Český pohár v běhu do vrchu se uskuteční v neděli ve Slopném. Na své si přijdou také tenisté v Kroměříži a příznivci silových sportů ve Valašských Kloboukách. Rovněž ve Valašských Kloboukách a na Salaši si zazávodí vyznavači horských kol.

ATLETIKA

6. ročník Hostýnské osmy startuje v sobotu v 8 hodin v Rajnochovicích.

Rajnochovice – V sobotu se koná 6. ročník turisticko-běžeckého závodu jednotlivců a dvoučlenných týmů Hostýnská osma 2017. Start 65 kilometrů dlouhého běžeckého podniku, který má celkové převýšení přes 3000 metrů, je v 8 hodin u obecního úřadu v Rajnochovicích. Cíl je na stejném místě. Vypsány jsou čtyři kategorie pro muže, čtyři pro ženy a čtyři kategorie pro dvoučlenné týmy. Zazávodí si také dvoučlenné mužské a ženské týmy a týmy mix.

,,Podniku se zúčastní maximálně 600 vyznavačů běhu v horském prostředí. Trať připomínající osmičku, jenž má svůj střed na Tesáku, povede v kopcovitém prostředí Hostýnských vrchů,“ vysvětluje hlavní organizátor Lukáš Tomčík.

Běžci na trati musí mimo jiné překonat tyto vrcholy: Čerňavu (844 m.n.m.) a to hned dvakrát, Javorník (699 m.n.m.), Sv. Hostýn (730 m.n.m.), Obřany (704 m.n.m.), Pardus (672 m.n.m.), Humenec (703 m. n. m.), Troják (618 m.n.m.), Kelčský Javorník (865 m.n.m.) a Černou Bařinu (653 m.n.m.). Časový limit je 18,5 hodiny, tedy do neděle do půl třetí v noci.

V loňském 5. ročníku Hostýnské osmy se postavilo na start 389 běžců a běžkyň. Do cíle jich dorazilo 351. Mezi muži zvítězil časem 5:52:04 Jiří Petr z týmu Triexpert, před Jiřím Čípou (Bystré, 5:52:13). Bronzový skončil v čase 5:58:41 Severomoravan z Dobratic Marek Causidis.

Absolutní vítězkou mezi ženami byla přerovská Kristína Obručová hájící barvy otrokovického Kesbuk Teamu (8:10:07). Stříbrná doběhla Věra Vystrčilová z Tlumačova (8:22:52), třetí pozici vybojovala Martina Novotná (TÜV SÜD Rusava Bike Team, 8:25:44).

Český pohár v běhu do vrchu zamíří v neděli do Slopného

Slopné – Ve Slopném se v neděli uskuteční 13. ročník Slopenské desítky. Start 10 kilometrů dlouhého závodu s celkovým převýšením 380 metrů, je v 13.30 hodin na místním fotbalovém hřišti. Prezentace probíhá od 11 hodin. Pořadatelé vypsali tradiční kategorie pro muže, ženy, juniory a juniorky. Ve 12 hodin a 14.45 hodin si může na zkrácených tratích zazávodit také mládež a děti. Připravený je rovněž závod pro příchozí muže a ženy bez rozdílu věku. Ten startuje v 13.35 hodin a měří 3 kilometry.

,,Hlavní závod je velmi náročný, protože vede po kotárech v okolí naší obce,“ upozorňuje ředitel krosového podniku ve Slopném Miroslav Švihel, jehož závod je zařazený do letošního ročníku Českého poháru v běhu do vrchu.

Traťový rekord na Valašsku drží Pavel Hrdina z AK Perná, který v roce 2014 zaběhl čas 36:01. Loni ve Slopném zvítězili Jiří Petr z Kovalovic (36:05) a Adéla Esentierová z Baláž Teamu Ostrava. Ta na Luhačovicku dominovala časem 44:06, čímž zároveň vytvořila ženský traťový rekord.

CYKLISTIKA

Pavel Skalický triumf v Hostýnské padesátce slavil projížďkou po kopcích v okolí Bystřice pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem – Pavel Skalický opanoval 5. ročník bikemaratonu Hostýnská padesátka. Biker z Žamberku hájící barvy Bike Triatlonu Morkovice se v závodu dlouhém 47 kilometrů s převýšením 1250 metrů, blýskl časem 1:35:18. Pavel Žák ze stejného klubu byl v cíli na stříbrné pozici o dvě minuty a sedmatřicet sekund pomalejší, třetí místo si do Opavy odvezl za čas 1:37:55 Adam Pilčík (Symbio-Brnc).

