Hráči Relaxu opanovali i tabulku střelců. Tím úplně nejlepším se stal exligový záložník Sigmy Olomouc Michal Spáčil, který ve dvaceti utkáních nastřílel osmadvacet branek, o čtyři méně nasázel jeho spoluhráč Pavel Voráč, který mezi střelci skončil na druhé příčce.

Ačkoli prostějovský futsalový suverén i v této sezoně potvrdil svoji dominanci, na postup do vyšší soutěže myslet nemůže. Důvod je jednoduchý, Svaz sálového fotbalu, pod který tato soutěž patří, žádnou vyšší ani nemá. „V České republice je několik konkurenčních organizací, my hrajeme pod tímto svazem, v jehož struktuře je to vrcholná soutěž,“ vysvětluje zakladatel a funkcionář Relaxu Prostějov František Kocourek.

„Existují dvě konkurenční organizace, jedna se jmenuje Česká federace sálového fotbalu a ta druhá patří pod Českomoravský fotbalový svaz. Ten provozuje celostátní futsalovou ligu, kterou teď vede Era-Pack Chrudim,“ doplňuje Kocourek.

Ten uznává, že v krajské lize příliš konkurentů pro jeho tým není. „Těch prvních šest týmů je schopných nás potrápit, ale o těch dalších se to říct nedá. Ta základna je tady relativně malá,“ říká Kocourek.

V Relaxu nastupuje celá řada fotbalistů, která hrála nebo stále hraje „velkou“ kopanou na vrcholové úrovni. Jak se tak silný tým poskládá? „Funguje to tak, že ten přivede toho a ten zas toho. Ale ten základ je spolu v podstatě už od dorosteneckých kategorií, kdy se potkali v Plumlově nebo v Lerku Prostějov,“ pokračuje.

A zároveň potvrzuje, že Relax nebude v krajské futsalové lize chybět ani v příští sezoně. „Dokud vyhráváme, tak to těm ostatním a mladším týmům ještě budeme chtít znepříjemňovat,“ usmívá se Kocourek.

3. VOKNO KROMĚŘÍŽ

Před rokem skončilo Vokno v celostátní lize na skvělém druhém místě. Před novou sezonou se však přihlásilo jenom do krajské ligy.

„Hodně jsme zvažovali, zda budeme nadále hrát nejvyšší soutěž. Po finanční stránce jsme byli dobře zajištěni. Celostátní ligu jsme tedy mohli absolvovat. Hlavním důvodem našeho odstoupení bylo zázemí, které v Kroměříži vytvořené není. Museli jsme neustále dojíždět na tréninky a zápasy jinam,“ vysvětlil nejlepší střelec mužstva David Kalina.

Vokno se chtělo v krajské lize poprat o nejvyšší příčky a konečným třetím místem své ambice naplnilo. Nicméně David Kalina byl překvapen herním systémem.

„Očekávali jsme, že stejně jako v předchozích letech bude vrcholem soutěže play off. Model se změnil a konečné pořadí se určovalo už po základní části. To nás celkem překvapilo,“ podotkl Kalina.

Z kádru, který se zasloužil o úspěch v play off celostátní ligy, nastupovali letos jenom Tomáš Buksa a Ondřej Šilinger. Tým tak prošel velkou obměnou. V konečné tabulce ztratilo Vokno na vítězný Relax propastných patnáct bodů.

„Nejsme schopni po celou sezonu postavit tu nejsilnější sestavu. Přesto jsme druhou Jiřinu dvakrát porazili a s prvním Relaxem jsme jednou remizovali a jednou těsně prohráli. Body jsme ztráceli především s týmy ze středu tabulky,“ vysvětlil Kalina.

V příštím roce bude mít Vokno, které skončilo na třetím místě, mnohem výhodnější vylosování, které se odvíjí podle konečné tabulky.

