Spousta receptů, zajímavostí, tipů na www.vseovareni.cz

Zbraně, s kterými vyrážíme proti nachlazení, ne vždy a všem chutnají!

S každým onemocněním srdnatě bojujeme, ať už běžně dostupnými prostředky, které nám nabízejí lékárny za nemalý peníz, nebo se spoléháme na zkušenosti starších a moudrých.

Na řadu tak přicházejí různé bylinkové a jiné lektvary, které mohou být mnohdy horší než přeslazené cucavé pastilky.

Směsi bylinek se stále drží v žebříčku oblíbenosti na předních místech, přeci jen teplý čaj, který voní po mateřídoušce, lipovém květu, mátě nebo ostružině ještě nikomu neublížil, ba naopak. Jenže čaje nejsou spásonosné, občas se musí přistoupit k nepochopitelným kombinacím, často až odporným.

Pomáhají však a to je hlavní.

Překonat slzy

První vyhlášenou pochoutkou je cibule. Možná začnete slzet už teď, ale vězte, že cibule je lék jako hrom. Stačí, když ji nakrájíte najemno, vložíte do cedníku s jemnými očky, přidáte med nebo cukr. Směs můžete zalít horkou vodou, ale lépe je ponechat ji v koncentrovaném stavu.

Co dál? Když směsi v cedníku lehce pomůžete lžičkou, do připravené skleničky vám začne zlehounka odkapávat lektvar, nad který není. A teď to nejlepší panáka cibulové šťávy s medem do sebe prostě kopněte.

Že byste to nedokázali vypít? Tak dobrá, zkuste tedy směs zalít horkou vodou a výsledkem je prostý cibulový čaj, který doporučovaly už naše babičky.

Zázvor dokáže divy

Pokud vás cibule neoslovila, vyzkoušejte novinku poslední doby, která pomáhá téměř stejně. Jmenuje se zázvor a opět v kombinaci s medem, případně citronem dokáže divy.

Zázvor dnes koupíte už téměř v každém obchodě, před použitím jej stačí omýt, oloupat slupku a dužinu kořene nastrouhat na jemném struhadle.

Zázvor je velmi aromatický a jeho typickou chuť způsobují různé esenciální oleje zázvor obsahuje celkem 640 různých chemických látek, množství vitaminů a v kombinaci s medem a citronem tvoří skvělé léčivo proti nachlazení.

A nejen proti němu, zázvor je skutečný všelék, který zpomaluje některé druhy rakoviny, zmírňuje bolesti hlavy, podporuje trávení a v neposlední řadě má prokazatelné afrodiziakální účinky.

VYZKOUŠEJTE:

Zázvorový čaj proti chřipce

Šípkový čaj

Šalvěj na bolest v krku

Pojďme si představit pár léčivých bylin, které by nás měly, případně mohly, zbavit úporného nachlazení a podzimní únavy. Na tyto choroby jsou ideální rostliny bohaté na dezinfekčně působící silice. Tyto

látky významně potlačují množení bakterií a virů, uvolňují dýchací cesty a usnadňují dýchání. Taková šalvěj lékařská je prvotřídním prostředkem třeba právě na bolest krku můžete žvýkat lístky, případně popíjet nálev nebo kloktat.

Aromatické a dezinfekční silice obsahuje dále řepík lékařský, jemná mateřídouška obecná či pupeny borovice lesní a mladé jehličky modřínu. Nesmíme zapomenout ani na proslulý šípkový čaj, jehož popíjení je výbornou prevencí proti podzimním chmurám.

Kašel pomáhá

Proč vlastně kašleme a odkašláváme? Je to jedna z nejúčinnějších metod zbavení se infekce. Spolu s přebytečným hlenem se z těla vyloučí i bakterie a viry, jež na sliznici parazitují.

Velmi účinným od- kašlávadlem je lékořice lysá, na tu však natrefíte spíše v bylinkářstvích než v lékárnách. Jestliže vás trápí horečka, pomůže nálev z lipového květu, případně z květu černého bezu.

Jakákoliv nemoc je znamením, že máme oslabený imunitní systém.

Výborným pomocníkem je třapatka neboli známěji echinacea, která podporuje množení a aktivitu bílých krvinek.

Dalším fenoménem dnešní doby je hlíva ústřičná, která díky obsahu celé řady vitaminů a prospěšných látek podporuje imunitní systém.

Před nemocemi, které na nás útočí v těchto sychravých dnech, se však můžeme chránit i saunováním, otužováním a pohybem. Nezapomínejme ani na dostatečný přísun čerstvého ovoce a zeleniny a pitný režim.

Markéta Tarabová

ŠKOLA VAŘENÍ DENÍKU

Nový díl Školy vaření najdete vždy v sobotním tištěném vydání vašeho regionálního Deníku.
12. listopadu se věnujeme šípku.