ATLETIKA

Pátý letošní dvoumílový běh ve Zlíně vyhráli Filip Václavík a Jana Bílková

Zlín – Filip Václavík zvítězil v květnovém Běhu na 2 míle ve Zlíně. Dvaadvacetiletý člen Zlínského plaveckého klubu bral v 3,2 kilometru dlouhém závodu na trati v Přílukách prvenství za čas 10:47. Druhý Jiří Daněk za ním v cíli zaostal o šestnáct sekund, třetí skončil zlínský Jiří Kozubík (11:13).

,,Závodu jsem se zúčastnil v rámci přípravy na mistrovství republiky v olympijském triatlonu, které mě čeká na konci května,“ prozradil Filip Václavík.

Ten se od startu pohyboval na čele. ,,Začal jsem volněji. Kilometr a půl jsme byli vpředu s Jiřím Daňkem a Jiřím Kozubíkem. Potom se běželo proti větru a v tomto úseku trati jsem zrychlil a od největších soupeřů se mi podařilo odpoutat. Ve zbytku závodu už jsem si pobyt na prvním místě pohlídal. V cíli jsem byl spokojený s výsledkem i s dosaženým časem. Chtěl jsem totiž běžet 3:20 na kilometr,“ pochvaloval si Václavík.

Mezi ženami pátý dvoumílový běh v letošním roce v krajském městě vyhrála v čase 13:30 pětadvacetiletá Jana Bílková ze Zlína. Stříbrná Vinati Docziová z domácího pořádajícího klubu Sri Chinmoy Marathon Team byla o třiadvacet sekund pomalejší, třetí místo vybojovala Klára Kolajová z Košíků (AC Slovácká Slávia Uherské Hradiště, 14:23).

,,Na dvoumílový běh ve Zlíně jsem se vrátila po dvou měsících. Ale vzhledem k tomu, že jsem v Přílukách zaběhla o šest sekund pomalejší čas než v březnu, tak se svým výkonem nejsem úplně spokojená. Na tak krátké trati nepřemýšlím nad tempem, ale snažím se od startu až do cíle běžet na krev, což někdy bolí. V porovnání s mrazivým březnem a ideálním květnovým počasím proto mohl být můj výsledek v pátém běhu na 2 míle v krajském městě lepší. Nicméně znovu se mi líbila pohodová a přátelská atmosféra okolo tohoto závodu a tak se do Příluk zase někdy ráda vrátím,“ hodnotila svoje vystoupení 25letá Jana Bílková.     

Závod, v němž rozhodoval poměr věku a výsledného času, ovládl kategorii mužů 52letý Bronislav Matouch (Jisva Zlín, 11:27). V ženách tradičně kralovala sedmdesátiletá reprezentantka AK Zlín Anežka Janečková (18:16).

V Přílukách si na 800metrové trati zazávodilo také 34 dětí. V kategorii kluků si doběhl pro první příčku Tobiáš Tlusták ze Zlína (3:13). V kategorii holek zvítězila Michaela Mikešová (Klub Biatlonu Halenkovice, 3:04).

ATLETIKA

Jiří Kubíček se po dvou stříbrných příčkách dočkal v Napajedlech vítězství. Jana Žaludková obhájila loňské prvenství

Napajedla – Jiří Kubíček z týmu Mattoni Freerun Zlín zvítězil ve 3. ročníku městského běhu Napajedelské schody. Kubíček v Napajedlech za třicet minut uběhl 25 okruhů. Druhé místo vybojoval Josef Hubáček (KESBUK Bílovice), který uběhl 24 okruhů, třetí skončil domácí Martin Palla, jenž zdolal 23 okruhů.

,,Závod se konal na 250 metrů dlouhém okruhu. Na něm se většinou běželo po schodech ke kostelu,“ informoval Jiří Kubíček.

 Ten v předcházejících dvou ročnících v Napajedlech skončil dvakrát druhý. ,,Letos jsem chtěl konečně zvítězit a to se mi povedlo,“ potěšilo Kubíčka.

 Běžec ze Zlína se v úvodních dvou okruzích držel ve vedoucí šestičlenné skupině. ,,Na první místo jsem se probojoval v průběhu druhého kola a na zlaté pozici jsem pak zůstal až do cíle. Až do konce se mi dařilo držet rovnoměrné tempo a dopředu mě hnala i velmi dobrá atmosféra okolo trati. Jenom mě při běhu po schodech dost bolely nohy,“ přiznal reprezentant týmu Mattoni Freerun Zlín Jiří Kubíček..

