Megatalent českého snowboardingu Šárka Pančochová si plní svůj sen a tvrdí, že chce v Česku zanechat ve svém sportu pořádnou stopu

Zatímco ještě před zimním sportovním svátkem vědělo o úspěších této mladé dívky jenom pár zasvěcených, po jejím úspěšném startu znala její jméno celá republika. A vlastně i celý svět.

Čtrnáctá žena olympijských her ve Vancouveru si v letní přestávce našla čas, abychom ji přiblížili našim čtenářům. S Šárkou Pančochovou jsme seděli více než hodinu v její oblíbené cukrárně na horním náměstí v Uherském Brodě. Objednala si kapucino, perlivou vodu a začala vyprávět o své cestě na vrchol každého sportovce. O své cestě na olympiádu.

„Co se změnilo v mém životě od olympijských her? Hm, tak to nevím. Moc jsem doma nebyla, ale je pravda, že mě lidi začali víc poznávat. Pořád mě někdo zdraví a ve škole mají asi taky radost, že jim tam na jaře odmaturovala olympionička. Jsem ráda, že mám maturitu za sebou. Po olympiádě jsem byla ještě na radnici, kde mě přijal starosta,“ vzpomíná Šárka, která už mezitím stihla udělat přijímačky na vysokou školu. „Budu studovat v Olomouci sportovní fakultu. Ale já chci hlavně závodit a školu mám spíš jenom tak bokem. Bude to jedna třetina z toho, co chci teď dělat. Ještě ani nevím, co bych chtěla v životě dělat, ono se to nějak vyvine,“ neláme si s budoucností hlavu čerstvá vysokoškolačka.

Je téměř neuvěřitelné, že tato dívka ze Slovácka se dokázala v obrovské konkurenci alpských a zámořských závodnic ve svém sportu probojovat na samý vrchol světové extratřídy. V Česku je sice snowboarding stále populárnější, podmínky jsou však u nás naprosto nesrovnatelné s alpskými státy.

Rodiče pomohli hlavně na startu kariéry – teď jsou v Anglii

„Začínala jsem na sjezdovce Nezdenicích,“ vzpomíná Šárka na své premiérové krůčky na prkně a přidává nepříjemný zážitek z prvních závodů.

„Vždycky o víkendu nebo po škole jsem tam jezdila vlakem. Přes týden obyčejně sama a o víkendu s kámoši. Tři roky jsem se jenom tak vozila a na první závody jsem se dostala úplnou náhodou. Jeli jsme si zasnowbordovat na Jasenku, to je kousek od Vsetína, byly tam závody a tak jsem se přihlásila. Hned při prvním startu jsem si ale zlomila ruku a měla jsem po sezoně.“

Jenže Šárka je z tvrdého těsta a nějaká zlomenina ji od jejího oblíbeného sportu nemohla odradit. Jako malá holka řádila za Uherským Brodem v místech, kde se říká Na Maršově. „Je tam les a všelijaké rokliny. Byli jsme tam pořád a já měla každou chvilku něco zlomeného, tak mi to ani nepřišlo,“ nedělala Pančochová ze zlomené ruky žádnou tragédii.

Na vrcholové úrovni nikdo z rodiny žádný sport nedělal. Po kom tedy zdědila svůj obrovský talent? Kde se v ní vzala ta vůle a chuť se neustále zdokonalovat?

„U nás v rodině nikdo extra nesportoval. Mamka tančila ve folklórním souboru a taťka střílel z pušky. Ale děda byl vlastně tělocvikář, takže jsme docela sportovní rodina, že? Víte, ono je to také o štěstí. Mohla jsem se zranit, nemusela jsem potkat ty lidi, které jsem potkala, ale myslím, že jsem tomu štěstí šla i trošku naproti,“ soudí mladá Broďanka a přiznává, že bez podpory rodiny by se jenom těžko prosazovala.