,,Prostředí v okolí Hostýna mám rád. V minulosti se mi zde dařilo v červencovém Drásalovi,“ vysvětloval, proč se letos postavil na start Hostýnské padesátky Pavel Skalický. A byl to právě on, kdo hlavně s Janem Fojtíkem diktoval tempo závodu. ,,Ve sjezdu do Rajnochovic zhruba 13 kilometrů před cílem měl ovšem Honza defekt a tím mi uvolnil cestu k zisku zlaté příčky,“ upozornil na rozhodující moment biker ze Žamberka. A jak sobotní triumf oslavil? ,,Hned po závodě jsem se byl projet po kopcích v Hostýnských vrších,“ prozradil pětadvacetiletý Skalický.

,,V pátek jsem absolvoval Valachy mana. Proto jsem závod začal vlažně. A protože jsem věděl, že Skalického nedojedu, tak jsem se šetřil na závěrečný spurt o druhou pozici. Ten mi také vyšel,“ byl se svým výkonem spokojený stříbrný Pavel Žák.

V okolí Bystřice pod Hostýnem se zviditelnili i další regionální jezdci. Radoslav Šíbl z Fryštáku (4Ever Cyklobulis Bystřice pod Hostýnem, 1:37:56) skončil čtvrtý, Tomáš Strnka z Bike Teamu Sazovice bral za čas 1:39:25 páté místo, Tomáš Krčma z holešovského OD Morava dojel šestý (1:39:28) a do první desítky výsledkové listiny se ještě vešli další reprezentant morkovického Bike Triatlonu Tomáš Petříček (1:41:19), který vybojoval osmou příčku a devátý v pořadí zlínský Jaroslav Marek (Superior riders), jenž dosáhl na stejný čas.

V závodu žen byla nejrychlejší třiačtyřicetiletá Dagmar Sladkovská. Členka týmu Česká spořitelna Accolade dosáhla času 2:01:24. Druhá Martina Novotná (TÜV SÜD Rusava Bike Team) byla o šestatřicet sekund pomalejší, bronz získala Radka Pospíšilová (T. S. Bohemia Kross Bike Team, 2:02:44).

,,Suchá a rychlá trať se mi moc líbila. Užívala jsem si také souboj s Martinou Novotnou, která byla ještě pět kilometrů před cílem na první příčce,“ pochvalovala si v cíli na oválu fotbalového hřiště v Bystřici pod Hostýnem Brňačka Dagmar Sladkovská.

,,Na mě to byl moc rychlý závod. Přesto jsem ráda, že jsem se ve stoupání v Rajnochovicích odpoutala od Radky Pospíšilové. Sladkovská se mi pak definitivně vzdálila někdy kolem dvaačtyřicátého kilometru,“ potěšilo i druhé místo Martinu Novotnou.

Pavel Žák skončil v Karpatském pedálu na čtvrté příčce

Region – Regionální bikeři byli vidět v v letošním ročníku závodu horských kol Karpatský pedál. V podniku dlouhém 66 kilometrů, jenž byl zároveň předposledním dílem ze série Ghost Karpaty MTB Tour 2017 a jehož centrem dění byla obec Javorníky na Hodonínsku, vybojoval časem 2:36:31 Pavel Žák z Bike Triatlonu Morkovice čtvrté místo. Jan Anděl (VSK Vsetín, 2:38:58) skončil pátý, další reprezentant morkovického Bike Triatlonu Tomáš Petříček bral za čas 2:42:48 šestou příčku, zlínský Jaroslav Marek (Superior Riders, 2:43:08) dojel sedmý a Filip Chovanec z Cyklosportu Chropyně (2:44:57) desátý. Vyhrál v čase 2:31:59 bývalý juniorský mistr světa v cyklokrosu, rodák ze Vsetína Tomáš Paprstka (Exprescz-Scott Team Kolín).

