„Nová expozice, na jejímž financování se podílel Evropský fond regionálního rozvoje a na jejíž tvorbě spolupracoval známý thonetolog Jiří Uhlíř, je věnována jak vynálezu technologie ohýbaného nábytku, jehož původcem byl Michael Thonet, tak vývoji designu sedacího nábytku," informovala Vendula Perůtková z bystřické radnice.

Nejcennějším exponátem jsou podle ní židle vyrobené Michaelem Thonetem ještě v německém Boppardu. Ke klasickým výrobkům, které se na výstavě prezentují, patří také Thonetovy židle vyrobené pro vídeňské paláce, a konečně i nejznámější a dodnes vyráběné židle číslo 14 a 18. Výstavní prostory zaplnily také výrobky konkurenčních fi­rem.

„Výstava tak představuje nábytkářskou produkci od Thonetova vynálezu v polovině devatenáctého století přes rozmach výroby ohýbaného nábytku na přelomu století 19. a 20. až po závěr první republiky," upřesnila Vendula Perůtková.

Nejstarší vystavený výrobek, boppardskou židli z roku 1836, a židli číslo A 236 navrženou v roce 1938 od sebe dělí plných sto let. „Jak se produkce ohýbaného nábytku na našem území za století změnila, může posoudit každý návštěvník," dodala mluvčí.