Žně letos kvůli počasí začaly zhruba o dva týdny dříve, než je dlouhodobý průměr. Na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku se tak žňové práce blíží ke konci. „Kvalita pšenice je dobrá. Ječmen má ale vysoký obsah dusíkatých látek, což komplikuje jeho využití ve sladovnictví,“ řekl ředitel kroměřížské zemědělské agentury Stanislav Skála.

U ozimého ječmene letos zemědělské podniky dosáhly průměrného hektarového výnosu 5,53 tuny, loni to byly čtyři tuny. Například na Kroměřížsku byl letošní výnos dokonce 5,9 tuny. Vyšší výnosy zemědělci zaznamenávají i u ozimé pšenice a jarního ječmene. Řepky sklidili zemědělci z hektaru 2,91 tuny, loni byl výnos takřka stejný.

Zemědělské podniky ve Zlínském kraji dosáhly loni u obilovin průměrného hektarového výnosu 4,6 tuny, celkem sklidily 266 273 tun obilovin. Celorepublikový průměr činil 4,17 tuny. Lépe než farmáři ze Zlínského kraje na tom byli jen jejich kolegové z Prahy, kde je ale nesrovnatelně menší výměra osevních ploch. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Zemědělci letos sklízejí obiloviny z 51 708 hektarů. Největší část, přes třicet tisíc hektarů, připadá na ozimou pšenici, následuje ječmen jarní s asi dvanácti tisíci hektary. Řepku pak podniky zasely na 10 860 hektarech.