„Rodiče mně hodně pomohli hlavně v začátcích kariéry. Když jsem neměla řidičák, vozili mě na závody a pomáhali mi také finančně. Snowboarding je na peníze dost náročný sport. Taťka s mamkou teď pracují čtvrtým rokem v Anglii. Semtam za nimi zajedu a jsme také hodně ve spojení přes počítač.“

Další člen rodiny Pančochů, Šárčin starší bratr Jan (27), je pro ni v nepřítomnosti rodičů největším pomocníkem a oporou. „Pomáhá mi prakticky ve všem. Vyřizuje pojistky, poštu a dokonce mě přihlásil na vysokou školu,“ chválí Šárka svého sourozence, který má v pronájmu cukrárnu v Otrokovicích, ale pošilhává po práci profesionálního hasiče.

Když začneš brát snowboarding moc vážně, tak už to není snowboarding

Kdy vůbec Šárka Pančochová zjistila, že jí to na prkně jde a má pro tento sport mimořádný talent? „Myslím, že to bylo, když jsem začala jezdit závody. Já jsem se všechno strašně rychle učila. Je to také o tom, jak moc chcete něco dokázat. Hodně mi pomohl Jožin Toufar z Brna. Přihlásila jsem se k němu na kemp a ukázal mi, jak mám jezdit. Do té doby jsem dělala spoustu chyb. Potom jsem začala jezdit s těmi, co byli lepší než já, to je hodně důležité. My jsme se vždycky hecovali, kdo je na svahu lepší, ale nesmí se to brát zase moc vážně. Já to určitě nemám na háku, ale snažím se nebrat ten sport moc vážně. Někdo mně vyčítal, že jsem na olympiádě spadla a smála jsem se tomu. Co už s tím ale nadělám, když se to stane? Když začneš brát snowboarding moc vážně, tak to není snowboarding,“ zafilozofuje si mladá slečna.

Mezi snowboardisty moc velká rivalita nepanuje. Všichni se mezi sebou znají a na závodech se vzájemně povzbuzují. Kdo pozorně sledoval letošní olympiádu, tak si musel všimnout, že závodnice se navzájem hecují. Šárka to potvrzuje, ale upozorňuje, že výjimky existují všude. „Určitě, třeba Číňanky tvrdě trénují vyloženě kvůli olympiádě. Ony si jenom tak pro radost zajezdit nechodí. U nás je to jiné, my se tím sportem hlavně bavíme.“

V Uherském Brodě je to super, ale …

Šárka Pančochová sice tráví převážnou část roku v zámoří. Svoje rodné město má ale ráda na Uherský Brod nedá dopustit. „Já jsem se tady narodila, mám tu rodinu, spolužáky, je to tady super. Mám k tomu městu vztah, ale v poslední době tady moc nejsem,“ přiznává a vyjmenovává oblíbená místa. „Když přijedu, tak zajdeme s kámošema do Tipsport baru na jedno pivo. Je to hospoda naproti baráku, kde bydlím. Ještě občas chodíme na hotel Monde, kde je také docela dobré pivo. Čepují tam Plzeň,“ ocení znalecky Šárka. Kvalitu domácího piva hodnotit nechce. „Nevím, nevím, už jsem docela dlouho brodské pivo nepila,“ přiznává.

Od podzimu to ale vypadá, že druhé největší město okresu svoji olympioničku ztratí. Šárka říká, že by se ráda odstěhovala do Olomouce nebo do Zlína. Nechce totiž platit pronájem bytu, ve kterém skoro nebydlí.

Cestuje po světě s nejlepší snowboardisty planety. V Americe je víc než doma. Také vás napadá, kdo to všechno Šárce Pančochové platí a jestli se dá snowboardingem uživit?

„Je to takové…(chviličku přemýšlí) Záleží, jaké máte štěstí a jak vám to jde. Na závodech se dají vydělat nějaké peníze. Teďka mně to vychází docela v klidu. Dostávám peníze od sponzorů, ale skoro všechno dávám zpátky do toho sportu. Hlavně cestování stojí hodně peněz. Já se sportem hodně bavím, ale do budoucna chci zanechat ve snowboardingu v Česku nějakou stopu,“ plánuje.

