Jednotlivé motivy, které upomínají na osobnosti a události české i světové historie, mincovna razí postupně v průběhu celého roku. Možnost rezervovat si celou sbírku skončí posledního ledna 2014.

Jiří Šlitr, Albert Einstein, Gottlieb Daimler, Rafael Kubelík, bitva u Malešova nebo založení československých legií. Tak to jsou jen některé z celkem čtyřiadvaceti titulů nové sbírky medailonů Kalendárium. Tu už v lednu zahájí ražba připomínající malíře a autora opony Národního divadla Vojtěcha Hynaise.

Umělecky zpracované motivy pocházejí z dílen významných českých umělců. Jsou mezi nimi například akademičtí sochaři Jiří Dostál, Michal Vitanovský, Jiří Věneček nebo světoznámý výtvarník Jaroslav Bejvl. „Většina motivů je ve stadiu grafických návrhů nebo sádrových modelů, podle kterých začneme vyrábět razidla," upřesnil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík.

Jedna z Bejvlových prací bude věnovaná památce legendárního Jiřího Šlitra.

Jedna z Bejvlových prací bude věnovaná památce legendárního Jiřího Šlitra. Foto: www.prazska-mincovna.cz

Jednotlivé ražby se ke sběratelům nebo milovníkům umění budou dostávat průběžně po celý následující rok. „To je výhodné i z ekonomického pohledu. Platba za celou kolekci se tak rozloží a neznamená pro zákazníka příliš velký jednorázový výdaj," poznamenal Miroslav Tomanec z numizmatické distribuční společnosti Zlaté mince – Numismatika. „Rezervací si zájemce o Kalendárium takzvaně zakonzervuje cenu. To znamená, že pokud by stříbro nebo zlato v průběhu roku zdražilo, garantujeme dodávky za cenu, která platila v okamžiku rezervace," vysvětlil Tomanec s tím, že zamluvit si celou sbírku je možné do konce ledna 2014.

Včasná rezervace dává také šanci na nižší, tedy zajímavější pořadové číslo, kterým budou na hraně všechny medailony označeny. Kromě čtyřiadvaceti stříbrných exemplářů mincovna vyrazí i dvanáct vybraných titulů ze zlata. (mia)