 Závod žen v Napajedlech ovládla Jana Žaludková (Cyklogat Malenovice), jež za dvacet minut zdolala 15 okruhů. Stříbrná byla Kateřina Hromadníková (Napajedla, 13 okruhů), třetí příčku obsadila další reprezentanta Napajedel Petra Tunysová (13 okruhů).

,,Ženského závodu jsem se zúčastnila, protože v Napajedlech závodily naše děti,“ vysvětlovala v cíli Jana Žaludková.

 Zlínská běžkyně ale byla od startu na zajímavé trati v ženách suverénní a bez problémů v Napajedelských schodech obhájila mezi něžným pohlavím loňské prvenství.             

ATLETIKA

Tomáš Navrátil vyhrál 31. ročník Běhu Drahanskou vrchovinou. Prvenství na Vyškovsku bral také Ondřej Němec   

Region – Tomáš Navrátil má formu. Reprezentant AK Kroměříž vyhrál další závod, když ovládl 31. ročník Běhu Drahanskou vrchovinou. V závodu dlouhém 15. kilometrů dosáhl času 53:05. Druhý skončil s osmisekundovou ztrátou Pavel Dvořák (Biatlon Prostějov), bronzovou příčku vybojoval časem 54:32 Tomáš Steiner (AK Drnovice).

,,Běh Drahanskou vrchovinou se letos uskutečnil po dvouleté pauze. Běžel se však na pozměněné trati. Start i cíl byl v Olšanech. Trať vedla na okruhu ke Třem javorům, rozcestí Kalečník, dále k hlavní silnici Pozořice-Hoštěnice a k chatě Jelenice,“ informoval Tomáš Navrátil.

Ten začal závod ve volnějším tempu. ,,To se mi také vyplatilo. Běželo se mi líp, než nedávno v Bělkovském krosu. Také jsem byl rád, že jsem poslední dva kilometry při seběhu z kopce nemusel příliš zrychlovat,“ užíval si prvenství v Olšanech Navrátil.      

 Šňůru vítězných závodů na Vyškovsku nepřerušil ani Ondřej Němec. Další nositel barev kroměřížského atletického klubu zvítězil časem 1:07:52 v kategorii šedesátníků. Stříbrný mezi nimi doběhl Svatopluk Kudlička (1:08:30), třetí pozici bral Milan Kobliha (oba LRS Vyškov, 1:17:25).     

ATLETIKA

Ve Valašském Meziříčí se bude v sobotu v areálu Dezy běhat okolo komína

Valašské Meziříčí – V sobotu se v areálu Dezy ve Valašském Meziříčí bude sportovat. V tomto nezvyklém prostředí se totiž uskuteční závod Deza Desítka okolo komína. Ten je součástí šestidílné série Agrofern Run 2018.

 Start hlavního desetikilometrového podniku je ve 12 hodin. Trať povede nejprve po Masarykově ulici, poté po Hranické ulici, dále pak podél Bečvy do Lhotky nad Bečvou a do cíle v areálu valašskomeziříčské Dezy.

 Vypsány jsou kategorie pro muže i ženy. Pořadatelé připravili rovněž nesoutěžní běh a podle věku i několik dětských běhů.

PROGRAM DEZA DESÍTKY OKOLO KOMÍNA 2018:

8.00 Otevření areálu a zahájení prezentace pro závodníky

9.00 Start dětské Sport arény (Džungle, malování na obličej, doprovodné stánky a občerstvení)

9.45 Start dětských běhů

10.45 Vyhlášení výsledků dětských běhů

11.30 Start impuls rodinného běhu na 1 kilometr

12.00 Start Deza Desítky okolo komína

14.00 Vyhlášení vítězů Deza Desítky okolo komína

14.30 Losování tomboly 

ATLETIKA

V sobotu se poběží dva půlmaratony. Ve Valašských Kloboukách je start u hasičské zbrojnice. V Žídkové u hotelu Kopanice

Region – Druhý ročník Valašskoklobuckého půlmaratonu se uskuteční v sobotu. Start 21,1 kilometru dlouhého závodu je v 9 hodin v Brumovské ulici u hasičské zbrojnice ve Valašských Kloboukách. Prezentace začíná v 8 hodin. Startovně je do 17. května 100Kč, na místě 150Kč. Vypsáno je pět kategorii pro muže a jedna kategorie pro ženy. Trať je složence ze stoupání po asfaltové cestě, na Valašsku se poběží i po rovině a do cíle se bude běžet po lesní cestě.

