ATLETIKA

Srpnový zlínský dvoumílový běh jednoznačně ovládli veteráni Svatopluk Janečka a Dagmar Vrajíková

Zlín – Celkem 73 atletů se prezentovalo v srpnovém Běhu na 2 míle ve Zlíně. Na start 3,2 kilometru dlouhého závodu se v Přílukách postavilo 36 mužů. Mezi nimi zvítězil zlínský Svatopluk Janečka, který dosáhl na rovinaté trati rozložené do dvou okruhů, času 10:34. Stříbrnou pozici obsadil se čtrnáctisekundovou ztrátou Tomáš Minařík z Kašavy (Valachbajk Team), třetí místo bral Karel Branka z Olomouce (10:50). Bronislav Matouch (Jisva Zlín, 11:16) skončil čtvrtý a František Dosoudil z Hulína (Solario Team, 11:30) pátý.

,,Chtěl jsem dosáhnout na ještě lepší čas. V osmadvacetistupňovém horku se mi to ale nepodařilo. Nepříjemná byla hlavně rovina, kde se běželo proti slunci,“ přiznal Svatopluk Janečka.

Ten si v úvodních 800 metrech hlídal ve vedoucí tříčlenné skupině pobyt na předních pozicích. ,,Poté jsem se od Tomáše Minaříka a Karla Branky odpoutal a na první příčce už jsem zůstal až do cíle,“ prozradil Janečka.

Žen si v Přílukách zazávodilo osmadvacet. Vyhrála v čase 12:48 otrokovická Dagmar Vrajíková, před Lenkou Toralovou z Uherského Brodu (13:51). Bronz vybojovala Lenka Trunečková (Sri Chinmoy Marathon Team Olomouc, 15:23). Lucie Košínová z Miškovic doběhla čtvrtá (15:39) a Adriana Zpěváková (Otrokovice, 15:55) pátá.

,,Mým záměrem bylo běžet čas čtyři minuty na kilometr. To se mi také podařilo. Proto mě předvedený výkon i výsledný čas pod třináct minut potěšil,“ byla při své premiérové účasti ve zlínském dvoumílovém běhu spokojená pětačtyřicetiletá Dagmar Vrajíková.

V závodu, v němž rozhodoval poměr věku a výsledného času dominovali šestačtyřicetiletý domácí Svatopluk Janečka (10:34) a 71letá Anežka Janečková (AK Zlín, 17:46).

V Přílukách na 800metrové trati poměřilo síly také 11 dětí. Závod kluků ovládl Tobiáš Tlusták (Zlín, 3:05). Mezi holkami byla nejrychlejší díky času 2:59 reprezentantka klubu Biathlon Halenkovice Monika Železníková z Babic.

Sobotní Hostýnskou osmu vyhráli Vít Otevřel a Zuzana Weissová

Rajnochovice – Vít Otevřel a Zuzana Weissová vyhráli sobotní 7. ročník krosového závodu Hostýnská osma. Ten měl start i cíl v Rajnochovicích a běžci v něm museli zdolat například kopce Lazy, Tesák, Svatý Hostýn, Křídlo, nebo Kelčský Javorník.

Olomoucký Otevřel v Hostýnských vrších zdolal 70 kilometrů dlouhý závod s celkovým převýšením 3450 metrů v čase 7:09:54. Stříbrný Ondřej Velička z Bystřice pod Hostýnem byl o 1 minutu a devětapadesát sekund pomalejší, třetí pozici obsadil Ondřej Tabarka (Rymice, 7:15:32).

,,Do závodu jsem šel s nulovými ambicemi. Kopce totiž nemám rád. Bral jsem ho spíš jako velmi kvalitní trénink. Absolvoval jsem ho však s maximálním úsilím a nakonec jsem doběhl na nečekaném druhém místě,“ byl v cíli ze svého výsledku překvapený nejúspěšnější regionální krosař v letošním ročníku Hostýnské osmy ultramaratonec Ondřej Velička.

