Akce se uskuteční v areálu společnosti REC Group ve Starém Městě v Brněnské ulici v pátek 19. a v sobotu 20. dubna 2013. Na co se můžete těšit, prozradí koordinátorka akce Monika Ondruchová.

DEN ZEMĚ již klepe na dveře… Jak vrcholí přípravy?
Přípravy jsme odstartovali v září loňského roku, nyní už jdeme do finále a zajišťujeme poslední nezbytnosti, abychom své záměry představili v tom nejlepším světle. DEN ZEMĚ se rok od roku těší větší a větší návštěvnosti, čehož si nesmírně vážíme. Je to výzva, abychom akci připravili každý rok ještě o něco lépe a nabídli návštěvníkům bohatší a zajímavější program. Chceme, aby se zde ekologicky vzdělávali, pobavili se a odnesli si nejen příjemný zážitek, ale také ponaučení a chuť za rok nás navštívit znovu. Proto jsme se letos vůbec poprvé rozhodli rozšířit akci na dva dny. Brány do areálu se našim návštěvníkům otevřou v pátek 19. dubna od 8.00 do 21.00 a v sobotu 20. dubna od 13.00 do 21.00.

Jaký program jste připravili na pátek?
Páteční dopoledne bude určeno zejména mateřským, základním a středním školám. Pro žáky I. stupně základních škol jsme připravili velkou školní EKO OLYMPIÁDU. Zajímavý bude také animační ekologický program ABY BYLO NA ZEMI MILO. Na lodi NADĚJE budou na děti čekat EKO PIRÁTI a vláčkem STEELINKA se mohou svést do nedalekého areálu dceřiné společnosti OTR Recycling. Odpoledne vystoupí televizní hvězdičky Alena Smolíková s pejskem Keysi, známí z pořadu TALENTMÁNIA. Jejich zbrusu nové ekologické číslo bude mít na DNU ZEMĚ premiéru – prozradím jen, že budeme svědky toho, že i psi umí třídit odpad.

DEN ZEMĚ je pověstný řadou atrakcí… Na jaké se můžeme těšit tentokrát?
Z těch nejzajímavějších bych zmínila segway vozítka, dráhu na koloběžkách s tříděním odpadů, šlapací vozítka, jízdu na ponících, skákací hrady, lukostřelbu, malování na obličej, tvořivé dílny, tradiční jarmark nebo farmářskou stezku. Nebude samozřejmě chybět ani oblíbená exhibice hasičů z Kunovic, kteří budou tentokrát hasit vrak autobusu. Relaxovat můžete ve vagonu, kde bude sídlit BIO KAVÁRNA a vy si zde můžete nerušeně vychutnat bio kávu, čaj, mošt nebo bio víno.

DEN ZEMĚ je především ekologická akce… Jaké ekologické aktivity nás letos čekají?
Na prezentačních stanovištích našich partnerů se dozvíte spoustu zajímavostí z oblasti zpracování a třídění nejrůznějších druhů odpadů, ať jsou to spotřebiče, baterie, obaly, pneumatiky, stavební, kovový nebo nebezpečný odpad. Budete svědky reálné ukázky provozu strojů a zařízení na odpady. V rámci exhibice bagrové show společnosti KOVOSTEEL Recycling uvidíte ukázku ekologické likvidace vraku auta. Společnost RUMPOLD předvede postup při recyklaci lednice a získání surovin z toho spotřebiče. Sami se můžete zapojit do rozličných ekologických soutěží a vyslechnout si spoustu užitečných rad, kterak se chovat šetrně k životnímu prostředí ve vašem běžném životě.

Můžeme se těšit na nějaký zajímavý koncert?
Rozhodně. A nebude jen jeden. V průběhu obou dnů se o zábavu postarají cimbálové muziky Rubáš, Vinár, Bálešáci, Slačáci a folklórní soubory Dolinečka, Míkovjánek a Míkovjan. Vystupovat budou na pódiu před Kongresovým centrem. Na pódiu v zahradě zahraje country kapela Lofoši, V.S.P. band, Svatý Pluk a v sobotu v 19.00 vás všechny přivítá Ivan Mládek a jeho BANJO BAND.

DEN ZEMĚ je pověstný svými rekordy, které trhá nejen v počtu návštěvníků… O jaký bude usilovat letos?
Naše letošní ambice souvisí se sběrem vysloužilých elektrospotřebičů. Rekord bude probíhat pod dozorem komisaře z agentury Dobrý den z Pelhřimova v sobotu v čase od 13.00 do 18.00. Prosíme proto všechny návštěvníky, aby s sebou přinesli nepotřebný nefunkční spotřebiče a připsali si tak malý a přesto významný díl na získání nového obřího rekordu!

