„Tady u nás bereme vozy, které mají kola, motor, převodovku. Zákazník je buď přiveze, nebo přitáhne. Bereme je zdarma,“ říká Pavel Hajdin, majitel autovrakoviště z Hradiska na Kroměřížsku. Vlastník vraku musí dorazit s potřebnými doklady - tedy mít velký technický průkaz, osvědčení o registraci a občanský průkaz.

Odtah nepojízdného vozidla může přijít na několik tisíc korun

Ve Zlínském kraji je celkem čtrnáct firem, které provozují autovrakoviště. Nabízejí takzvanou ekologickou likvidaci. To spočívá v následném vydání dokladu o zlikvidování všech nebezpečných odpadů, který slouží pro vyřazení auta z evidence vozidel.

„Pokud někdo nechá dojít situaci tak daleko, že je dopravní prostředek nepojízdný, musí na své vlastní náklady zaplatit odtah,“ upozorňuje Hajdin. To je také jediný výdaj, který s vozem můžete mít. Znamená ale poplatky ve výši až několika tisíc korun.

Další variantou, jak se zbavit nepotřebného starého automobilu, je sledovat speciální akce městských úřadů v kraji, které přibližně jednou za půl roku nabízejí bezplatné zbavení se takovéhoto vozu. Zatím největší úspěch zaznamenala minulý měsíc akce vsetínské radnice.

„Lidé nám během čtyř hodin dopravili sto padesát automobilů, někteří je dokonce tlačili i několik kilometrů,“ uvedla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Navíc včasným odstraněním autovraku můžete ušetřit. Nepoužívaná vozidla často blokují parkovací místa ve městech. Majitel prostředku je nejdřív upozorněn na to, že vrak musí odstranit. Pokud tak neučiní do dvou měsíců, může automobil provozovatel komunikace na náklady vlastníka nechat odtáhnout.
„Také určitě díky našim akcím jsme nemuseli zatím žádný vůz takto odstranit,“ popisuje dosavadní situaci ve Vsetíně mluvčí radnice Eva Stejskalová.