometru. „Přestupek seniora jsme opět vyřešili blokovou pokutou,“ konstatoval Mitáček.

Obdobné události se odehrály ještě i v Těšově, Osvětimanech a Nedakonicích na Uherskohradišťsku. V jednom případě jeli hasiči pomáhat i na území sousedního Jihomoravského kra­je.

Podle Mitáčka vyjíždějí jednotky k takovým požárům prakticky denně. „Zákon zakazuje plošné vypalování porostů, za jehož porušení udělují hasiči pokuty. Je proto vhodné využívat organizovaných akcí v zahrádkářských nebo chatových oblastech ke svozu biologického odpadu, čímž odpadá celá řada problémů. Kde není možné takových akcí využít, tak vždy doporučujeme myslet na vhodnou prevenci, dostatečně se na spalování odpadu připravit, zajistit si jednoduché hasební prostředky a mobilní telefon pro případné přivolání pomoci,“ radí mluvčí hasičů.