Třiatřicetiletý Martin Klár přitom útočil na první pozici.

„Celou dobu jsem se držel v čele s mladými kluky. V poslední fázi závodu jsme se ale smíchali s lidmi z ostatních tratí. Tím se mezi námi vytvořila díra, kterou už jsem nezvládl dohnat,“ svěřil se Martin Klár. Z druhého místa ale zklamaný nebyl.

„Chtěl jsem být v první skupině, a jestli je to první nebo druhé místo, to už je jedno. Zamýšlel jsem ale vytvořit osobní rekord a trať zajet pod jednu hodinu deset minut, což se bohužel nepodařilo,“ zhodnotil svůj výsledek Klár, který trasu zajel v čase 1:11:32.

Hlavním sportem, jemuž se Martin Klár věnuje, není cyklistika, ale závody se psy, v nichž je úřadujícím vícemistrem Evropy. „Vlastním speciální sprintovou rasu evropský saňový pes. Protože se psy soutěžím jen v zimě, potřebuji nějaký pohyb i přes rok, a tak jezdím cyklistické závody,“ vysvětluje svou účast v soutěži.

Záměrně si vybírá kratší trasy, protože potřebuje natrénovat výbušnost, ne vytrvalost.

„Proto jezdím hodinové cyklistické trasy, abych měl natrénováno na desetiminutové ježdění se psy. Rychlost, kterou závod jedu, bývá podobná, na sprintové trati to bývá kolem sedmatřiceti kilometrů za hodinu. Dnes jsem sice měl průměrnou rychlost 26,3 kilometrů, ale jsem s tím spokojený, protože na trati bylo dlouhé převýšení,“ komentuje Klár dva pětikilometrové kopce.

„Jsem docela těžký, proto musím v kopci vyvinout víc síly, abys se vytlačil až na vrchol. Takže mám raději kratší kopce,“ dodává Klár.

Myšlenka závodit se psy napadla poprvé jeho manželku. Společně se tomuto sportu aktivně věnují pět let, doma mají momentálně jedenáct psů.

„Narodilo se nám totiž sedm štěňat. Za tři týdny je ale dáme pryč a necháme si jenom dvě, takže budeme mít šest psů. Tři, kteří aktivně sportují, dvě štěňata, která musí dorůst, a jednoho, který je už v důchodě,“ vyjmenovává Klár.

V cyklistice se pohybuje deset let, z toho pět let na vyšší úrovni.

„Závodění mám asi v krvi. Můj táta od osmnácti závodil v rallye, a když skončil, začali jsme spolu jezdit na kole,“ uzavírá Martin Klár.