Nutná je konzultace se zákaznicí před samotným zákrokem, zodpovědný přístup, znalosti o kůži a reakci těla

Největší výhodou permanentního makeu-pu je pohodlnost nošení. „Komfort je v tom, že odpadají hodiny strávené u zrcadla, ráno se probudíte a nemusíte řešit líčení,“ vysvětluje kosmetička Jana Pařenicová z Valašského Meziříčí. Podle ní na tetování chodí všechny věkové skupiny. „Vhodné je i pro ženy, které často sportují. Dokonce jsme tu měli jednu paní, co se potápí, takže teď může být nalíčená i ve skafandru,“ usmála se Pařenicová.

Žádané jsou podle oslovených tatérek úpravy obočí. „Většina žen tímto tetováním řeší jeho vypadávání, světlost či nepovedené vytrhávání, kdy ztratí svůj tvar a je příliš úzké,“ osvětluje Daníčková. Měnit styl obočí však nemusí být někomu příjemné. „Je tedy dobré vyzkoušet více variant tvarů nejprve pouze tužkou,“ řekla majitelka zlínského tetovacího salonu Renata Černochová. Cena za nové obočí se pohybuje od dvou a půl tisíce výše, obvykle zahrnuje i opravy zdarma po dobu šesti měsíců od prvního tetování. Dodělávky po této lhůtě jsou obvykle levnější než první tetování, stačí pouze obtáhnout a obnovit vypadlé kousky barvy.

Oblíbené jsou také kontury a výplně rtů. „Úzké jdou opticky zvětšit, bledé zvýraznit, upravit nesrovnalosti jejich tvarů,“ vyjmenovala hlavní důvody úprav zlínská kosmetička Alena Daníčková.

Tetování by mělo vydržet tři až pět let. „Závisí to však i na kvalitě kůže. Zda je sušší, mastnější a jestli se olupuje,“ poznamenala Černochová.
Živit se tetováním může zdravotní sestra nebo absolventka kosmetického kurzu zaměřeného na permanentní make-up. „Do základního vybavení patří tetovací mašinka, barvy a jehly, začátečnice jej pořídí zhruba za patnáct až dvacet tisíc korun,“ sdělila Černochová. Výdaje za stroj se však mohou vyšplhat až do čtyřiceti tisíc korun. „Záleží na kvalitě, designu i hlučnosti,“ podotkla Daníčková. Podnikatelky se shodují na tom, že si tatérky musejí dát pozor na kvalitu barev. „Stává se, že nekvalitní barva ztmavne z hnědé do fialové či jinak změní pigment. Což se ovšem v některých případech také může stát v důsledku změn kůže,“ připouští Černochová.

Obličej je stále vidět a permanentní make-up na něm může zůstat až deset let. „Proto je třeba k této práci přistupovat velmi zodpovědně, citlivě a odborně,“ zdůraznila majitelka uherskohradišťského kosmetického salonu ARS Ivana Čechmánková.

Také je podle ní nutné se neustále vzdělávat. „Jde přece jen o zásah do kůže. Nesmí tedy chybět i znalosti v oblasti zdravotnictví,“ uvedla. Pokožka musí být před tetováním v pořádku a neporušená. „Na rtech například nesmí být opary, také by neměly být příliš suché. Důležitá je i psychická pohoda klientky. Jinak se tetování hůře hojí a vznikají otoky,“ upozornila Čechmánková.

Před samotným zásahem je nutná konzultace se zákaznicí. „Vše se odvíjí od domluvy. Společně vybíráme barvy a tvary. Permanentní make-up by však měl hlavně zvýraznit a podtrhnout přednosti ženy, proto klientkám doporučuji spíše jemnější a přirozenější líčení,“ zdůvodnila Daníčková. Je třeba, aby klientka byla seznámena s postupem i péčí po zásahu.

„Při tetování je vhodné zohlednit i typ člověka, jeho povolání a věk. Každý člověk je originál a každá tatérka má svůj rukopis,“ míní Čechmánková.
Odbornice by podle ní měla rozumět barevné typologii a vizážistice.

U zákroku se musí dodržovat přísná hygienická pravidla. „Jehly by měly být automaticky na jedno použití,“ konstatovala Čechmánková.