,,Paprstka se po pěti kilometrech ujal vedení a na první příčce pak zůstal až do cíle. Zbytek startovního pole se rozdělilo ve stoupání na Velký Javorník. Já jsem však až do konce závodu bojoval o bronzovou příčku. Z ní se ale radoval Michael Zeťák, za nímž jsem zaostal o dvě sekundy,“ mírně zalitoval Pavel Žák.

Ten má ovšem důvod k radosti. Po pěti podnicích Ghost Karpaty MTB Tour už mu celkové prvenství v této sérii nikdo nevezme.

Morkovický biker si tak poslední závod, kterým je sobotní Salašský drtikol může užívat. ,,Na Uherskohradišťsku a v Chřibech mě čeká náročný podnik. Přesto bych ho chtěl vyhrát. Na prvenství v Salašském drtikolu zaútočím v úvodním prudkém a dlouhém kopci,“ plánuje před sobotním startem na Slovácku Žák.

Bikeři z Valašských Klobouk zvou na 6. ročník Klobuckých kol

Valašské Klobouky – V sobotu se ve Valašských Kloboukách uskuteční 6. ročník závodu horských kol Klobucká kola, který je i letos zařazený do 5. ročníku Valašskokorpatské cyklotour 2017. Pořadatelé vypsali celkem 17 kategorií od nejmladšího žactva až po veterány. Připravené jsou tratě různé délky. Nejmladší žactvo startuje v 10 hodin, aby si v okolí valašskoklobouckého fotbalového hřiště poměřilo síly na tratích od 200 do 1600 metrů. Hlavní kategorie mužů, žen, veteránů, juniorů a juniorek uslyší startovní výstřel ve 13 hodin. Muži pojedou 22,5 kilometru dlouhý závod rozložený do pěti technicky náročných okruhů. Ženy poměří síly na třech okruzích v závodu o celkové délce 13,5 kilometru. Pro juniory a juniorky je připravený 6,8 kilometrový podnik. Prezentace probíhá od 9 do 12.30 hodin.

,,Hlavní okruhovou trať jsme připravili v okolí fotbalového hřiště ve Valašských Kloboukách a také na přilehlých loukách a v lesích Bílých Karpat. Zvlášť atraktivní je stoupání chodníkem ke Královci, které dokonale prověří síly všech bikerů. To jsme oproti minulým ročníkům v horní části ještě protáhli a poté zatraktivnili o trailový sjezd,“ informuje za pořadatele Radomír Bačo.

Vítězství v loňském roce na Valašsku vybojovali reprezentanti domácího klubu Zvonek Sport Valašské Klobouky. V mužích 22,5kilometrový závod vyhrál v čase 1:11:26 Petr Holzner. Mezi ženami brala na 13,5kilometrové trati zlatou příčku za čas 1:07:14 Silvie Zvonková.

Salašský drtikol měří 63 kilometrů a má převýšení 1800 metrů

Salaš – CK Salaš a obec Salaš v sobotu pořádají 2. ročník závodu horských kol Salašský drtikol. Ten je finálovým podnikem letošního šestidílného seriálu MTB Karpaty Tour. V podhůří Chřibů jsou připravené dvě tratě. Hlavní závod, v němž se představí šest mužských a dvě ženské kategorie je dlouhý 63 kilometrů a má převýšení 1800 metrů. Kratší trať měří 32 kilometrů s převýšením 945 metů. Hromadný start je v areálu hřiště v obci Salaš ve 12 hodin. Na stejném místě je také cíl. Prezentace probíhá mezi 9. a 11. hodinou. Ale už od 9 hodin si můžou na krátkých tratích zazávodit i dětské kategorie od 2 do 15 let.

FLORBAL

Největší florbalový turnaj na světě si zahrají Panteři z Otrokovic, Sběrači z Hluku a ženy Vsetína

Region – Tři družstva ze Zlínského kraje (dvě mužské a jedno ženské) si v Praze od čtvrtka do neděle zahrají ve 25. ročníku největšího florbalového turnaje na světě Czech Open 2017. V hlavním městě České republiky se prezentovalo celkem 248 týmů z 19 zemí. Florbalového Czech Open se od jeho prvního ročníku v roce 1993 doposud zúčastnilo 4535 celků z 30 zemí.

