Radí proto ve prospěch zdraví nakupovat pouze takové boty, jež jsou certifikované a označeny visačkou žirafy. Pro některé rodiče jsou však stále na prvním místě ceny, které jsou daleko nižší u asijských dovozců.

„Děti se v dnešní době hýbou daleko méně než dříve,“ míní například otrokovická dětská lékařka Ludmila Křenová.

Když se k tomu přičte špatná obuv, problémů pohybového ústrojí a špatného držení těla se podle ní už nikdy nezbaví. S problémem plochých nohou či vychýlení paty se setkává stále častěji.

„Důležitý je výběr obuvi především do tří let věku. Rodičům doporučuji boty s podrážkou, pevnou patou a šněrováním. Ty zpevní a dobře tvarují nohu,“ sdělila Křenová.

Pro budoucí funkci nohy a celého těla hraje podle ortopeda Vladimíra Holoubka obuv zcela zásadní úlohu. „Na základě ní se vytváří takzvaný funkční pohybový stereotyp. Když je špatný, táhne se to s člověkem celý život. Trpí pohybovými vadami nebo skoliózou páteře,“ vyjmenoval ortoped.

Pro výrobu dětské obuvi existují v České republice normy platné pro tuzemské výrobce. V rámci liberalizace trhu však u nás mohou prodávat své produkty i zahraniční dovozci, kteří se řídí normami jinými.

„Na trhu jsou tudíž k dostání i takové boty, jež jsou vyrobeny z PVC a mají špatné izolační vlastnosti. Pokud jimi děti trvale obouváme, může u nich dojít k závažnému poškození nohou,“ uvedla tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace ve Zlíně Vlasta Mayerová.

Obuv, která je podle odborníků vhodná pro děti, musí být opatřena značkou Zdravotně nezávadná obuv – bota pro Vaše dítě. Je označena visačkou s motivem žirafy a nakupujícím garantuje, že byla odzkoušena Institutem pro testování a certifikaci.

„Splňuje veškeré požadavky z hlediska ortopedických, fyzikálně mechanických i hygienických vlastností,“ dodala Mayerová.

Zejména ne příliš majetné rodiny však sáhnou raději po nejlevnější variantě, kterou na trhu objeví. „Chodím nakupovat k Vietnamcům, protože mi dítě z botů za několik měsíců vyroste. Nemůžu za ně dát tisícovku nebo více každé tři měsíce,“ uvedla jednatřicetiletá žena ze Zlína, která nechtěla být jmenována.

Podle Mayerové však lidí podobného názoru mírně ubývá. „V poslední době se na nás obrátilo několik rodičů, kteří se zajímali, kde kvalitní obuv seženou. Konkrétně ve Zlíně to budou už tři specializované prodejny,“ poznamenala Mayerová.

Problematikou nevhodné obuvi se dlouhodobě zabývá i děkan fakulty technologické zlínské univerzity Petr Hlaváček. „Společně s univerzitami v Německu a Jihoafrické republice se snažíme stanovit univerzální číslování obuvi. Dále připravujeme projekt, který je specificky zaměřený na středoevropskou dětskou populaci. Měl by minimalizovat poškození nohy při výběru obuvi v prodejně,“ sdělil Hlaváček.

Na dětskou obuv se chce zaměřit i Evropská unie. „Ráda bych společně s některými kolegy prosadila pro celou Evropu jednotnou standardizaci a certifikaci. To je podle mě řešením,“ uvedla europoslankyně Zuzana Roithová.

Ta je místopředsedkyní Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu a problematice bezpečnosti dětské obuvi se dlouhodobě věnuje.