V budově historické turistické restaurace začalo hořet dvě hodiny po půlnoci. Během hašení se objekt začal bortit. Při požáru se naštěstí nikdo nezranil.

„V době požáru byli v budově dva muži. Požár zjistil jeden z nich, když se vracel z kotelny. Upozornil druhého muže, že z jednoho pokoje vychází dým. Před naším příjezdem začal jeden z mužů provádět hasební práce s jedním hasicím přístrojem. V hašení ale pro silné zakouření vnitřních prostor nepokračoval a spolu s druhým mužem budovu opustili. Následně ještě vypnuli elektrický proud a uzavřeli přívod LPG u tlakových nádrží, které jsou ve vzdálenosti asi 15 metrů od hořící budovy,“ uvedl za Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje (HZS ZLK) mluvčí Roman Žemlička.

Chata na Tesáku podlehla plamenům. Sobota, 29.ledna 2022.
Toto zbylo z chaty na Tesáku. Lidé smutní: Byla srdeční záležitostí

Oba muže podle něj prohlédl lékař Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) a následně je propustil.

„K hořící chatě museli hasiči jet opatrně, protože cesta byla namrzlá. V době jejich příjezdu už hořela střecha a část podkroví. K uhašení nasadili několik útočných proudů vody. Byla nasazena i výšková technika. Vzhledem k rozšíření požáru brzy začala docházet voda. Po domluvě se správcem vodovodního řadu byla zřízena dvě odběrní místa v Bystřici pod Hostýnem. Voda byla na místo požáru dopravována kyvadlově,“ popsal zásah mluvčí. Hasiči vyhlásili 3. stupeň požárního poplachu.

„Asi po hodině hašení se začaly bortit stropy a částečně obvodová konstrukce. Velitel zásahu si vyžádal spolupráci se Záchranným útvarem Hasičského záchranného sboru České republiky – sídlo Hlučín, protože se zbortila plechová střecha, která zakryla místo požáru. Nemůže proto provádět účinné hašení požáru,“ doplnil Roman Žemlička s tím, že byla velitelem dále vyžádána spolupráce se Správou a údržbou silnic Kroměříž, která by v pravidelných intervalech udržovala silnici mezi Bystřicí pod Hostýnem a Tesák sjízdnou.

Požár dvou aut v Kostelanech na Kroměřížsku zaměstnal v pátek odpoledne tři jednotky hasičů.
Na vrakovišti v Kostelanech hořela dvě auta, traktor se podařilo zachránit

Na místo požáru se dostavil řídící důstojník kraje, který si převzal velení.

„Vzhledem ke škodě, která bude větší jak 5 milionů korun, na místě pracovali vyšetřovatelé hasičů z územního odboru Kroměříž a krajského ředitelství Zlín ve spolupráci s Policií České republiky. Další šetření by mělo probíhat dnes v odpoledních hodinách. Příčina vzniku požáru a výše škody jsou prozatím v šetření,“ sdělil Roman Žemlička. Doplnil, které jednotky u požáru zasahovaly:

Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje z požárních stanic Bystřice pod Hostýnem, Kroměříž, Holešov, Vsetín a Valašské Meziříčí a sbor dobrovolných hasičů obcí Chvalčov.