Weissová v závodu žen dosáhla času 9:08:21. Druhá v pořadí Weru Tkáčová (Ostravice) se blýskla časem 9:15:37, bronzovou příčku brala Iva Kroužilová z Poděbrad (9:35:13). Zlínská Lucia Friedlaenderová skončila čtvrtá (9:43:34).

Weissová byla od začátku na čele. Na prvním mezičase na Lazech si na první příčce vytvořila před Tkáčovou téměř tříminutový náskok. Na dalším kopci na Tesáku na ni měla dokonce jedenáctiminutový náskok. Běžkyně z Ostravice potom sice ztrátu občas snižovala, ale vyznavačka extrémních závodů z Valašska si pobyt na zlaté pozici kontrolovala.

,,Na Hostýnskou osmu jsem se těšila, protože to byl další vytrvalostní závod v úžasném prostředí v našem regionu. Trochu mě však vyděsil ranní déšť. Nerada totiž běhám v bahně,“ přiznala čtvrtá v pořadí Lucia Friedlaenderová.

Zlínská běžkyně do 40. kilometru závod absolvovala bez větší krize. ,,Ta přišla na 50. kilometru. Tu jsem však díky dobře zásobeným občerstvovačkám brzy zahnala, kde mi hodně pomohl chleba se škvarkovou pomazánkou. Proto jsem si zbytek závodu užívala,“ pronesla v cíli Friedlaenderová.

Cíl sobotního mistrovství republiky veteránů v běhu do vrchu bude na Svatém Hostýně

Bystřice pod Hostýnem – 15. ročník Běhu na Svatý Hostýn se koná tuto sobotu. Závod startuje ve 13 hodin na Masarykově náměstí v Bystřici pod Hostýnem. Běžci při stoupání na vrchol na kopec Svatý Hostýn musí zdolat 5 kilometrů dlouhou trať s převýšením 422 metrů. Podnik je zařazený do Českého poháru v běhu do vrchu 2018 a zároveň je mistrovstvím republiky veteránů nad 35 let v běhu do vrchu.

,,První kilometr vede po rovině a pak následuje až do cíle náročné stoupání,“ informuje ředitel závodu Karel Novák.

Vypsáno je 13 mužských a 10 ženských kategorii. Závodit budou také junioři a juniorky. ,,Pro nejlepší vrchaře máme připravené finanční odměny a věcné ceny. Absolutní mužský vítěz a nejlepší žena v cíli obdrží pohár pro vítěze a k tomu ještě židli od společnosti TON,“ prozradil dále Novák.

Loni se běhu na Svatý Hostýn zúčastnilo 229 vyznavačů běhu do vrchu. V mužích vyhrál časem 21:28 Martin Kučera z Univerzity Brno. Závod žen ovládla v čase 25:59 Pavlína Poláčková z AK Drnovice. Traťové rekordy drží rovněž Martin Kučera (Univerzita Brno, 21:19) a Pavla Schorná (Maratonstav Úpice, 24:12).

BIATLON

V Rožnově pod Radhoštěm se bude bojovat o biatlonové tituly

Rožnov pod Radhoštěm – Příznivci mládežnického biatlonu pozor! Klub Rožnov pod Radhoštěm v sobotu pořádá kvalifikační regionální závod Českého poháru v letním biatlonu. V místním lyžařském areálu Bučiska se koná krajský přebor žactva O pohár starosty města Rožnova pod Radhoštěm. Všechny žákovské kategorie budou bojovat v závodu ve sprintu.

Od 8.30 hodin je na programu prezentace. Mezi 9.30 a 10.45 hodinou bude probíhat nástřel zbraní. Start prvního závodníka je naplánovaný na 11 hodin. Očekává se účast zhruba 60 mladých letních biatlonistů.

CYKLISTIKA

Silvie Zvonková si v Horním Srnie připsala skalp slovenské reprezentantky Andrey Juhásové

Valašské Klobouky – Silvie Zvonková má formu. Nositelka barev valašskokloboucké formace Zvonek Sport si na Slovensku zaknihovala další sportovní úspěch, kde vyhrála bikemaraton Cyklostore Horné Srnie. V závodu dlouhém 45 kilometrů s převýšením 1350 metrů zajela čas 2:20:37. Stříbrná byla domácí Andrea Juhásová, jež byla v cíli o dvě minuty a třiapadesát sekund pomalejší, třetí místo obsadila další Slovenka Zdenka Denková (2:40:49). Další reprezentantka Zvonek Sportu Valašské Klobouky s Petra Holznerová skončila čtvrtá (2:48:53).