 V sobotu se koná rovněž 2. ročník MiomoveRun Kopanického půlmaratonu. Ten je zařazený do čtrnáctidílného seriálu Běhy Zlín. Jeho start je v Žítkové u hotelu Kopanice v 9.30 hodin. Online registrace na Uherskohradišťsku na webu http://www.miomove.cz/miomoverun/ stojí 250Kč, na místě v den závodu 350Kč.

21,2 kilometru dlouhý závod rozložený do dvou okruhů má převýšení 720 metrů. ,,Běžci nejprve poběží od hotelu Kopanice směrem na hlavní křižovatku u obecního úřadu v Žítkové. Po následném mírném stoupání po louce v oblasti pod Lokovem odbočí do prava. Poté budou pokračovat střídavě po polní cestě a lesem. Pak už se poběží do cíle k hotelu Kopanice,“ popsala trať jedna z organizátorek závodu Barbora Malaníková.

Pořadatelé Kopanického půlmaratonu pro všechny běžce připravili startovní číslo se jménem, účastnickou medaili a občerstvení na trati. Na hotelu bude hrát hudba. Pro online registrované bude nachystaná i bohatá tombola.

 ,,V ní se mimo jiné bude losovat například o outdoorovou bundu v hodnotě 6000Kč, o pobyt pro dvě osoby v hotelu Kopanice, nebo o funkční oblečení miomove,“ prozradila Malaníková. 

V Žídkové uspořádají také 10,6 kilometrový závod. Ten má převýšení 360 metrů. Na zkrácené trati budou mít možnost si zázávodit i děti.

Loni se Kopanického půlmaratonu zúčastnilo 136 krosařů. Premiérovými vítězi se stali Libor Trtek (1:29:51) a Jana Orsavová (2:05:13). Letos se na startu očekává 150 až 200 vytrvalců a 20 až 30 dětí. V Žídkové se představí i nejlepší český Ironman Petr Vabroušek.        

ATLETIKA

V neděli se na Valašsku poběží závod do vrchu Klobucký hrb

Valašské Klobouky – Klub lyžařů Valašské Klobouky v neděli pořádá 3. ročník závodu v běhu do vrchu Klobucký hrb 2018. Ten se koná u lyžařského vleku na Pechancových lúkách.

Pořadatelé vypsali tři mužské a dvě ženské kategorie. Zazávodit si můžou také junioři a juniorky. Připraveno je ještě dalších deset mládežnických kategorii od předškoláků až po starší žáky a starší žačky. Ti mají možnost poměřit síly na zkrácených tratích.

 Intervalový start první kategorie je v 11 hodin u dolní stanice vleku v nadmořské výšce 420 metrů. Prezentace začíná v 9 hodin. Hlavní závod měří 2,8 kilometru a má převýšení 244 metrů. Jeho cíl je na kopci Jelenovská v nadmořské výšce 664 metrů. Očekává se účast kolem 150 vyznavačů běhu do vrchu. Prezentace začíná v 9 hodin.

CYKLISTIKA

Jiřímu Hradilovi se dařilo v Moravském poháru. Ve Vidnavě si dospurtoval pro vítězství

Zlín – Úvodní podnik Moravského poháru, kterým byl 21. ročník silničního závodu Vidnavské okruhy, vyhrál Jiří Hradil. Cyklista FORCE KCK Cykloteamu Zlín dosáhl v závodu dlouhém  64 kilometrů, rozloženém do čtyř okruhů, času 1:40:15. Druhý dojel ve stejném čase Jiří Pokorný z formace Kolokrám, třetí příčku obsadil Tomáš Fláma (TS Bohemia, 1:40:25). Jiří Slavík v konkurenci 44 cyklistů (FORCE KCK Cykloteam Zlín, 1:40:27) skončil šestý (1:40:27).

foto Jiřího Hradila z Moravského poháru cyklistů Vidnavské okruhy 2018.

 ,,První pokusy o úniky začaly kolem desátého kilometru. Do druhého kola ale dojel hlavní peloton pohromadě. V následném stoupání pak zaútočil Matyáš Strupek z Dukly Praha. Jediný kdo na jeho nástup zareagoval, byl Jiří Slavík. Tato dvojice potom na čele dobře spolupracovala. Oba pak kroužili před pelotonem až téměř do padesátého kilometru. Pak jsem se ale nenápadně posunul do čela já. Ke mně se přidal ještě Jiří Pokorný s nímž jsem potom v závěru spurtoval o zlatou příčku,“ popsal vývoj Vidnavských okruhů Jiří Hradil.

 V podniku u polských hranic se dařilo také dalšímu reprezentantovi zlínského FORCE KCK Cykloteamu Ladislavovi Pelcovi. Ten v kategorii šedesátníků vybojoval stříbrnou pozici. Tuto společnost vyhrál Pavel Bednář, třetí místo získal Libor Trochta (oba Cykloracing Team).

