Vrcholem následujícího víkendu bude 14. ročník bikemaratonu Rusavská padesátka. V něm se představí 900 vyznavačů horských kol. Na své si přijdou také příznivci běhu do vrchu na Hostýně a olympijského triatlonu v Morkovicích. Mladí letní biatlonisté budou bojovat o krajské tituly v Rožnově pod Radhoštěm.

 ATLETIKA

 Na začátku závodu dehydrovaný Tomáš Blaha vyhrál 32. ročník Běhu na Lysou horu

 Kroměříž – Tomáš Blaha z AK Kroměříž zvítězil ve 32. ročníku Běhu na Lysou horu, když dosáhl v závodu dlouhém 8,4 kilometru s celkovým převýšením 704 metrů, zařazeném do Českého poháru v běhu do vrchu, času 38:29. Druhý v pořadí Přemysl Ježek ze Slovanu Liberec byl o dvaasedmdesát sekund pomalejší, třetí skončil Vlastimil Lysák (Vinotéka u Karla Brno, 40:54).

   ,,Na začátku závodu se mi neběželo dobře. Ve velké vedru jsem byl dehydrovaný. Proto jsem se dlouho pohyboval na druhém místě. Na první i druhé občerstvovací stanici jsem doplnil tekutiny a to mí dodalo síly a někdy kolem čtvrtého kilometru už jsem se probojoval do čela. V posledních 500 metrech se mi dokonce podařilo vystupňovat tempo,“ prozradil po doběhu na Lysou horu Tomáš Blaha.

   Vytrvalec kroměřížského atletického klubu prodal svoji vrchařskou formu i v 18. ročníku Běhu na Kozubovou, kde v pětikilometrovém podniku s převýšením 500 metrů na trati mezi Dolní Lomnou, Polanou, sedlem Pod Kykulou, s cílem u turistické chaty na Kozubové, obsadil časem 25:32 stříbrnou příčku. Vyhrál Tomáš Lichý z týmu Solomon/Světběhu.cz (24:44), třetí pozici bral Přemysl Ježek (Slovan Liberec, 25:54).

   ,,Lichý byl od startu suverénní. Já jsem po celý průběh závodu bojoval s Ježkem o druhou pozici, aby klíčový moment našeho souboje nastal kilometr před cílem, kde v nejprudším stoupání v sedle Pod Kykulou můj liberecký soupeř zaostal za mnou asi o dvacet metrů,“ upozornil na moment, kde se těsně pod kopcem na Kozubovou rozhodlo o druhém místě Blaha.

 ATLETIKA

 Svatopluk Janečka po zlomenině stehenní kosti vyhrál srpnový zlínský Běh na 2 míle

 Zlín – Celkem 99 atletů se prezentovalo v srpnovém Běhu na 2 míle ve Zlíně. Na start 3,2 kilometru dlouhého závodu v Přílukách se postavilo 45 mužů. Mezi nimi zvítězil zlínský Svatopluk Janečka, který dosáhl na rovinaté trati rozložené do dvou okruhů, času 10:47. Stříbrnou pozici obsadil s desetisekundovou ztrátou Karel Branka z Olomouce, třetí místo bral další běžec ze Zlína Jiří Kozubík (JURAZUB, 11:26). Bronislav Matouch (Zlín, 11:33) skončil čtvrtý a Tomáš Durďák z Uherského Brodu (Vinotéka u Václava, 11:48) pátý.

   ,,Úvodní kilometr jsme běželi s Brankou na čele. V následném mírném stoupání jsem si poté na první příčce vytvořil desetimetrový náskok a ten se mi ve zbytku závodu podařilo ještě mírně navýšit,“ upozornil na klíčový moment Svatopluk Janečka, pro něhož to byla po více jak jeden rok dlouho trvajícím zranění, kdy měl zlomenou stehenní kost, znovu účast v Běhu na 2 míle ve Zlíně.

    ,,Před dvěma týdny jsem se zúčastnil ultramaratonu na 24 hodin. Proto jsem nečekal, že si ve zlínském závodu zaběhnu osobní rekord na 2 míle,“ potěšil výsledek stříbrného Karla Branku.

   Spokojený se ziskem třetí příčky byl i Jiří Kozubík. ,,O bronzovou pozici jsem dlouho sváděl souboj s Matouchem. Jeho ataky jsem odrazil až ve druhé polovině závodu,“ prozradil Kozubík. 

