„Svůj název dostala firma i prodejna podle mého nejoblíbenějšího kamene, kterým je právě ametyst,“ vysvětlil Bartošek. Ivan Bartošek se sbíráním kamenů a mineralogií vůbec zabývá už dvanáct let.

„Moje původní povolání je sice technického rázu,“ přiznává obchodník, který dříve pracoval například ve vsetínské Zbrojovce jako strojař. „K lásce ke kamenům jsem se dostal už asi před dvaceti lety. Tehdy mi byly kameny doporučeny kvůli jejich léčebným účinkům,“ vysvětlil Bartošek s tím, že v léčitelství se kameny používaly už ve středověku. „Tehdy se například drtily a přidávaly do různých lektvarů,“ přiblížil prodejce.

Prodávat drahé kameny se rozhodl poté, co podobný obchůdek ve Vsetíně zanikl. „Na Vsetínsku nejsou tyto kameny příliš k nalezení a obchod tohoto typu tady v tu chvíli chyběl,“ vysvětlil Bartošek. To, že v současnosti v podstatě nemá ve městě konkurenci, však nepovažuje za velikou výhodu.

„Možná by bylo lepší, kdyby takových prodejců, jako jsem já, bylo více. Lidé by si tak spíše zvykli tento druh zboží nakupovat, jako si zvykli například u zlata či stříbra,“ podotkl Bartošek.

Svou vlastní dílnu na opracování kamenů Ivan Bartošek nemá. „Bydlím v panelovém domě a opracovávání kamenů je dost hlučné, což by zřejmě sousedé příliš nepřivítali,“ zdůvodňuje podnikatel. Jak řekl, vybavení takové dílny stojí nemalé peníze. Za dobu svého působení ve Vsetíně si už vybudoval stálou klientelu. „Téměř osmdesát procent zákazníků se k nám pravidelně vrací,“ uvedl Bartošek.

Jak dodal, jedná se hlavně o milovníky kamenů či sběratele. „Často jsou to i starší lidé. Mladé to moc nezajímá,“ posteskl si prodejce s tím, že vypěstovat u mladého člověka lásku ke kamenům a přírodě se dá v nízkém věku, nejlépe ještě do puberty. „Potom užmá mládež úplně jiné zájmy,“ dodal s úsměvem.