CYKLISTIKA

V neděli se v Kroměříži pojede městské kritérium v cross country Zámecké schody

Kroměříž – Závod horských kol v cross county Zámecké schody se uskuteční v neděli v Kroměříži. Kritérium se pojede v historickém centru tohoto města. Start hlavního závodu je na kroměřížském Velkém náměstí v 16 hodin. Muži Elite pojedou 10 okruhů, pro ženy je v kategorii ženy Elite vypsáno 7 okruhů a junioři mají závod rovněž na 7 okruhů. Délka jednoho okruhu je 2 kilometry.

 Od 14 hodin si můžou v šesti kategoriích na zkrácených tratích zazávodit děti do 13 let.

Přihlášky se podávají až v den závodu v prostorách Velkého náměstí od 13 do 15.30 hodin. Startovné pro hlavní kategorii je 150Kč. V dětských a žákovských kategoriích se startovné neplatí. Každý biker obdrží dárek.

 Pořadatelé na startu očekávají účast 120 vyznavačů horských kol. V dětských kategoriích se představí zhruba 80 mladých cyklistů.

MOTORSPORT

Ve Střelné v neděli pořádají motokrosové závody

Střelná – Příznivce rychlých kol a vůně benzínu se v neděli sejdou ve Střelné. V této obci na Vsetínsku se konají na místní MX trati motokrosové závody.  Pořadatelé vypsali kategorie Open, hobby, veteránů, juniorů a čtyřkolek. Start prvního závodu je v 12.30 hodin. Přejímka je mezi 7. a 9. hodinou. Očekává se účast kolem stovky vyznavačů motokrosu.

NOHEJBAL

Otrokovice nedaly Vlčnovu šanci. Kroměříž překvapivě zdolala Valašské Meziříčí

Region – V pohodovém rozpoložení odehráli 2. kolo krajské soutěže družstev nohejbalisté Otokovic, kteří jednoznačně zvítězili ve Vlčnově 9:1. Utkání bylo od začátku jasnou záležitostí hostujícího týmu. ,,Na Slovácku jsme nastoupili i se dvěma posilami z Hranic na Moravě Žeravíkem a Štěpánkem. Naopak domácí postrádali některé opory,“ informoval otrokovický smečař Ladislav Bršlica.

Ten také upozornil na podstatu úspěchu svého družstva. ,,Vlčnovu chyběl razantnější útok. My jsme byli na síti důraznější a měli jsme také kvalitnější rozehrávku. Nicméně v barvách celku ze Slovácka mě překvapil výkon nepříjemného smečaře matadora Řezníčka,“ přiznal Ladislav Bršlica.

Překvapil celek Kroměříže. Hanáci na domácích antukových kurtech na Bajdě porazili loňského vítěze soutěže Valašské Meziříčí 7:3. ,,Na začátku zápasu jsme prohrávali 0:1 a 1:2. Zvládli jsme však střední pasáž utkání, kdy se nám podařilo obrátit stav na 4:2. Důležitý bod získal Sadil, který zdolal v singlu Martina Andrise. Zlomová byla také výhra dvojice Miškovský, Vilímek nad Martinem Andrisem s Türschlerem. Valaši pak ještě korigovali skóre na 4:3. Ve zbytku střetnutí už jsme ale ani jeden duel neprohráli,“ potěšila výhra kroměřížského smečaře Lukáše Němce.      

KST VLČNOV – NK OTROKOVICE 1:9 (3:19)

Body: Vlčnova: Jakša – Řezníček – Moštěk.

Otrokovic: Úruba – Willert 2, Štěpánek – Žeravík 2, Úruba (Žeravík) – Štěpánek – Willert 2, Ladislav Bršlica – Macků – Ščepka, Ladislav Bršlica (Macků) – Ščepka, Žeravík.

BAJDA KROMĚŘÍŽ – VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ 7:3 (14:10)

Body: Kroměříže: Lukáš Němec – Málek 2, Sadil – Bábek – Málek, Miškovský – Vilímek, Sadil, Lukáš Němec – Miškovský - Rezek, Sadil – Rezek.    

Valašského Meziříčí: Pavelka – Ferst – Kosík 2, Pavelka – Ferst.   

