Počet bankomatů, ve kterých si mohou obyvatelé Zlínského kraje své úspory vybrat bez obav, že údaje z jejich karet se dostanou do rukou zlodějů, stoupá.

„Nyní je protiskimmovacím nástavcem na Zlínsku vybaveno šest našich bankomatů z celkového počtu čtyřiceti sedmi,“ uvedla mluvčí České spořitelny Pavla Plachá. Dodala, že všechny bankomaty budou přeinstalovány do konce listopadu 2007. Podobné plány má i Komerční banka.

„Nejpozději do konce roku stihneme všechny naše bankomaty upravit proti kopírování údajů,“ slíbila mluvčí Komerční banky Zuzana Čepelková.
I GE Money Bank na umístění ochranných „náhubků“ spěchá. „Frekventovaná místa už jsou zabezpečována,“ tvrdí mluvčí banky Eva Chaloupková. Podle ní však zatím není dobré zveřejňovat, kde se již ochrany vyskytují, aby se padělatelé karet těmito informacemi neinspirovali.

Finanční ústavy instalují speciální nástavce, které podvodníkům zabrání v umístění čtecího zařízení

Bezpečný bankomat však uživatel rozpozná, má na rozdíl od běžných přístrojů plastový nástavec na otvoru pro vložení platební karty. „Je vyrobena ze zeleného tvrzeného plastu a má integrovaný hologram. Je průhledný a zezadu prosvícený přerušovaným světlem indikátoru čtečky,“ vysvětlil vedoucí oddělení Řízení sítě bankomatů České spořitelny Jiří Vajgl.

Instalace bezpečnostního prvku neznamená změnu v obvyklém postupu užívání bankomatu.
Účinnou zbraní proti kopírování dat je i čipová technologie. Proto se banky snaží rozšiřovat síť bankomatů a terminálů, které zpracovávají pouze informace z čipu karty, nikoliv z magnetického proužku, což snižuje riziko padělání údajů.