Lebeda

Lebeda zahradní roste rychle, vysoko a planě. Její jasně zelené lístky se hodí do zeleninových salátů, které příjemně dochutí. Při vaření je ideální kombinovat ji se špenátem, jehož svou vůní mírně připomíná.

„Lebedu prostě můžete přidat do jakéhokoliv zeleninového salátu. Vynikající je také například v salátu z obilných klíčků," popsala Jitka Šerá z olomoucké prodejny s kořením U Sindibáda.

Jehněčí kotlety marinované v mátě

Jehněčí kotlety s mátou

Losos pečený s bylinkami a citrusy

Losos s limetkami

Lékořice

Václav Neckář chtěl s lékořicí léčit lásku, ale málokdo by asi tipoval, že lékořice má největší uplatnění v tabákovém průmyslu. Až daleko za ním je užití lékořice při výrobě sirupů proti kašli a zubních past.

Jako koření je nejspíš nejznámější při výrobě cukrovinek známých pendreků. Lékořice sladce voní a její hořkosladká anýzovitá chuť dlouho vydrží.

Lékořice se hodí do sladkých i pikantních pokrmů. Mohou se jí dochucovat například čínské sójové omáčky. „V arabských zemích se pak během ramadánu z lékořice připravuje nealkoholický nápoj," řekla Jitka Šerá.

Pomalu dušená hovězí kližka s vůní provensálského koření

Provensálská dušená hovězí kližka

Zeleninovo-kroupová polévka minestra

Minestra

Levandule

Levandule je spíš známější jako aromatická pomůcka pro odpuzování molů, popřípadě jako přísada do voňavek a mýdel. Je to však také koření a má i léčivé účinky.

Z lékařského hlediska je levandule vhodná pro potlačení migrény a také snižuje vysoký krevní tlak. Rovněž uklidňuje střeva a žaludek a působí proti průjmům.

Jako koření je levandule hojně využívána především v jižní Francii a ve Španělsku, a to zejména ve spojení s rozmarýnem. Je silně aromatická, takže by se měla používat s mírou. Je také součástí provensálského koření.

Levandule se hodí ke kuřecímu a k jehněčímu masu, také například k bažantovi nebo králíkovi. Výborně ji lze kombinovat s ovocem především s jahodami, ostružinami, moruší či švestkami.

První zmínky o pěstování libečku v Evropě pocházejí již ze 12. století. Jde o koření, které je ideální do polévek, ale je vhodné také například do karbanátků. V Podkrkonoší se přidává také do oukropu (polévka z brambor a česneku).

Rychlá drožďová polévka s libečkem

Rychlá drožďová polévka

Libeček

Libeček je také léčivá bylina. Má vliv na vylučování trávicích šťáv, mírní bolesti při nadýmání, podporuje činnost srdce i jater, je močopudný a také mírně žlučopudný.

Připravte si doma například skvělou polévku minestra, pravou hanáckou syrnicu, rychlou drožďovou polévku nebo delikátní jehněčí kotlety s mátou. Milovníci ryb pak jistě rychlého lososa s limetkami.(red)

Více informací a receptů najdete na www.vseovareni.cz.