Na místě se sešlo celkem třináct hasičských jednotek ze dvou krajů, vozy s cisternami ale byly bohužel bezmocné.

„Zapadly totiž v rozbahněném terénu,“ sdělil Deníku kolem šesté hodiny večer mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček a hlásil, že na pomoc byl přivolán vrtulník a letadlo.

„Vrtulník nám poskytla policie a letadlo patří soukromé firmě,“ dodal mluvčí a upřesnil, že jejich úkolem je samozřejmě svoz a shazování vody.

O hodinu později se plameny, které dosahovaly výšky až desíti metrů a táhly se v čelní frontě několika set metrů, hasičům začalo dařit krotit.

„Hasičské vozy, které se nemohly dostat k ohni, vytvořily fronty kolem pole a hasili jsme z hadic tak daleko, kam dosáhly. Nebylo ale možné dovézt je k ohnisku. Hasiči měli chvílemi tak říkajíc svázané ruce a byli zcela odkázáni na pomoc ze vzduchu,“ popisoval úsilí Mitáček.

Při krocení plamenů pomohli také zemědělci. „Několika těžkými stroji vyorávaly brázdu, která bránila šíření požáru,“ uvedl Mitáček.

Patnáct minut po sedmé hodině mluvčí hlásil, že požár se podařilo lokalizovat.

„Už se nešíří, je zcela pod kontrolou a dohašujeme drobná ohniska. Na místě je momentálně třináct jednotek, z toho tři profesionální. Celé dvě jednotky dobrovolníků během zásahu zajišťovalo plnění letadla a vrtulníku,“ zdůraznil zásluhy Mitáček.

Poté, co se podařilo plameny zkrotit, bylo možné odhadnout velikost zasažené plochy. „Vyhořelo pole na ploše sto hektarů,“ vyzdvihnul rozsah Mitáček a uvedl, že část pole tvořilo strniště a část vzrostlé plodiny.

„Během požáru ani zásahu nebyl nikdo zraněn,“ uklidnil mluvčí.

Kolem půl deváté večer hasiči dokončili likvidaci požáru. Vyšetřovatel, který přijel ze Zlína místo ohledal.

„Vyšetřování ukázalo, že požár vznikl během žní. Řidič kombajnu si při sečení všim pod strojem kouře a následně plamenů. Sám se snažil z pole před požárem ujet, ale při manévrování zapadl. Dramatickou událost zvládl a nakonec se mu podařilo dostat z dosahu ohrožujících plamenů. Požár se však rychle rozšířil do okolí,“ objasnil příčinu mluvčí.

Předběžná škoda byla vyčíslena na pět set tisíc korun.

„Zásahem hasičů se podařilo uchránit jen část pole. Přestože byla půda silně podmáčená, stačily klasy během jediného dne oschnout natolik, že podpořily hoření,“ uzavřel Mitáček.