Zatímco dosud někteří zemědělci dostávali peníze v závislosti na tom, kolik dokázali ovoce a zeleniny vyprodukovat, nyní by se nový způsob dotací měl odvíjet od skutečné rozlohy půdy, kterou obdělávají. V potaz by se však do jisté míry měla brát i další rozhodovací kritéria.
Farmáři v Česku se ale nemusejí obávat, že by přicházeli o peníze. Obavy panovaly pouze u pěstitelů rajčat, kteří dosud dostávali dotace na plodinu a hrozilo, že by změnou systému mohli přijít o část peněz. Kompromisní návrh podle diplomatů vyhovuje českým požadavkům a zemědělci se nemusejí bát, že by o své dotace přišli. Evropská komise si od reformy slibuje dokonce úspory v některých fondech. Asi o polovinu se mají snížit dotace na výpěstky, které podléhají rychlé zkáze, a musejí se proto brzy stahovat z prodejních pultů.
Důkazem toho, že pěstitelé v Česku si poradí v jakékoli situaci, je letošní mimořádná úroda třešní. Po dvou letech, kdy se příliš třešní neurodilo, se letos bude opět pálit třešňovice.
Sezona palíren díky teplému počasí má podle očekávání majitelů začít dříve. Podílet se na tom má právě nadprůměrná úroda třešní. Zájem o pálení ovoce v Česku citelně roste. Pálí se hlavně z jablek, švestek, rynglí či hrušek. Lidé totiž v pálence vidí nejlepší a nejméně namáhavý způsob zpracování úrody.
A rada odborníků: K výrobě třešňovice se hodí především tmavé odrůdy třešní, nejlépe ptáčnice, jež vynikají lehce kořeněnou příchutí.