„Už v úterý odpoledne se se mnu spojila Věra Tománková, že nechápe, co se děje. Já opravdu nemám slov. Byl to pro mě malý šok,“ přiznává Zerzáň.

Čeští reprezentanti měli do Afriky odletět ve středu dopoledne a ve čtvrtek rozehrát základní skupinu zápasem proti Švédsku. Kvůli vysokému počtu případů koronaviru v týmu ale zůstávají doma. „Podle mě je to strašná chyba,“ je přesvědčený.

„Chápu, že je těžká doba, problémy mají biatlonisté i další sportovci, házenkáři v tom rozhodně nejsou sami. Na druhé straně je neskutečné, že se v kolektivu, který se měl připravovat v ústraní, mimo další lidi a být v tzv. bublině, nakazilo osmnáct hráčů,“ kroutí hlavou.

„Myslím si, že ochrana ani opatření nebyly až na takové úrovni, na jaké by před tak významnou akcí měla být,“ soudí.

Z jednadvaceti hráčů je nakažených či jinak zdravotně indisponovaných hned sedmnáct, mimo jsou také trenéři Kubeš s Filipem i jejich náhradník Pauza.

„Pořád tvrdím, že mladí lidé jsou u nás nezodpovědní,“ tvrdí člen Síně slávy profesionálních trenérů a držitel ceny Fair Play.

„Mně je skoro osmdesát roků, chodím na nákupy, procházky, ale chráním se. Nosím roušku, dezinfikuji si ruce. Prostě koronavir je tu s námi,“ říká.

Víc situaci raději komentovat nebude. Šampionát ale bude pečlivě sledovat. „Podívám se na další mančafty,“ dodává smířeně.

Český celek měl na mistrovství světa startovat poprvé od roku 2015, kdy skončil v Kataru na sedmnáctém místě. Vedle Švédska měl v základní skupině změřit síly s domácím Egyptem a Chile.

Reprezentanty ve skupině nahradila Severní Makedonie.  Sankce ze strany světové federace IHF českému svazu za odřeknutí neohrozí. Reprezentanti zápolili s koronavirem od úvodu ledna, kdy začali v Plzni finální přípravu.

Kvůli covidu-19 nemohli minulý týden odehrát úvodní dvojzápas kvalifikace mistrovství Evropy proti Faerským ostrovům. K nakaženým trenérům se přidala i řada hráčů. Tým, který se chystal v Plzni, doplnili náhradníci, ani to ale účast mužstva na turnaji nezachránilo.

Odřeknutí účasti jakékoliv české reprezentace ze světového šampionátu je naprosto ojedinělá věc.

Z mistrovství světa v některém z olympijských kolektivních sportů odstoupili pouze hokejisté v roce 1953 kvůli úmrtí tehdejšího prezidenta Klementa Gottwalda. V letech 1950 a 1951 Československo z politických důvodů tým na šampionát vůbec nevyslalo.