Areál se pyšní novým Kongresovým centrem… Bude možné si jej na DNU ZEMĚ prohlédnout?
Jistě, a nejen to. V Kongresovém centru můžete shlédnout také nejrůznější výstavy – Kov a smalt v reklamě a umění, výstavu modulové železnice, interaktivní výstavu ptáků z ekologického centra Žabka nebo výstavu Udržitelný rozvoj. V sobotu v 15.00 si nenechejte ujít promítání dokumentu Zeměloď pluje a následnou přednášku pana Šebely na téma tohoto jedinečného projektu. V 16.00 si pak můžete vyslechnout zajímavou přednášku „Od udržitelného rozvoje k ústupu", kterou povede světoznámý ekolog Doc. RNDr. Pavel Nováček, CSc.

Vloni jste na DNU ZEMĚ slavnostně otevřeli KOVOZOO… Co se tu za rok změnilo?
KOVOZOO se stala vyhledávaným turistickým cílem Starého Města a máme z toho upřímnou radost. Po zářijové akci Děti a KOVOZOO, kde se do tvorby zvířat zapojila široká veřejnost, se rozrostla o dvacet nových zvířat. Nyní tak KOVOZOO obývá cca. 50 zvířat z kovového šrotu. Na další přírůstky se těšíme právě na DNU ZEMĚ. Nejenže zde přímo před zraky návštěvníků v rámci kovářské show vznikne další jistě povedený kousek, ale na svět přivítáme též nového majestátního bizona, jehož autory jsou jednatel skupiny REC Group Bronislav Janeček a ředitelé dceřiných společností. Návštěvníci dostanou za úkol vybrat mu to nejhezčí jméno. A aby toho nebylo málo, vyhlásíme rovnou II. ročník soutěže KOVOZOO, v níž opět vyzveme zájemce k tvorbě nových kovových zvířat.

Kudy se do areálu návštěvníci dostanou a jaké zaplatí vstupné?
Ke vstupu prosím použijte zadní bránu do areálu u kruhového objezdu u firmy Hamé. Od majáku budeme veřejnost pouštět až po 18. hodině. Vstupné bude spíše symbolické, za jednu osobu zaplatíte 50,- Kč za jednodenní vstup a 80,- Kč za vstup dvoudenní. Děti do 5 let mají vstup zdarma. Ráda bych upozornila na to, že výtěžek ze vstupného poputuje na charitativní účely a veškeré atrakce uvnitř areálu budou pro návštěvníky k dispozici zcela zdarma. Chcete-li se vyhnout frontě na místě, můžete si vstupenky zakoupit v předprodeji v MIC nebo v prodejně Rekord Music v Uherském Hradišti anebo na Majáku v areálu REC Group ve Starém Městě.

To je jistě dobrá zpráva, nicméně učinili jste proti frontám i nějaká další opatření? Ne každý se ke vstupenkám v předprodeji dostane…
Ano, této slabiny předchozích ročníků jsme si vědomi a čekatelům se upřímně omlouváme. Letos jsme trojnásobně posílili personál u vstupu a věříme, že se tato chyba nebude opakovat. Naší prioritou je spokojený návštěvník.

Budou pro hosty vyhrazena parkovací místa?
Samozřejmě budeme rádi, když se zachováte ekologicky a přijdete pěšky nebo přijedete na kole. V pátek bude k dispozici cca 100 parkovacích míst. V sobotu pak bude možno parkovat i v areálu společností HAMÉ a KAMEX, čímž parkovací kapacita vzroste na cca 600 míst. Návštěvníci DNE ZEMĚ však můžou využít i kyvadlové autobusové dopravy, která je zajištěna v pátek i v sobotu v odpoledních hodinách z míst Štěpnice – Točna, sídliště Východ – SAM, Jarošov - Louky a Kunovice – Lékárna. Autobusem se dostanete pohodlně z místa vašeho bydliště až k areálu REC Group. Jízdné zaplatíte poloviční a to 5,- Kč. Děti do 6 let budu mít jízdné gratis. Podrobné informace k akci i k jízdnímu řádu najdete na: www.denzeme2013.cz.

Závěrem bych ráda poděkovala všem partnerům akce, zejména pak Zlínskému kraji, společnosti RUMPOLD a Ministerstvu pro místní rozvoj. Pevně věřím, že se počasí umoudří a umožní nám společně strávit příjemný čas při oslavách tohoto ekologického svátku. Jménem skupiny REC Group jste všichni srdečně zváni.