Pro nezaměstnané, kteří chtějí začít provozovat vlastní živnost nebo založit firmu, nabízí úřady práce v regionu již několik let měsíční rekvalifikační kurz. „Budoucí podnikatelé si osvojí znalosti, které jsou pro běh firmy nezbytné. Jedná se třeba o informace o vedení účetnictví nebo odvádění pojistného,“ vysvětlila mluvčí Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová. Podle ní absolventi zároveň vypracují podnikatelský záměr, který ukáže, do jaké míry je jejich projekt reálný.


Úřad práce zprostředkuje nejen teoretickou průpravu, ale nabízí novým osobám samostatně výdělečně činným také finanční příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa. Ten zohledňuje skutečné náklady na místo a jeho výše pro letošní rok je zákonem stanovena na 78 540 korun. I když je částka legislativně upravena, žadatel se přesto horní hranice většinou nedočká. „Při udělování vycházíme také z finanční situace úřadu, takže se příspěvek pohybuje okolo padesáti tisíc korun,“ sdělila Majdyšová.


Další pomocí od pracovního úřadu je možnost čerpat překlenovací příspěvek, jehož cílem je pokrýt životní náklady v začátcích podnikání. Poskytuje se na dobu tří měsíců a jeho výše je 2 356 korun.

Nové podniky letos ve Zlínském kraji podpoří tři podnikatelské líhně


Dodatečné finance na provoz mohli v minulosti začátečníci v podnikání získat prostřednictvím úvěru po absolvování kurzu. V rámci programu START půjčku poskytovala Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), tato možnost je ale od počátku letošního roku pozastavena.
„Důvodem je nevyjasněnost některých skutečností mezi Českou republikou a Evropskou unií,“ vysvětlila obchodní poradkyně Martina Chvátalová z brněnské pobočky ČMZRB. Podle ní se opětovné spuštění předpokládá k 1. červnu. Pro nové právnické osoby s jedním společníkem je připraven bezúročný úvěr s dobou splatnosti sedm let až do výše tři čtvrtě milionu, pokud by firma měla více společníků či členů, úvěrový limit je dvojnásobný.


Rozjet svůj vlastní byznys mohou lidé také za pomoci Technologického inovačního centra ve 23. budově svitovského areálu ve Zlíně, které provozuje projekt Podnikatelský inkubátor.


„Firmy u nás mohou získat kancelářské prostory s dotací po dobu tří let. V prvním roce příspěvek činí padesát procent z výše nájmu,“ popsal manažer projektu Podnikatelský inkubátor Petr Konečný. V dalších dvou letech se dotace snižuje o deset procent ročně. Navíc začínající společnosti mohou využívat technické podpory inkubátoru, jakou je třeba zlevněné kopírování nebo zapůjčení nábytku.


Další výhodou pro začínající firmy jsou zvýhodněné poradenské služby například v oblasti tvorby projektů nebo právní problematiky. „Podnikatelé tak zaplatí za naše služby o padesát až sedmdesát pět procent méně, než je jejich běžná tržní cena,“ vysvětlil Konečný.


Obdobnou službu se stejnými podmínkami pro startující firmy se chystá spustit také Regionální centrum kooperace ve Slavičíně. „Samotný provoz bude zahájen 1. července, ale už v průběhu května chceme uzavřít smlouvy o smlouvě budoucí na nájem kancelářských prostorů,“ prozradil ředitel Podnikatelského inkubátoru Radomír Bezděk. Dodal, že seriózní zájem projevily dvě nové společnosti.


Další zázemí pro budoucí podniky by mělo vzniknout letos na podzim ve Vsetíně. Tamní Agentura pro regionální rozvoj Vsetínska by měla zahájit provoz v září. Podle ředitele společnosti Miroslava Evjáka je o služby velký zájem, osmdesát procent prostor je totiž už vyprodáno. V inkubátoru by mělo vzniknout do dvaceti kanceláří, které budou mít k dispozici zasedací místnost, počítačovou učebnu nebo konferenční sál.