Zlínský kraj bude letos v hlavní Soutěži muži Elita reprezentovat klub Panthers Otrokovice. V této společnosti se představí 16 týmů. ,,Pro Pantery to bude těžká florbalová zkouška. Vždyť v základní skupině mají jeden z nejlepších českých celků Tatran Střešovice, několikanásobného vítěze turnaje švédské Pixbo Wallenstam IBK a úřadujícího švýcarského šampióna družstvo SV Wiler-Ersinger s trenérem Radkem Sikorou na lavičce. Pro Otrokovice by proto byl postup do čtvrtfinále velkým úspěchem,“ myslí si sekretář Jihomoravské florbalové unie Petr Šíma.

V Soutěži muži Open si zahraje 128 celků. Mezi nimi i Sběrači z Hluku. ,,Tým tvořený z kamarádů okolo divizního oddílu Spartak Hluk si jede turnaj užívat. Nemá ale nízké cíle. Pokud florbalisté ze Slovácka v Praze udrží disciplínu, tak můžou postoupit do osmifinále a možná i výše,“ odhaduje Šíma.

Soutěž ženy Open si zahraje 56 kolektivů. V této společnosti se porve o co nejlepší umístění tým Florbal Vsetín. ,,Valašky pojedou do Prahy navázat na dobré výsledky svých předchůdkyň. Vždyť v roce 2011 Vsetín postoupil do čtvrtfinále,“ předpokládá Petr Šíma. Ten věří, že mladý vsetínský kolektiv by letos mohl vybojovat osmifinálovou účast. ,,Nováček I. ligy rád diktuje tempo hry. A pokud se bude Vsetínu dařit v koncovce, není bez naděje postarat se o překvapivé výsledky,“ věří jedinému ženskému zástupci z našeho kraje v hlavním městě jihomoravský florbalový sekretář.

Letošní Czech Open se bude hrát ve 14 pražských halách. Rozhodující souboje budou k vidění v neděli ve sportovní hale Sparty Podvinný mlýn.

SILOVÉ SPORTY

V Klobuckém silákovi převede svoji exhibici i vzpěrač Jiří Orság

Valašské Klobouky – V sobotu se ve Valašských Kloboukách koná 5. ročník závodu Klobucký silák. Účastníci budou měřit své silové a vytrvalostní dovednosti na předem připraveném okruhu samostatných disciplín. Soutěžit se bude ve dvou váhových kategoriích. Na valašskoklouckém Masarykově dolní části náměstí se od 13 do 18.30 hodin přestaví muži do 95 kg a muži nad 95 kg. Soutěžit se bude v těchto disciplínách: Dumbell (zdvih jednoručky), atlasovy kameny, car deadlift, převracení pneumatiky, tahání automobilu, zdvih železné klády, zdvih pivního sudu, vzpěr s osou a přenášení těžkých břemen.

Připravený je také doprovodný program. V něm vystoupí se svou exhibicí český vzpěrač Jiří Orság. K vidění budou ukázky bojového umění v Thay Boxu a Kiokushin karate. Program od 20 hodin postupně zakončí kapely Šamat, Donor a Sagittari. A ještě patnáct minut po půlnoci je připravená rockotéka.

TENIS

Tenisté si v Kroměříži zahrají Memoriál Zdeňka Šilera

Kroměříž – Na sedmi antukových kurtech v areálu koupaliště Bajda a dvou kurtech na Jízdárně se v Kroměříži od pátku do neděle koná 33. ročník tenisového Memoriálu Zdeňka Šilera. Hrát se budou tři soutěže ve čtyřhře mužů, dvě soutěže ve čtyřhře žen a dvě soutěže v mixu. V mužském deblu jsou vypsány kategorie od 30 let, od 45 let a nad 60 let. Ženy se ve čtyřhře představí v kategoriích od 25 let a nad 45 let. Ve smíšené čtyřhře bude k vidění soutěž se součtem věku dvojice do 99 let a soutěž, v níž je soutěž věku dvojice nad 100 let.

Turnaj určený pro neregistrované tenisty zahájí v pátek ve 13 hodin šedesátníci. V sobotu od 8.30 hodin se budou hrát zápasy ve skupinách v ostatních kategoriích. Šilerův memoriál vyvrcholí rozhodujícími duely v neděli mezi 9. a 17. hodinou. Slavnostní zakončení turnaje bude v neděli v 17 hodin.

