„Původní majitelé o dům přišli v exekuci, vystěhovali se a většina vybavení zůstala uvnitř. Firma, která v dražbě tuto nemovitost získala, se pak pustila do vyklízení a vzhledem k tomu, co uvnitř našla, musel být přivolán hasičský záchranný sbor," popsala ve středu pro Kroměřížský deník starostka obce Marcela Joklíková.

Profesionální hasiči ze stanice Kroměříž při prvním průzkumu domu našli skleněné a plastové láhve různých objemů s chemikáliemi a dřevěné vojenské bedny.

„V jedné z nich se nacházely i dva granáty, na místo zásahu byl proto povolán policejní pyrotechnik," potvrdil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Po dohodě s policisty se podle něj velitel kroměřížských hasičů rozhodl povolat na místo další jednotky a evakuovat nejbližší rodinné domy. Na místo tak postupně přijely jednotky dobrovolných hasičů z Chropyně a Záříčí a také technicko – chemický speciál hasičů z Kroměříže.

Evakuace se nakonec týkala jen tří lidí z vedlejšího rodinného domu. „Odešli na nějaký čas ke známým tady v obci. Další dům stojící poblíž je pak shodou okolností momentálně neobývaný," poznamenala starostka.

Hasiči mezitím při prohledávání domu našli další lahve s chemikáliemi a pytle se sypkými látkami. „Jak ale bylo velitelem zásahu potvrzeno, žádný z nalezených obalů z chemikáliemi nebyl porušen a nehrozilo žádné nebezpečí úniku látek. Podle označení některých lahví se jednalo o prostředky používané ve zdravotnictví," podotkl mluvčí záchranářů.

Po příjezdu pyrotechnika byla provedena další kontrola domu. „Nalezené granáty, z nichž jeden byl školní a druhý cvičný, policejní pyrotechnik zajistil. Žádná další munice nebyla v objektu nalezena," dodal Libor Netopil. Hasiči pak dohodli s novými majiteli objektu další postup při likvidaci nalezených látek. „Vzhledem k tomu, že nehrozilo žádné nebezpečí, byl pak umožněn návrat obyvatel do okolních domů," uzavřel mluvčí hasičů.