,,Jednalo se o 3. kolo Považsko-strážovského poháru,“ informovala o závodu, v němž se vyjíždělo i na Javorník Zvonková.

Ta byla na pestré trati s krásnými výhledy od začátku aktivní. ,,Výhledy ale nebyl čas se kochat, protože do čela jsem se probojovala hned v průběhu prvního stoupání někde okolo sedmého kilometru. Vítěznou pozici jsem si později upevňovala až do cíle. Hodně mě ještě potěšil skalp slovenské reprezentantky Andrey Juhásové a při vyhlašování výsledků kromě cen také kytka,“ užívala si sportovní triumf v trenčínském okrese bikerka z Valašska Silvie Zvonková.

Kašavský bajkap startuje před kulturním domem v Kašavě. Cíl závodu je na Svatém Hostýně

Kašava – Závod horských kol Kašavský bajkap se koná v sobotu. Ten je zařazený do sedmidílného seriálu Valašskokarpatská cyklotour 2018. Pořadatelé z Orlu Kašava vypsali celkem 11 kategorií od odrážedel až po veterány. Připravené jsou tratě od 250 metrů do 15,4 kilometru. Prezentace v místním kulturním domě probíhá mezi 7.30 a 8.45 hodinou. Start hlavního 15,4kilometrového kopcovitého závodu je před kašavským kulturním domem v 9 hodin. Jeho cíl je na Svatém Hostýně.

TENIS

Valašské debly vyhrála narychlo složená dvojice Lukáš Rakušan, Jan Šenkeřík.

Brumov – Dvojice Lukáš Rakušan, Jan Šenkeřík (oba Zlín) ovládla tenisový turnaj ve čtyřhře Valašské debly. Ten byl zařazený do seriálu ATP Valašska 2018.

Vítězná dvojice ve čtvrtfinále zdolala Jana Nahodila s Peterem Mišíkem (Valašské Klobouky, Ilava) 6:4, 6:3, v semifinále si poradila s párem Jan Kostka, Dalibor Novák (Valašské Klobouky, Zlín) 4:6, 6:4, 10:5 a ve finále zlínské duo porazilo Radka Hořáka s Jiřím Macharou (Brumov-Bylnice, Štítná nad Vláří-Popov) 4:6, 6:4, 10:3. Ve druhém semifinále Hořák s Macharou udolali slovenskou dvojici Martin Kačáni, Heno Belan (Trenčín, Trenčianské Teplice) 4:6, 7:6, 10:8. Třetí místo obsadili Kostka s Novákem. Ti v utkání o bronzovou pozici přehráli Kačániho s Belanem 6:4.

,,Narychlo složená dvojice Rakušan, Šenkeřík se pro účast ve Valašských deblech domluvili den před turnajem. Nakonec jim k triumfu kromě dobrého výkonu bylo nakloněné také štěstí. Vítězové totiž s Hořákem a Macharou v základní skupině prohráli, aby jim porážku ve finále vrátili,“ upozornil ředitel ATP Valašska Jan Nahodil.

Tomu se vystoupení Rakušana se Šenkeříkem líbilo. ,,Nejlepší debl vynikali důrazem ve výměnách i na síti. Hořák s Macharou naopak čekali na chyby soupeřů a proto byli neustále pod tlakem,“ informoval ještě Nahodil.

V neděli se bude ve Zlíně hrát Grand Slam ATP Valašska

Zlín – Šestý turnaj tenisových amatérů ATP Valašska se bude hrát v neděli ve Zlíně na šesti antukových kurtech v areálu na Vršavě.

,,Turnaj je vypsán jako Grand Slam. Proto se bude bodovat dvojnásobně,“ prozradil ředitel celého okruhu Jan Nahodil.

