Tato studentka čtvrtého ročníku staroměstského gymnázia bude už v sobotu předvádět spolu s dalšími členkami hradišťského Klubu módy oděvy návrhářky Zuzany Sedmidubské, a to v půl osmé večer v sále hradišťského Klubu kultury. Uskuteční se tam totiž další pravidelná módní přehlídka.

Jak dlouho jste členkou hradišťského Klubu módy a jak jste se k modelingu dostala?

V září roku 2006 jsem absolvovala svoji první velkou přehlídku a od té doby jsem členkou Klubu módy. Brána modelingu se mi otevřela poměrně náhodou v rámci módní přehlídky v červnu 2006 u nás na škole v rámci programu Zahrada Moravy, kdy mě a moji spolužačku oslovila paní Eva Kryštofová. Vyzvala mě k návštěvě Klubu módy a jsem jí za to vděčná. Myslím, že sama bych se k tomu neodhodlala.

Kde všude jste už předváděla? Pamatujete si pocity z první přehlídky? Jak jste se zbavovala trémy?

Pro mě je stálým molem Uherské Hradiště, zatím se držím blízko domova, avšak předváděla jsem při různých příležitostech po Zlínském kraji. V dnešní době je poměrně dost příležitostí účastnit se přehlídek i ve větších městech, ale není kam spěchat. První pocit? Jako vstup do jiného světa. Samozřejmě panovala nervozita a mé nové kolegyně měly mnohem více zkušeností, což mi na klidu a odhodlání příliš nepřidávalo. Trémy jsem se zbavovala tancem a představou, jak by asi vypadali diváci z publika, kdyby se snažili o taneční kreace a měli na sobě modely, které předvádíme. Tréma díky této „terapii“ opadla hned po prvním vstupu na molo, kdy jsem si mohla prohlédnout kandidáty svých představ.

Jaké modely nejraději předvádíte a jaký styl oblečení sama preferujete?

Nejraději vždy předvádím modely od návrhářů, ty jsou pro mě zpestřením celé přehlídky. Pokud bych měla charakterizovat svůj styl, myslím, že není nijak specifický. Ráda nosím elegantní sportovní věci. Oblékám se také hlavně podle nálady, co se mi v danou chvíli líbí. Nikdy bych si ale nemohla obléct cokoliv semišového!

Hodnotíte lidi také podle toho, co mají na sobě?

Když se s někým seznamuji, tak hodnotím nejen jeho oblečení, ale hlavně způsob jeho seznamování a vystupování. Hodnotit lidi jen podle jejich stylu oblékání, to není můj způsob. Myslím, že každý většinou nosí to, v čem se cítí nejlépe. Někdy však není na škodu obléci se úměrně svému věku i povolání. Neposuzuji tedy lidi dle toho, co mají na sobě, ale spíš podle jejich vystupování a osobního projevu. To, co má kdo na sobě, buď podtrhne jeho osobnost, či naopak.

Chtěla byste se modelingu věnovat i do budoucna?

Modeling je mé hobby, které, doufám, jen tak brzy neopustím. Myslím ale, že bych si ho nevybrala jako své životní povolání. Jenže člověk nikdy neví, jakou cestou se v životě bude ubírat, proto tuto variantu nevylučuji. Jako malá jsem chtěla být baletkou, ale na základní škole jsem se více věnovala atletice, a tak se můj sen rozplynul. K mým zájmům a koníčkům patří především tanec, kterému bych se chtěla do budoucna věnovat intenzivněji. Bohužel jsem zatím neměla tu příležitost zkusit štěstí v nějaké taneční skupině, ale velice mě to láká.

Jak se vám líbí oblečení Zuzany Sedmidubské, která v Uherském Hradišti představí novou kolekci?

Modely Zuzany Sedmidubské na mě působí pozitivně, čistě a extravagantně. Líbí se mi jejich jednoduchost a nápaditost. Určitě je na co těšit.

Jak vidíte kariéru modelky ve městě, jako je Uherské Hradiště, ve srovnání s Brnem, Prahou či zahraničím?

Myslím, že každý, kdo má možnost i odvahu vydat se za kariérou modelky, nepohrdne velkoměstem či zahraničím. Je zde pravděpodobnost většího, širšího uplatnění, získání zkušeností a navázání nových kontaktů, které modelka pro svou práci potřebuje. Kariéra modelky v menším městě je nejspíš pro mnohé modelky méně atraktivní možná z toho důvodu, že v takovém městě, jako je Uherské Hradiště, jsou více na očích, kdežto v Brně či Praze panuje větší anonymita. Jsem toho názoru, že lepší je začínat v domácím prostředí, a když už je modelka zvyklá na publikum, potom se teprve pouštět za větším dobrodružstvím.

Co byste poradila mladým dívkám, které kariéra modelingu láká? Kdy je podle vás ideální s tím začít a kde a koho oslovit?

Ideální věk začít s modelingem je podle mě okolo patnácti až sedmnácti let. U modelingu je ale věková hranice flexibilní. Každá dívka vypadá mnohem starší, když je nalíčená, a proto si asi modelingové agentury diktují podmínky, aby bylo dívkám třeba jen 13 roků. V tomto věku jsou více ovlivnitelné a nechají se snadno zlákat kýmkoliv, kdo jim kariéru modelky nabídne. Dívka pak nejspíš podstoupí vše, co jí agentura poručí. Je tedy velmi důležité si zjistit, jaké pravomoce má daná agentura, zda je spolehlivá a vhodná pro to, čeho by chtěla začínající modelka dosáhnout. Dnes již existuje velké množství modelingových agentur, o kterých se dají základní informace najít na internetu. Pokud se však chcete přesvědčit na vlastní oči, jak to chodí v Uherském Hradišti, navštivte Klub módy na Klubu kultury. A nakonec bych ráda poradila všem dívkám, začínajícím modelkám, modelkám i nemodelkám: Krása je skrytá v každé z nás. Je jen umění ji umět používat.