Jehličnany mírně podraží. Nejžádanější jsou jedle a stříbrné smrčky. Roste obliba dřevin prodávaných v květináčích

Stromky mohou lidé koupit na parkovištích u obchodních center, u supermarketů, čerpacích stanic a zahradnictví. Prodej již začal například před zlínským Teskem, Makrem, Kauflandem a OBI. „Začali jsme první prosincovou sobotu, už teď pro ně lidé chodí, aby se před Vánoci nemuseli tlačit ve frontách. Prodáváme od deváté ranní do večerních hodin. Čím více se budou svátky blížit, tím tu budeme déle i do deváté večerní, protože nákupní horečka teprve nastane,“ řekl prodejce u zlínského Makra Jan Kolka z Růžďky u Bystřičky.

Za jedličku tam zákazník zaplatí od 450 korun za metr, smrk pichlavý od tři sta korun za metr, obyčejný smrk pořídí zhruba za dvě stě korun za metr a borovici za tři sta padesát korun za kus.

„Nejpozději do soboty začneme prodávat ve všech našich smluvených oblastech, mezi které patří například Lípa u Zlína, Vsetín, Valašské Meziříčí, Fryšták. Prodej bude ukončen v poledne na Štědrý den, “ plánoval pěstitel Jaroslav Batka z firmy Arbores z Bystřičky na Vsetínsku. Stromky jako každoročně mírně podraží.

Ceny vzrostou o deset procent

„Ceny se liší podle jejich výšky, druhu a kvality dřevin. Letos jsou maximálně o deset procent dražší,“ konstatoval pěstitel stromků z Valašského Meziříčí Stanislav Hodoň. Dá se předpokládat malý nárůst ceny u jedlí. „Těch bylo tento rok o něco méně. U tradičních jehličnanů, jako je smrk či borovice, výrazné zdražování neočekáváme,“ uvedl předseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků Karel Michalík.

Právě po jedlích je nejvyšší poptávka. „Jsou každoročně nejprodávanější. Jejich cena se pohybuje od čtyř set do devíti set korun podle výšky,“ informoval Hodoň. V OBI jsou k dostání také živé normandské jedle, malé do metru třicet za 299 korun, velké až dva a půl metru od 429 korun.
„Také je mezi zákazníky oblíbený smrk pichlavý, lidově zvaný stříbrný,“ dodal Batka. Zájemce jej pořídí za tři sta padesát až čtyři sta padesát korun.

Lidé dávají přednost přírodě

Trendem posledních let je podle Michalíka odklon od umělých stromků a návrat k přírodě, tedy k řezným a voňavým jehličnanům. „Zaznamenali jsme i pozvolný přesun ke kvalitě. Zákazníci vyžadují hustší, rovné a tvarově lepší dřeviny. Ubylo také tradičních stromků z lesa, nyní pocházejí vánoční jehličnany spíše z plantáží,“ řekl Michalík.

Podle prodejců i pěstitelů je mylné se domnívat, že čím později zakoupený stromek, tím delší je jeho životnost. „Obvykle se jehličnany řežou všechny na konci listopadu a měly by vydržet zhruba dva měsíce. Nejvíce je poškozuje teplo,“ podotkl Batka.

U nákupu by si měl zákazník dát pozor především na to, zda stromu již nepadá jehličí. „Takové je lépe nebrat,“ upozornil Michalík. Podle něj se bohužel jinak nedá poznat, jak čerstvý jehličnan je. „Mohlo by se to zjistit také z řezu kmene, ale ten je bohužel při manipulaci obvykle ušpiněný,“ poznamenal předseda.

Stromek by měl bez problémů vydržet zhruba měsíc, teplo však jeho schnutí urychluje. „Vhodné je umístit jej do stojánku s vodou a před samotným nazdobením jej skladovat ve sklepě, na balkoně či v nevytopené garáži,“ doporučil Michalík.
I při vánočním nákupu lidé začali myslet více ekologicky. „Stále více jsou oblíbené stromy v květináčích. Zákazníci si je nechávají na památku, po

Vánocích je nevyhazují,“ uvedl Baťka. Nakupující by si však na ně měli dát pozor. „Někdy bývají rychle vytrhnuté ze země a přesazené do malých nádob, čímž jsou poškozeny jejich kořeny. Takové pak rychle uschnou, i když se o ně době staráte,“ varoval Batka.

Doplnil, že správný postup je opatrné vykopání stromu rýčem a umístění do dostatečně velké nádoby. „Potom dřevina vydrží až tři roky, když pak dosáhne váhy padesáti kilo, je vhodné ji na jaře vysadit do nové půdy,“ radí pěstitel. Ke stromku se obvykle připočte cena květináče, která se pohybuje od sta korun výše.

Umělé však také mají své kupce

Cena umělých stromků závisí rovněž na výšce a druhu, který stromek napodobuje. Například v OBI ve Zlíně najdou zájemci přes šedesát druhů neživých stromů v cenové hladině od pěti set do sedmi tisíc korun.

„Lidé je už kupují. Nejžádanější jsou malé devadesáticentimetrové za 119,90 koruny,“ sdělila Petra Salajková, vedoucí centra služeb zákazníkům v kroměřížském Tesku. Tesco bílý stromeček zájemce pořídí za 149,90 koruny, alpský za 2499, kanadskou borovici za 1599.
Ve vsetínské Hypernově jsou k dostání malé umělé stromky za 369 korun, 130centimetrové za 699 a 180centimetrové za 1299 korun.