Ten také nabádá všechny zájemce, aby neotáleli s přihláškami. ,,Prezentovat se může maximálně dvaatřicet hráčů. A protože je o turnaj zájem, doporučuji zajistit si účast ve Zlíně raději včas. V sázce jsou totiž ještě důležité body před závěrečným Turnajem mistrů,“ upozorňuje Nahodil.

První výměny a smeče budou v krajském městě k vidění od 9 hodin. Semifinálové duely a finálový zápas jsou na programu mezi 16. a 18. hodinou.

Pořadí ATP Valašska po 5 turnajích (doposud kvalifikováno 52 hráčů): 1. Martin Marušák (Zlín) 132 bodů, 2. Jan Kostka (Valašské Klobouky) 118, 3. Martin Kačáni (Trenčín) 104, 4. Ladislav Psota (Valašské Klobouky) 93, 5. Jan Šenkeřík (Zlín) 84.

TRIATLON

Radim Grebik obhájil prvenství v Královském triatlonu. Stříbrnému Filipovi Václavíkovi došly těsně před cílem síly

Region – Reprezentanti zlínského klubu Titan Trilife dominovali v 11. ročníku Královského triatlonu v Majetíně. Zlatou příčku v závodu složeném z 600 metrů plavání, 33 kilometrů cyklistiky a 6 kilometrů běhu, vybojoval Radim Grebik. Ten se Olomoucku prezentoval časem 1:23:44. Druhé místo obsadil s devítisekundovým mankem jeho klubový kolega Filip Václavík. Na třetí pozici skončil Filip Hanslián (Mountaintime Feit Aropec, 1:25:49). Z dalších nositelů barev Titan Trilife Zlín bral Pavel Hradil za čas 1:31:53 osmou příčku a veterán Zbyněk Harabiš doběhl do cíle dvaadvacátý (1:38:00).

,,Pořadatelům jsem slíbil, že se letos do Majetína vrátím obhájit loňské prvenství v jejich závodu. Také mě znovu lákalo vyzkoušet si skvělou atmosféru okolo tohoto triatlonového podniku na Hané,“ vysvětloval svoji účast v Královském triatlonu Radim Grebik.

Ten také popsal vývoj oblíbeného závodu na Olomoucku. ,,Plavalo se na dvou okruzích s výběhem z vody v majetínském rybníce. A po první disciplíně jsme si po dlouhém přeběhu do prvního depa s Filipem Václavíkem vytvořili na čele mírný náskok. Na kole jsme pak drželi domluvené tempo a na první pozici jsme se pravidelně střídali. Nicméně očekávali jsme, že nás sjede nějaký velký balík. To se však nestalo a do druhé depa jsme přijeli už s výraznějším náskokem. V závěrečném běhu ve velkém horku těsně před cílem Filipovi došly síly a tak jsem proto i letos v Královském triatlonu zvítězil,“ potěšil úspěšný výsledek sedmnáctiletého Grebika.

V neděli se koná 19. ročník závodu v olympijském triatlonu Morkoman

Morkovice – Závod v olympijském triatlonu v rámci 19. ročníku Morkomana se v neděli koná v Morkovicích. Pořadatelé Sokol Morkovice, město Morkovice-Slížany a klub Bike Triatlon Morkovice pro triatlonisty připravili následující tratě: plavání 1500 metrů, cyklistika 40 kilometrů a běh 10 kilometrů.

Bojovat se bude v pěti kategoriích pro muže, dvou pro ženy a jedné juniorské kategorii.

Start závodu je v 9 hodin na morkovickém koupališti. ,,Svou náročností je Morkoman určený hlavně zkušeným triatlonistům. Nejtěžším místem na trati je kopec Kleštěnec, který musí závodníci při cyklistické části zdolat dvakrát. Přesto věřím, že se u nás sejde kvalitní konkurence a k vidění bude zajímavá sportovní podívaná,“ tuší těsně před startem letošního Morkomana jeden z pořadatelů Pavel Mich.

Loni tradiční srpnový sportovní podnik na Hané vyhráli David Jílek z týmu trimax.cz (2:09:27) a Helena Kotopulu (Moraviaman Otrokovice, 2:24:17).

Autor: Lubomír Hotař