"Tehdy jsem vyráběl se svým otcem několik párů bot za den," vzpomíná na začátky podnikatel, který má v dnešní době ve Fryštáku podnik s dvaceti zaměstnanci a každý den opustí pásy jeho továrny tři stovky párů zdravotnických bot.

"Než jsem začal pracovat na živnostenský list, dělal jsem servisního technika německé společnosti, která dodávala na český trh obuvnické stroje. Mojí povinností byla instalace zařízení do provozu, takže jsem měl možnost nejen se seznámit se strojním vybavením, ale také nahlédnout do klasické ševcoviny," popisuje obuvník. Jeho výrobní arzenál se z původní trojice rozrostl na současných třicet obuvnických strojů, které dodávají boty pro český, slovenský a ruský trh.

"Pro tuzemskou firmu je velmi obtížné konkurovat na dnešním trhu s levnou vycházkovou obuví, která se k nám dováží z východu. Výrazný cenový tlak například čínských výrobců nedává místním podnikům mnoho prostoru k manévrování," vysvětluje Duda. Jedinou možností pro českého výrobce je podle podnikatele specializace.

"Je třeba nabízet boty s velkým množstvím přidané práce. Bota musí být speciální, musí se lišit od běžné konfekce na pultech," zdůrazňuje výrobce. A právě takový artikl jeho firma vyrábí. Jedná se o zdravotní ortopedickou obuv, kterou odebírají třeba nemocnice pro personál nebo obchody specializující se na pracovní pomůcky. Významné odbytiště výrobků nalezla firma Leon Shoes také v Rusku.

"Získali jsme certifikaci pro celou federaci a objem objednávek se stále zvyšuje," pochvaluje si podnikatel. Vstup na trh největší země bývalého Sovětského svazu ale nebyl jednoduchý, výrobky totiž byly podrobeny pečlivému zkoumání. "Ruské atesty jsou velmi přísné. Boty byly rozebrány a zkoumány do největšího detailu. Prověřováno bylo fyzikální i chemické složení materiálu či jeho zdravotní nezávadnost," popisuje obuvník.