Žně v letošním roce kvůli počasí začaly zhruba o dva týdny dříve, než je dlouhodobý průměr. Na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku se tak žňové práce v současné době blíží ke konci.

„Výnos je teď o deset až patnáct procent vyšší, než tomu bylo v loňském roce. Kvalita pšenice je pro potravinářské potřeby dobrá, ječmen má ale vysoký obsah dusíkatých látek, což není dobré pro jeho využití ve sladovnictví,“ vysvětlil ředitel kroměřížské zemědělské agentury Stanislav Skála.
Zemědělské podniky ve Zlínském kraji dosáhly u ozimého ječmene průměrného hektarového výnosu 5,1 tuny, loni to byly přitom čtyři tuny.

Žně letos začaly o téměř dva týdny dříve. Kvalita pšenice je dobrá, ječmen má však vysoký obsah dusíkatých látek

Například na Kroměřížsku byl letošní výnos dokonce 5,9 tuny. Vyšší výnosy zemědělci zaznamenávají i u ozimé pšenice a jarního ječmene. Řepky sklidili zemědělci z hektaru 3,35 tuny, loni byl výnos 2,9 tuny.

Zemědělci dosáhli loni u obilovin průměrného hektarového výnosu 4,6 tuny, celkem sklidili 266 273 tun obilovin. Celorepublikový průměr činil 4,17 tuny. Lépe na tom byli už jen jejich kolegové z Prahy, kde je ale nesrovnatelně menší výměra osevních ploch. Zemědělci letos sklízejí obiloviny z 51 708 hektarů. Největší část, přes 30 tisíc hektarů, připadá na ozimou pšenici, následuje ječmen jarní s asi 12 tisíci hektary. Řepku pak podniky zasely na 10 860 hektarech. V květnu letošního roku bylo podle ČSÚ v kraji přes 156 tisíc hektarů zemědělské půdy, z toho asi 100 800 hektarů tvoří orná půda.