TENIS

První turnaj ATP Valašska vyhrál Martin Marušák. Zlínský tenista se v Brumově vypořádal se všem soupeři i s nepříjemným větrem

Brumov – Úvodní turnaj tenisových amatérů 27. ročníku ATP Valašska 2018 ovládl Martin Marušák. Reprezentant Zlína na antukových kurtech v Brumově, kde se sešlo 21 hráčů, zdolal ve skupině domácího Luboše Surovce a Pavla Nevrlku ze Svatého Štěpána. Ve vyřazovacích zápasech postupně porazil v osmifinále  Petera Bartáka z Púchova, ve čtvrtfinále fryštackého Martina Břenka, v semifinále si poradil se Slovákem z Trenčína Martinem Kačánim a ve finále zdolal valašskoklobouckého Jana Kostku.

,,V turnaji hraném na začátku antukové sezony na dobře připravených kurtech jsem se vypořádal i se silným větrem. Na vítr jsem totiž zvyklý z tréninků ze zlínské Vršavy,“ pronesl s úsměvem po proměnění mečbolu v zápase o první místo s Janem Kostkou Martin Marušák.

Ten na Valašsku ani jednou neprohrál. ,,V utkání s Břenkem, který mé nepříjemný forhend, jsem byl ve výměnách razantnější. O výhře v duelu nad Kačánim rozhodla moje lepší fyzická kondice. Ve finále s Kostkou byl k vidění agresivní tenis. Já jsem ovšem v partii o první místo vyprodukoval míň nevynucených chyb,“ hodnotil rozhodující zápasy Marušák.    

 Soutěž velké útěchy (o 9. místo) v Brumově vyhrál Karel Křen (Luhačovice), který ve finále překonal Petera Bartáka z Púchova 6:2.

 V Soutěži malé útěchy (o 15. místo) zvítězil Pavel Andrýs (Valašské Klobouky). Ten ve finálovém souboji pokořil Josefa Lažu z Valašské Polanky 6:3.

 Druhý turnaj Valašského ATP je na programu 2. června. Hrát se bude opět na čtyřech kurtech v areálu brumovského Topas Clubu.  

Výsledky 1. turnaje ATP Valašska 2018:

Čtvrtfinále: Jan Kostka (Valašské Klobouky) – Pavel Nevrlka (Svatý Štěpán) 6:2, Ladislav Psota – Jan Nahodil (oba Valašské Klobouky) 6:0, Martin Marušák (Zlín) – Martin Břenek (Fryšták) 6:3, Martin Kačáni (Trenčín) – Ctibor Gajdoš (Bratislava) 7:5. Semifinále: Kostka – Psota 6:3, Marušák – Kačáni 6:3. Finále: Marušák – Kostka 6:3.             

TRIATLON

Mladý reprezentant Titan Trilife Zlín Radim Grebik vybojoval v super sprint triatlonu v Bratislavě pátou příčku.

Zlín – Reprezentant klubu Titan Trilife Zlín Radim Grebik obsadil páté místo v úvodním podniku Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu. Grebik v super sprint triatlonu v Bratislavě dosáhl v závodu složeném ze 175 metrů plavání, 5 kilometrů cyklistiky a 1,5 kilometru běhu, výsledného času 16:47. Z dalších zástupců zlínského Titan Trilife Teamu skončil Filip Václavík pětadvacátý (17:28) a Pavel Hradil osmadvacátý (18:08). Zvítězil Jan Volár (Etriatlon Team, 16:13).

 ,,Závod v Bratislavě měl velmi zajímavý systém. Nejprve se v něm uskutečnily kvalifikace, při nichž triatlonisté nastupovali na trať po dvanácti účastnících. Nejlepších 36 pak postoupilo do eliminačního kola, při kterém disciplíny probíhaly v netradičním pořadí běh, cyklistika, plavání a doběh do cíle. Nejlepších čtyřiadvacet triatlonistů z eliminace postoupilo do čtvrtfinále. Poté bralo 16 triatlonistů postup do semifinále. Ve finále si zazávodilo 10 nejlepších,“ informoval Radim Grebik.

Toho účast ve finále překvapila. ,,Už v bazénu se začal vytvářet pozdější balík pro cyklistiku. Samozřejmě vpředu byli silní plavci. Já jsem se pohyboval těsně za nimi. Ovšem ve finálovém závodu se mi v prvním depu nepodařilo rychle nazout tretry. Nicméně vedoucí jezdci se mi moc nevzdálili a v průběhu třetího kilometru jsem je dojel. Rozhodující pak bylo druhé depo. V něm už se mi dařilo podle představ a v závěrečném běhu jsem se probojoval na pátou pozici,“ popsal vývoj finálového závodu v super sprint triatlonu v Bratislavě Grebik.

 Díky tomuto výsledku mladý reprezentant Titan Trilife Zlín na Slovensku zvítězil v kategorii dorostenců.