Vlivem počasí je podle něj letošní sklizeň proti normálu minimálně o 14 dní opožděná.

"Nicméně poslední horké dny to příroda dohání, krásně nám plody dozrávají a sbíráme každý den. My tady v sadu máme asi šest základních odrůd. Takže začínáme koncem června sběrem první odrůdy, potom pokračujeme plynule další odrůdou v červenci, v srpnu, a končíme poslední odrůdou, Last Call se jí říká, až poslední týden v září," uvedl Adamuška.

Drtivou většinu úrody prodají v Postoupkách takzvaně ze dvora. Část sklizeného ovoce farma dodává do spřátelených obchodů. Letošní prodej zahájila v pondělí, za kilogram borůvek zaplatí zájemci 200 korun.

"Měli jsme neuvěřitelnou poptávku, stály tady fronty lidí. Sbíráme každý den," řekl Adamuška.

BROUŠENÍ. Tvrdou práci, tedy broušení ohýbaného nábytku, zastávali muži.
160 let ohýbaného nábytku: kterak bystřická židle dobyla svět i horu Mont Blanc

Možnost samosběru zatím neplánuje. Vysazené rostliny jsou ještě mladé a lidé, kteří se sběrem borůvek nemají zkušenosti, by podle něj mohli sazenice poškodit. Sběr ovoce na farmě nyní zajišťují čtyři brigádnice, od příštího týdne by k nim měly přibýt další.

Borůvky se v Postoupkách pěstují v rašelinných záhonech zakrytých geotextilií, k nimž je přivedena kapková závlaha. Před nepřízní počasí, především kroupami, chrání sazenice přes léto sítě.

"Bouřkové období celého června bylo opravdu špatné. Znám spoustu zemědělců, kteří přišli o většinu letošní úrody. My naštěstí protikroupové systémy máme. Přestože tu kroupy byly, tak jsme krom pár vylámaných keřů borůvek kvůli velkému větru byli v pohodě," uvedl Adamuška.

K založení borůvkové farmy se odhodlal po letech strávených v kanceláři.

"Vždycky jsem měl velký vztah k přírodě a borůvky jako super potravina se mi líbily. Byl jsem se podívat v Holandsku, studoval jsem, jak to dělají v zahraničí a podle toho jsem si sad vybudoval," doplnil Adamuška. Farma má otevřeno denně mimo neděle.