Pro mladé a začínající závodníky je Šárka obrovský vzor. Co by poradila těm, kteří to chtějí v tomto adrenalinovém sportu dotáhnout minimálně na úroveň úspěchů mladé Broďanky? „Hlavně, aby vydrželi a nikdy se nezastavili. Je důležité trénovat a jezdit s tím, kdo je lepší, než vy. Kluci jsou třeba nejlepší v Česku, ale zaseknou se a nechtějí jít dál. Přijedou na závody ven a třeba dvanáctiletý kluk jim naloží, že nechápou,“ zakončuje naše povídání Šárka Pančochová.

O životosprávě

Když jezdím každý den v týdnu, tak je to pro tělo celkem záběr. Musím se hlídat a jíst zdravě, jinak bych to nezvládla. Já sním všechno, hlavně to musí být bio a musí to být dobré. Občas zajdu s kámošema na jedno pivo, to ale jako porušení životosprávy neberu.

O malování a módě

Já se maluji, jenom když dělám po závodech s někým rozhovor, nechci vypadat jako ryba. Na tréninku na to kašlu. Na oblečení mám svého sponzora, u kterého si objednávám nějaké věci a musím říct, že mně všechno sedí.

O muzice

Tak to je pro nás hodně důležité a jeden z hlavních faktorů. Já muziku poslouchám i při závodech, a když se mně nedaří, tak mě to někdy nakopne a jezdím daleko líp. Když jezdím sama, tak muziku poslouchám pořád.

O příští olympiádě

Budu dělat všechno pro to, abych se tam dostala. Olympiáda je super, je to něco jiného, ale zase se nezboří svět, když tam nebudu. Příště už budu mít nějakou zkušenost, začala mě bavit rampa, tak ještě uvidíme.

O politice

Zelené jsem nevolila, spíš tíhnu k ODS nebo k TOP 09, protože je to v naší politice nejmenší zlo. Asi to nebyla žádná hitparáda, když tu byli komunisti. Kdyby se dostali znovu k moci, tak bych asi emigrovala.

O mladé generaci

Tak na toto vůbec nevím, co bych vám k tomu řekla. Myslím si, že dnešní mladí lidi jsou docela v pohodě.

Šárka je „světoobčanka“

V našem portrétu jsme se snažili vystihnout povahu mladé snowboardistky, která na nás rozhodně nepůsobila nějakým bezstarostným dojmem. Zasvěceně mluvila o zdravé stravě, na svůj věk má slušný přehled o politice a celkovém dění u nás i ve světě. Šárka je představitelem mladé generace, která je možná ještě o kousek dál než její vrstevníci. Ve svém sportu je u nás absolutní jednička, ale chová se naprosto normálně. Je to pohodářka, ale svým způsobem naprostá profesionálka. Bez mrknutí oka se podepisovala svým fanouškům, kteří ji potkali při našemm setkání v Uherském Brodě, uprostřed našeho povídání klidně prohodila pár slov se svou kamarádkou, která šla kolem. Šárka je sice Broďanka a Češka ale při jejím způsobu života by se dalo napsat, že je světoobčanka. Má kamarády téměř po celém světě, jednou se hlásí z Ameriky a za pár dnů je třeba na Novém Zélandě.

Šárka Pančochová – vizitka

Narození: 1. 11. 1990
Výška: 162 cm
Váha: 48 kg
Velikost bot: US 7

Narodila se v roce 1990 v Uherském Brodě. V současnosti je nejlepší freestyle snowboardistkou u nás. Tomuto sportu se věnuje na profesionální úrovni a patří mezi evropskou snowboardovou špičku. Ve světovém poháru závodí od listopadu 2007. O rok později získala titul juniorské mistryně světa v disciplíne Big-air. V roce 2009 se umístila na 9. příčce v disciplíně U–rampa.

V lednu letošního roce vyhrála poprvé v kariéře závod Světového poháru v rakouském Kreischbergu na U–rampě. Tímto vítězstvím si mladá Broďanka zajistila účast na Olympiádě. V olympijském závodě obsadila celkově 14. místo, chyběl jí pouze jediný bod k postupu do dvanáctičlenného finále.

Stanislav Dufka