TRIATLON

Vabroušek vyhrál poosmé v kariéře Slovakmana. Kotupulu se líbilo plavat ve Váhu mezi labutěmi

Region – Petr Vabroušek a Helena Kotopulu loupili v sobotu v Piešťanech. Oba triatleti totiž poměrně jasné ovládli závod Slovakman 226. Pro Vabrouška to bylo osmé vítězství z osmi startů v tomto podniku.

Malenovický železný muž dosáhl na Slovensku na klasických ironmanových tratích 3,8-180-42,2 kilometru, výsledného času 8:47:29. Druhý byl Ján Jakubíček (Kerberos, 8:53:55), třetí místo vybojoval Josef Křivánek z hranického Rocktechnik Triatlonu (8:55:00).

Z regionálních reprezentantů bral ještě Radomír Bursa z klubu Titan Trilife Zlín za čas 9:45:53 dvanácté místo, Jan Pražan (Trimill Team, 9:57:42) skončil šestnáctý, Roman Odstrčilík (Unite Holešov, 10:29:46) třináctý a kroměřížský Jiří Klement (Dressme.cz, 10:46:47) pětatřicátý. Závodu se zúčastnilo 173 triatletů. Do cíle jich doběhlo 141.

,,Vzhledem k očekávaným vedrům jsem se rozhodl plavání pojmout s rezervou a vodu jsem opouštěl na jedenácté příčce se ztrátou víc jak sedm minut na čelo. Na Lukáše Krpce jsem měl manko čtyři a půl minuty a na Davida Jílka šestasedmdesát sekund,“ zavzpomínal na úvod Slovakmana Petr Vabroušek.

,,Také cyklistiku jsem začal volněji a zpočátku se moje ztráta na Krpce, který se mezitím probojoval na první příčku, zvýšila na šest minut. Postupně jsem ale zrychloval a na 80 kilometru už jsem se posunul na druhou pozici. Těsně za mnou se ještě drželi Josef Křivánek a David Jílek. Oba jsem později setřásl a na 150 kilometru jsem předjel i Lukáše Krbce,“ informoval Ironman z Malenovic.

I v maratonu si Vabroušek držel svoje tempo, a to bez ohledu na skutečnost, že jeho náskok na prvním místě byl po 14 kilometrech pouze jednu minutu. ,,Kolem mety půlmaratonu jsem se ovšem začal vzdalovat Křivánkovi. Nejrychlejším maratonem dne se však ke mně přibližoval Jakubiček. Náskok na zlaté pozici byl ale dostatečný, proto jsem si pobyt na první příčce pohlídal až do cíle,“ pochvaloval si Petr Vabroušek.

Mezi ženami Helena Kotopulu z otrokovického Moraviamanu vyhrála časem 9:29:20. Stříbrná Petra Krejčová z Českých Budějovic byla v cíli o 29 minut a jednapadesát sekund pomalejší. Třetí pozici získala Markéta Hronová (Czech Tri K. Team, 11:20:23).

,,Protože v pátek večer bylo v kempu veselo, tak jsem se v noci před závodem moc nevyspala,“ byla trochu nazlobená Helena Kotopulu.

Ta nebyla ani před startem Slovakmana v ideálním rozpoložení. Byla nervózní, cítila se slabá, neměla chuť k jídlu. Se startovním výstřelem se však pozvolna dostávala do tempa. ,,Plavání jsem dala volně, nijak jsem se nesnažila plavat rychle. Nevěděla jsem, co můžu od svého těla očekávat. Od nehody před Moraviamanem mě totiž pořád sužují problémy s kyčlí a skříplým sedacím nervem. Plavání ve Váhu mezi labutěmi se mi ovšem líbilo a ve vodě jsem se rozehřála na kolo,“ přiznala zlínská triatletka, jež ani na začátku cyklistiky necítila dostatek energie.

,,Po 90 kilometrech jízdy na kole jsem ale zrychlila a sedmiminutovou ztrátu na vedoucí Petr Krejčovou jsem začala stahovat. Na konci cyklistiky jsem pak smazala další tři minuty,“ dostávala se do pohody Kotopulu.

V maratonu už Ironmanka ze Zlína kralovala. ,,Běželo se mi zlehka a na 14 kilometru už jsem se doslala do čela. První příčku jsem potom s přehledem uhájila až do cíle,“ užívala si nakonec letošního Slovakmana Helena Kotopulu.