   Žen si v Přílukách zazávodilo šestadvacet. Vyhrála v čase 13:24 Veronika Jínková z Kvasic v barvách týmu Mattoni Frerun Zlín, před Ladou Vaněčkovou (SK Štípa), jež byla o čtyřicet sekund pomalejší. Bronz vybojovala Vinati Docziová z pořádajícího klubu Sri Chinmoy Marathon Team Zlín (14:09). Denisa Tomanová ze Zlína doběhla čtvrtá (15:00) a další reprezentantka krajského města Jana Kadlíková pátá (15:53).

    ,,Byla to moje premiéra ve dvoumílovém běhu. Jsem totiž zvyklá na delší vzdálenosti. V Přílukách jsem si ale už vyzkoušela půlmaraton. A do tohoto prostředí mě znovu přilákala skvělá atmosféra,“ pochvalovala si v cíli Veronika Jínková.

   ,,Mě určitě nešlo o výsledek. Závod jsem si chtěla hlavně užít,“ přiznala druhá v pořadí Lada Vaněčková.

   ,,Stále mě limituje zranění zad. Běhání mi ovšem chybí a tak jsem se rozhodla nastoupit na start srpnového závodu v Přílukách,“ vysvětlovala při vyhlašování výsledků bronzová Vinati Docziová.  

   V závodu, v němž rozhodoval poměr věku a výsledného času dominovali pětačtyřicetiletý domácí Svatopluk Janečka (10:47) a 70letá Anežka Janečková (AK Zlín, 17:32).   

   V Přílukách na 800metrové trati poměřilo síly také 28 dětí. Závod kluků ovládl Štěpán Palla (Biathlon Halenkovice, 3:01), před zlínským Tobiasem Riesslerem (3:19) a dalším členem biatlonového oddílu z Halenkovic Liborem Železníkem (3:31).

   V závodu holek vybojovala za čas 3:06 zlatou příčku Monika Železníková. Druhou pozici získala Michaela Mikešová (obě Biathlon Halenkovice, 3:11). Třetí místo brala Klára Kolajová (Košíky, 3:21).                

ATLETIKA

Sobotní Český pohár v běhu do vrchu startuje v Bystřici a cíl má na Hostýně

Bystřice pod Hostýnem – 14. ročník Běhu na svatý Hostýn se koná tuto sobotu. Závod startuje ve 14 hodin na Masarykově náměstí v Bystřici pod Hostýnem. Běžci při stoupání na vrchol na kopec svatý Hostýn musí zdolat 5 kilometrů dlouhou trať s převýšením 422 metrů. Podnik je zároveň zařazený do Českého poháru v běhu do vrchu 2017.

   ,,První kilometr vede po rovině a pak následuje až do cíle náročné stoupání,“ informuje ředitel závodu Karel Novák.

   Vypsáno je pět mužský a čtyři ženské kategorie. Závodit budou také junioři a juniorky. ,,Pro nejlepší vrchaře máme připravené finanční ohodnocení 9 000 Kč. Rozdáme i věcné ceny v hodnotě 12 000 Kč. Absolutní mužský vítěz a nejlepší žena v cíli obdrží pohár pro vítěze. Navíc každý účastník našeho běhu obdrží dárek,“ prozradil ještě Novák.

    Loni se běhu na svatý Hostýn zúčastnilo 188 vyznavačů běhu do vrchu. V mužích vyhrál časem 21:50 Lukáš Kučera z Univerzity Brno. Závod žen ovládla v čase 27:36 Lenka Poklopová z Fortexu Moravský Beroun. Traťové rekordy drží Martin Kučera (Univerzita Brno, 21:19) a Pavla Schorná (Maratonstav Úpice, 24:12).

 BIATLON

 V Rožnově pod Radhoštěm se bude bojovat o biatlonové tituly

 Rožnov pod Radhoštěm – Příznivci mládežnického biatlonu pozor! Klub Rožnov pod Radhoštěm v sobotu pořádá kvalifikační regionální závod Českého poháru v letním biatlonu. V místním lyžařském areálu Bučiska se koná krajský přebor žactva O pohár starosty města Rožnova pod Radhoštěm. Všechny žákovské kategorie budou bojovat v závodu ve sprintu.

   Od 8.30 hodin je na programu prezentace. Mezi 9.30 a 10.45 hodinou bude probíhat nástřel zbraní. Start prvního závodníka je naplánovaný na 11 hodin. Očekává se účast zhruba 60 mladých letních biatlonistů.   

