„Jsme rádi, když jsou naši zaměstnanci spokojení a ještě větší radost máme ze spokojených zákazníků," říká ředitel firmy Waldera Marek Řebíček. Firma před rokem zahájila výrobu pelet a otevřela distribuční centrum v Brumově-Bylnici. Pelety Waldera se vyrábí z čerstvých smrkových pilin, a areál je proto plný dřeva. Příjemná vůně se tak šíří po celém okolí.

„Našim zákazníkům vozíme pelety téměř kamkoli," vysvětluje Michaela Brumovská.

Rozvoz zajišťuje takzvaná terénní ještěrka, což je moderní vozítko, které má nosnost až dvě tuny a přiveze si jej s sebou nákladní auto. Tato ještěrka se dostane i do velmi těžko přístupných míst. Pokud si objednáte několik tun pelet, nemusíte se potit při jejich rozvozu na domácím kolečku. Dáte si v klidu kávu a podíváte se, jak to ještěrka zvládne téměř sama.

V areálu peletárny najdete spoustu technologií, které usnadňují život. Stroje za několik desítek milionů obsluhuje jen pár zaměstnanců.

Surovina je skladována v samostatné hale, pomocí manipulátoru je přihrnována na příjmovou hydraulickou podlahu.

„Před vstupem do výrobní haly projde pilina tříděním, které odstraní případné příměsi, jako jsou větší kusy dřeva, pracovní rukavice a láhve od slivovice," směje se Brumovská.

Poté je nutné pilinu usušit v bubnových sušárnách za pomoci horkého vzduchu, který zajišťují kotle na dřevěnou štěpku.

Těsně před vstupem do lisu je pilina mírně navlhčena v kondicionéru, to pomáhá v prostupu piliny lisovacími kanály. V hale to vypadá jako v laboratoři. Piliny se postupně přemisťují z jedné obrovské kádě do druhé. Vše je řízeno počítačem a monitorováno digitálními budíky. Dělníci tak rozhodně nemají na rukou mozoly a jsou spíše počítačoví machři.

„Pelety jsou po vylisování velmi teplé, mají okolo sedmdesáti stupňů Celsia a jsou tedy tvarově nestabilní. Putují ihned do chladiče, kde se pomocí vháněného vzduchu ochladí a přetřídí," pokračuje Michaela Brumovská. Waldera je značka dřevěných pelet. V návaznosti na rozšíření pilařské výroby vznikla v roce 2015 na pile v Brumově-
-Bylnici peletovací linka, která vyrobí z pilin a hoblin až 25 tisíc tun dřevních pelet ročně.

OBOR S DOBROU IMAGE, PRODUKT BEZ REKLAMACÍ

Při výrobě pelet Waldera se používají výhradně suroviny z trvale udržitelného lesního hospodářství. Výrobní proces podléhá přísným kontrolám dle EN plus kvality. Získávání tepla z tohoto biopaliva je šetrné vůči klimatu i životnímu prostředí a také nákladově efektivní.

A co na distribuci pelet nejvíce baví ředitele Marka Řebíčka? „Obor dřeva jako takový má dobrou image, líbí se mi produkt, který nemá reklamace, zákazník ho spálí a každý rok se vrátí, baví mě obsluhovat spokojené a entuziastické lidi na venkově, naprostá většina z nich jsou milí lidé a člověk sice řeší běžné technické problémy, nenarazí však na naštvaného skladníka, co vám nevyjde vstříc. Dobrý produkt, skvělá služba, usměvavý a schopný řidič a dlouhodobý zákazník je skvělá kombinace," říká spokojeně Řebíček. Spokojení zákazníci prý řidičům nejednou darovali čokoládu i domácí džem.

Pelety, krmivo i mulčovací kůru zajistí valašská firma WalderaValašskokloboucká společnost Eurocorp pod značkou Waldera vybudovala ve Vlárském průsmyku energetický projekt přeshraničního významu. Funguje zde také distribuční centrum s vlastní dopravou. Nejen o marketing se stará Michaela Brumovská.

Jak se to stalo, že peletárna nabízí kromě dřevěných pelet na topení také krmivo pro psy? Co mají tyto produkty společného?
Značka Waldera znamená „Éra lesa". Koncepcí je nabídnout jak paliva z biomasy, tak vše objemné pro dům a zahradu. K palivům zákazníkům přivezeme pohodlně zahradní substráty, mulčovací kůry, hnojiva, písky, krmiva pro zvířata nebo soli. Do budoucna je prostor schopen nabídnout i jiný doplňkový sortiment či služby. Například podestýlky pro koně, terasová prkna, jezírkové systémy… Pro rozšiřování sortimentu jsou dobrým vodítkem reakce a poptávka od zákazníků.

Plánujete další rozvoj a nabírání nových zaměstnanců?
Celkem zaměstnáváme ve výrobě a distribuci asi 15 lidí, ale máme také externí kolegy, se kterými spolupracujeme v rámci marketingových kampaní. Další nárůst zaměstnanců je možný v návaznosti na rozšíření obchodních aktivit. Výrobní linka je v principu plně automatická, úkolem dvoučlenné obsluhy je dodávat na vstupu surovinu a na konci linky odebírat hotový výrobek. Nárůst přímo ve výrobě se neplánuje.

Waldera působí jako moderní firma, která se snaží jít přímou cestou…
Ano, chceme, aby na sebe vše navazovalo bez zbytečných mezičlánků. Od sadby, probírky a těžby stromů se dále na pile vyrábí z kulatiny řezivo a ze zbytků palivo – polena, štěpka a nově také dřevěné pelety. Disponujeme vlastní dopravní technikou i cisternou s přesným vážením, která nafouká pelety přímo do zásobníku kotle, či auty s terénními manipulátory. Takže nejkratší cestou od výrobce přímo zákazníkovi.

Jak jste spokojeni s odbytem a s uskutečněním původní myšlenky?
Rozvíjíme se na základě poptávky od zákazníků. Obsluhujeme celý český trh, západní Slovensko, budujeme obchodní vztahy v Rakousku, Itálii a Slovinsku. Spotřeba pelet v Čechách není bohužel zatím taková, abychom celou svoji produkci umístili doma. Ale aktuální kotlíkové dotace, kde Zlínský kraj je lídrem v poměru kotlů na biomasu vůči jiným technologiím, nám slibují dobrou budoucnost. Pro prodej je jednoznačně nejpodstatnější výroba kvalitní pelety ze smrkového dřeva. Lidé jsou zvyklí na světlou barvu pelet, poměřují tím kvalitu dřeva, ačkoliv vyrábíme i špičkové modřínové pelety, které prodáváme spíše profi zákazníkům, jakou jsou hotely a školy. Pohodlí zákazníka a dodávka v garantovaný čas, jako při nákupu v e-shopu, jsou nejdůležitější. Cílem Waldery je tradiční model lokální spotřeby energie, která vyroste v lese, efektivně se zpracuje na místní pile a nakonec spálí v krbu nebo kotli ve stejném regionu.

Autor: Marcela Kaniová