Výjimkou je podnik U Sýpky ve stejnojmenné ulici za hotelovým domem Kovák. Klasický lokál se nachází nejblíže hlavní brány největšího tuzemského hutního komplexu v republice. Druhé lednové úterý po ranní šichtě tady ale bylo tuze smutno – podnik zel prázdnotou, ani človíčka…

„Odpovídá to tomu, co se ve fabrice děje. Teď se mi živnost vede docela špatně a nebýt ve svém, asi bych skončil,“ posteskl si majitel hostince. Prý už na pivo nebo jídlo nechodí ani v okolí ubytovaní dodavatelští dělníci. Pravděpodobně nejsou ani v práci kvůli momentální situaci v Liberty. Na dvanáctku, více se pije Radegast za devětatřicet než Ostravar za osmatřicet korun, tady zasednou maximálně sousedé, ale i jich je jen hrstka.

Že časy typických lokálů pro chlapy z „enháčka“ už minuly, potvrzují i samotní pracovníci, bývalí i současní: „Na pivo se chodilo hlavně v osmdesátkách, ale nebylo to tak velké jako u horníků. V devadesátkách fabrika přitvrdila, největší alkoholiky povyhazovala. A v posledních desetiletích se už nejezdí do práce autobusy a tramvajemi, ale auty. Parkovat se často dá doslova před pracovištěm.“

Nejstarší pamětníci dávají k dobru vzpomínky na hospodu U Lajdolfů z dob první republiky, kde popíjeli chlapi nejen z Nové huti, ale i z blízkého Dolu Alexander. Ve Škrobálkově ulici dodnes stojí charakteristický dům, teď je v něm ale sídlo soukromé společnosti. Rozhovoří se také o Kuželně v sousední ulici Polní osada, kterou stále připomíná vývěsní štít, ale jinak je zavřená. „Najdete ji naproti hřiště v Kunčičkách. Chodilo sem hrát kuželky celé enháčko,“ připomněl jeden z někdejších zaměstnanců.

Kdo si dodnes spojuje s hutníky Fajront na křižovatce ulic Rudná a Vratimovská, měl by poopravit své mínění. „Před třiceti lety k nám chodily z Nové huti davy, ovšem to už je dávno pryč. Dříve nemělo tolik lidí auta, teď už odjíždí domů a chodí na pivo na sídlišti mezi paneláky. My žijeme hlavně z meníček,“ říkají lidé z podniku, před nímž stojí žirafa v životní velikosti. Sestavená je z ocelových trubek z huti.

Na obědy se přeorientovali rovněž v Sokolovně ve Frýdecké ulici v Kunčičkách, kam to měli svého času lidé z „enháčka“ jen kousek podchodem pod železniční tratí. „Tehdy to bylo tak o pět set procent veselejší. Po ranní i odpolední šichtě mi stálo ve frontě každý den bez výjimky dvacet i více chlapů. Pili hlavně dvanáctku Radegast. Ostrava a Plzeň je moc nezajímala a uměli se do toho opřít. Když končili kolotoč po odpolední a druhý den měli noční, neřkuli volno, tak to potáhli řádně. Takoví, co uměli deset piv a pět rumů, dnes už nechodí. Vlastně u nás huťaři nesedávají skoro vůbec,“ konstatoval provozovatel a vedoucí restaurace od roku 1998.

I on potvrdil, že hosté z „enháčka“ ubývali po zpřísnění kontrol na alkohol v huti. Kdo nafoukal na vrátnici, zamířil rovnou na personální a odtud domů s vyhazovem. A také ti, kdo dojížděli z dalších částí města na kole, přestali pít kvůli strážníkům.

POSLECHNĚTE SI OSTRAVSKÉ OZVĚNY NA TÉMA LIBERTY

Hostem podcastu Ostravské ozvěny je odborář Liberty Ostrava Petr Slanina. Moderuje Petr Jiříček, 8. ledna 2024. | Video: Deník/Kateřina Součková