CYKLISTIKA

Favoritem Rusavské padesátky je Ital Johnny Cattaneo. Mezi ženami se chystá prodat formu domácí Martina Novotná

Rusava – V Hostýnských vrších se v sobotu pojede 14. ročník závodu horských kol FORCE Rusavská padesátka. Start hlavního 50 kilometrů dlouhého podniku s převýšením 1150 metrů, zařazeného i do seriálu MTB král Hostýnek, který zaštiťuje hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek společně se starostou obce Rusava Bohumilem Škarpichem, bude ve dvou vlnách před rusavskou základní školou v 11.30 hodin. Trasa vede směrem na Klapinov, Tesák, Košovy, Troják a Ondřejovsko. Cíl pořadatelé situovali do prostoru sportovního areálu SK Rusava na fotbalovém hřišti.

,,Mezi nejatraktivnější místa na trati patří sjezd z Klapinova do Chvalčova, průjezd hřebenovkou přes Ondřejovsko a divácky nejzajímavější je pak cílový sjezd na Rusavu,“ upozornil jeden z pořadatelů Miroslav Ševčák.

Vypsáno je celkem devět kategorií pro muže, ženy a juniory. Zazávodit si mohou rovněž tandemy. Navíc po dobrých zkušenostech z posledních let se v okolí Rusavy letos už popáté pojede zkrácený pětatřicetikilometrový závod. Ten od místní školy odstartuje ve 12 hodin.

,,Pro nejlepší bikery jsou připravené originální poháry a věcné ceny od generálního sponzora společnosti FORCE. Vyhlašovat budeme i celkové vítěze čtyřdílného seriálu MTB král Hostýnek,“ prozradil Ševčák.

 Jeho organizační tým nezapomněl ani na bohatý doprovodný program. ,,V cílovém prostoru bude spousta stánků s cyklotématikou. Zajímavé ceny budou i v závodnické tombole. K vidění bude také módní přehlídka sportovního oblečení FORCE. Pro děti jsme nachystali dětský koutek se skákacím hradem. Pro ty nejmenší pak cyklo-školku. Večer všechno na rusavském koupališti zakončí od 20.30 hodin diskotéka a taneční zábava se skupinou Skarlet. Bohaté občerstvení je všude samozřejmostí,“ informuje dále Miroslav Ševčák.

Loni se hlavního závodu na Rusavě zúčastnilo 702 vyznavačů horských kol. Na start 35kilometrového podniku se postavilo 183 jezdců.  ,,Letos v obou závodech znovu očekáváme účast okolo 900 bikerů. Pokud bude příznivé počasí, tak věřím, že na tuto hranici dosáhneme. Prezentace na místě končí až v sobotu v 10 hodin,“ zvou všechny zájemce absolvovat populární závod pořadatelé z Rusavy.

Vítězství v Rusavské padesátce v roce 2016 vybojoval časem 1:40:37 Ital Johnny Catanneo ze stáje Willier-FORCE. V ženách se blýskla dobrým výkonem i časem 2:14.39 Jana Bednaříková ze zlínského týmu Amenity Extreme Sport.

A právě Catanneo a Jana Bednaříková budou i letos patřit k největším favoritům. ,,Mezi ženami ovšem myslí na prvenství ještě Martina Novotná z domácího klubu TÜV SÜD Rusava Bike Team, která má v součastném období velmi dobrou formu,“ tipuje závěrem Miroslav Ševčák.        

NOHEJBAL

Dorostenecký výběr Bajdy Kroměříž ovládl turnaj ve Velkých Těšanech

Velké Těšany – Dorostenecký výběr Bajdy Kroměříž ve složení Martin Málek, Richard Miškovský, Oliver Storze vyhrál 4. ročník seniorského nohejbalového turnaje trojic ve Velkých Těšanech. Druhou pozici v podniku, kterého se zúčastnilo 10 družstev, obsadil kolektiv Starý mix (Lukáš Bábek, Jiří Novák ml, Marek Kotleba), třetí příčku bral tým kroměřížských Sluníček (Martin Bosák, Daniel Halma, Jan Látal. Domácí Velké Těšany skončily páté (Tomáš Valach, Martin Smolinka, Radim Kudrna).

Bajda Kroměříž Starý mix ve finále porazila 2:1. ,,V pohledném a od začátku vyrovnaném duelu měli vítězové pestřejší útok. Ovšem v klíčových momentech jim bylo nakloněno také štěstí,“ našel podstatu úspěchu mladého celku kroměřížské Bajdy jeden z pořadatelů turnaje Tomáš Valach.

Ten také hodnotil všechny medailisty. ,,Bajda Kroměříž s nejlepším hráčem turnaje smečařem Martinem Málkem předváděla útočný nohejbal. Všechny zápasy zvládala také dobře takticky. Starý mix s hlavním tahounem smečařem Lukášem Bábkem měla dobrou obranu i účinnou nahrávku. Sluníčka vedené Danou Surou táhl veterán Jan Látal. Bronzový tým rovněž těžil s bloku Daniela Halmy,“ prozradil ještě Valach.   

SPORTOVNÍ STŘELBA

Závod ve střelbě na asfaltové terče v Chomýži vyhrál Jaromír Zapletal

Chomýž – Vítězství a putovní pohár v hlavní soutěži ve 23. ročníku závodu ve sportovní střelbě v Chomýži u Bystřice pod Hostýnem vybojoval Jaromír Zapletal. Ten se v soutěži v americkém trapu na 1x25 terčů a v loveckém kole na 1x25 terčů blýskl ziskem 65 bodů. Druhé místo vybojoval Aleš Foral, na bronzové pozici skončil Josef Zavadil. Závodu se na Kroměřížsku zúčastnilo celkem 26 vyznavačů amerického trapu.

V Chomýži uspořádali také uzavřený závod o přeborníka pořádajícího Mysliveckého sdružení Křídlo. Ten vyhrál Marek Vítek.

TENIS

Lukáš Rakušan dosáhl na domácích zlínských kurtech na premiérový triumf v ATP Valašska

 Zlín – Šestý turnaj ATP Valašska tenisových amatérů nad 20 let vyhrál Lukáš Rakušan. Zlínský hráč na domácích antukových kurtech na Vršavě v základní skupině porazil Jiřího Rafaju (Fryšták) a Karla Křena z Luhačovic. Ve vyřazovacích duelech Rakušan postupně překonal v osmifinále Jana Šenkeříka, ve čtvrtfinále Jana Šálka, v semifinále Martina Marušáka a ve finále Brňana Petra Handlíře.

,,Turnaj, jehož se zúčastnilo 26 tenistů, měl skvělou úroveň. Přálo mu také počasí a nechyběla mu výborná atmosféra. A to ještě chyběli dva favorité. Jana Kostku a Radka Hořáka nepustily na zlínské kurty pracovní povinnosti,,“ upozornil ředitel valašského ATP Jan Nahodil.

Ten vyzdvihl výkony Lukáše Rakušana. ,,Pro Rakušana to bylo premiérové vítězství na okruhu. Lukáš ho vybojoval díly skvělému obouručnému bekhendu. Ve všech zápasech dokázal udržet balón ve hře a prosazoval se celodvorcovým pojetím. Dařily se mu riterny i prohozy. Ve vyrovnaném finále s Handlířem mu však bylo hodně nakloněné štěstí. Tiebreak totiž rozhodl jeden zbytečně zkažený Handlířův volej,“ prozradil Nahodil  

V krajském městě se bojovalo také v Soutěži velké útěchy (o 9. místo). V ní ve finále v souboji dvou zlínských hráčů uspěl Tomáš Břečka. Dalibor Novák totiž pro vyčerpání ve velkém horku do utkání nenastoupil.

Ve finále Soutěže malé útěchy (o 17. místo) udolal luhačovický Karel Křen Jiřího Fialu ze Zlína 6:3. Klíčový pro osud tohoto střetnutí byla lepší fyzická kondice Karla Křena. Tenista z Luhačovic byl navíc ve výměnách trpělivější. Naopak Fiala vyprodukoval spoustu nevynucených chyb,“ informoval Jan Nahodil.   

Výsledky hlavní soutěže 6. turnaje ATP Valašska 2017:

Osmifinále: Martin Marušák (Zlín) – Ladislav Psota (Valašské Klobouky) 6:3, Dušan Machala (Zlín) – Jan Nahodil (Valašské Klobouky) 6:1, Jan Šálek (Praha) – Dalibor Novák (Zlín) 6:2, Lukáš Rakušan (Zlín) – Jan Šenkeřík (Zlín) 6:2, Daniel Černíček (Praha) – Peter Barták (Púchov) 6:1, Petr Handlíř (Brno) – Tomáš Břečka (Zlín) 6:4, Zdeněk Břečka (Staré Město) – Jiří Rafaja (Fryšták) 6:4, Martin Kačáni (Trenčín) – Martin Liška (Valašská Polanka) 6:3. Čtvrtfinále: Marušák – Machala 7:6, Rakušan – Šálek 6:2, Handlíř – Černíček 6:1, Kačáni – Zdeněk Břečka 6:4. Semifinále: Rakušan – Marušák 6:4, Handlíř – Kačáni 6:0. Finále: Rakušan – Handlíř 7:6.

TRIATLON

Radima Grebíka přesvědčil ke startu v Majetíně trenér Karel Janák. Pro Žaludkovou to byl pohodový závod 

Region – Radim Grebík ze zlínského klubu Titan Trilife vybojoval zlatou příčku v 10. ročníku Královského triatlonu v Majetíně. Grebik dosáhl v závodu složeném z 500 metrů plavání, 33 kilometrů cyklistiky a 6 kilometrů běhu, výsledného času 1:19:18. Stříbrný v pořadí Vít Svozil z Ekol Teamu za ním zaostal o dvaatřicet sekund, třetí místo získal Pavel Hradil (Valachiarun.cz, 1:20:16). Přemysl Žaludek (Cyklogat Malenovice, 1:24:00) skončil desátý.

,,Ke startu v Majetíně mě přesvědčil můj trenér Karel Janák,“ přiznal Radim Grebik.

Ten si však už v úvodním plavání vytvořil výbornou výchozí pozici. ,,Z vody jsem šel z prvního místa. Také na kole jsem se dlouho držel na čele. Ovšem kolem dvacátého kilometru mě dostihlo asi deset soupeřů a s nimi jsem pak absolvoval zbytek cyklistiky,“ prozradil reprezentant zlínského týmu Titan Trilife, který se ovšem ve druhém depu znovu probojoval na první příčku a potom už na ní zůstal až do cíle.

,,Na kole jsem měl menší krizi, závěrečný běh jsem ale měl znovu pod kontrolou,“ pochvaloval si Grebík, pro něhož bude vrcholem letošní triatlonové sezony účast na mistrovství republiky v olympijském triatlonu, které se koná 2. září v Karlových Varech.  

Povedeným výsledkem se také blýskla reprezentantka Cyklogatu Malenovice Jana Žaludková, jež mezi ženami zvítězila v čase 1:27:59. Druhá byla Diana Tešovičová (Procycling, 1:29:01), bronz brala za čas 1:30:28 Alena Losertová ze Zapro Teamu. Silvie Pavlíčková z hulínského Aspotu obsadila čtvrté místo (1:32:31).

,,Byl to pro mě pohodový závod,“ tvrdí Jana Žaludková. ,,Ve vodě to byl sice tradiční boj o každý kousek volného místa, ale pak jsem  na kole jela asi 10 kilometrů sama. Poté mě dostihla větší skupina, a proto jsem poprvé v kariéře dojela do druhého depa odpočinutá. To se mě ve velkém horku hodilo. Jediné co mě vadilo, byla skutečnost, že jsem nedokázala odhadnout, jak daleko jsou moje největší soupeřky. Dařilo se mi však držet slušné tempo a tak jsem se v cíli mohla radovat ze zisku první příčky,“ potěšil výborný triatlonový výsledek Žaludkovou, pro kterou to byl první závod po dvoutýdenní pauze zaviněné zraněním palce na ruce.                  

TRIATLON

V sobotu se koná 18. ročník závodu v olympijském triatlonu Morkoman 

Morkovice – Závod v olympijském triatlonu v rámci 18. ročníku Morkomana se v sobotu koná v Morkovicích. Pořadatelé Sokol Morkovice, město Morkovice-Slížany a klub Bike Triatlon Morkovice pro triatlety připravili následující tratě: plavání 1500 metrů, cyklistika 40 kilometrů a běh 10 kilometrů. Bojovat se bude v pěti kategoriích pro muže, dvou pro ženy a jedné juniorské kategorii.

Start závodu je v 9 hodin na morkovickém koupališti. ,,Svou náročností je Morkoman určený hlavně zkušeným triatletům. Nejtěžším místem na trati je kopec Kleštěnec, který musí závodníci při cyklistické části dvakrát zdolat. Navíc je letos náš podnik zařazený do 2. ročníku otevřeného šestidílného Okresního poháru Kroměřížska v triatlonu. Proto očekáváme, že se u nás sejde kvalitní konkurence a k vidění bude zajímavá sportovní podívaná,“ tuší těsně před startem jeden z pořadatelů Pavel Mich.

Loni Morkomana na Hané vyhráli Vít Svozil (Ekol Team, 2:14:00) a Helena Kotopulu (Zorba Team, 2:31:44).   

Lubomír Hotař