„Doufám, že se nám podaří sestavu stabilizovat tak, abychom mohli znovu atakovat umístění do třetího místa. Rádi bychom potrápili dva nejlepší týmy,“ dodal David Kalina.

7. SK BURE HULÍN

Mírně za očekáváním skončili v tabulce hráči SK BURE Hulín. Klub, který se už dokázal v minulých letech dostat mezi čtyři nejlepší, obsadil sedmé místo. Na nejlepší okresní mužstvo Vokno Kroměříž ztratil klub propastných jedenáct bodů.

„Vzhledem k docházce hráčů jsme nemohli pomýšlet na lepší umístění. Když jsme byli kompletní, dokázali jsme konkurovat těm nejlepším. Byly však taky turnaje, kdy jsme nastupovali jenom se třemi hráči v poli. V příští sezoně se to nesmí opakovat,“ zdůraznil Rostislav Burda.

BURE nasadil poprvé po dlouhých letech do hry dva gólmany, což by mohl být první příslib rozšíření kádru. Hulínu letos chyběl útočník, který by dokázal nastřílet větší počet branek. Kanonýrem mužstva se tak stal obránce Michal Zavadil.

„Michal Huťka, který měl nahradit našeho nejlepšího střelce minulých let Emila Němce, bohužel často nastupuje za Napajedla a mnohokrát nám na turnaji chyběl. I já jsem na mnoha turnajích chyběl,“ přiznal Burda.

Hulínský klub, který patří mezi tradiční účastníky krajské ligy, bude tuto soutěž hrát i v příštím roce.

„Musíme nastupovat minimálně se šesti hráči a potom můžeme očekávat, že příští rok uhrajeme lepší výsledky. Rýsuje se spolupráce s účastníkem okresní ligy Zelenými Křídly,“ dodal Rostislav Burda.

8. EKOSOLARIS KROMĚŘÍŽ

Ekosolaris Kroměříž skončil v tabulce krajské futsalové ligy v dolní polovině tabulky, a to bylo pro klub zklamáním.

„Po celkem slušně rozehrané první polovině soutěže jsme čekali, že alespoň do šestého místa nakonec budeme. Bohužel jsme se v posledních dvou turnajích potýkali se špatnou koncovkou. Chyběla nám také větší koncentrovanost. Například porážka se Speedem byla naprosto zbytečná. Závěrečné turnaje jsme odehráli už jenom z povinnosti a je škoda, že jsme těch bodů neuhráli o trošku víc,“ řekl Vojtěch Menšík.

Ekosolaris na rozdíl od některých dalších mužstev v soutěži disponoval širokým kádrem, což bylo pro tým výhodou.

„Výhoda to nesporně byla. Někdy byl však problém na některých postech. Máme pět brankářů, ale třeba na poslední turnaj byl k dispozici jenom jeden,“ podotkl Menšík.

Nejlepší střelcem mužstva byl se třinácti přesnými zásahy Marian Raiskup, ale ani on nestartoval na všech turnajích.

„Jeho góly nám občas chyběly. Defenziva pracovala většinou dobře, ale chybělo nám někdy přesnější zakončení,“ dodal Vojtěch Menšík.

Také v příští sezoně se Ekosolaris zúčastní krajské ligy. Víc příležitostí budou dostávat mladší hráči, kteří už letos výrazně projev mužstva oživili.

11. HARKO KROMĚŘÍŽ

Premiérovou sezonu v krajské futsalové lize mají za sebou hráči Harka Kroměříž. Nováček soutěže nasbíral třináct bodů a v tabulce skončil na předposledním jedenáctém místě. Pro tým složený z mladých hráčů to byla velká futsalová škola.

„Rozdíl mezi okresní a krajskou ligou je opravdu velký. Herně jsme dokázali se soupeři celkem držet krok, ale v této soutěži už to není jenom o hře, ale také o taktice. V okresní lize jsme hráli ofenzivně a dařila se nám i koncovka. V této vyšší soutěži jsme bez organizované defenzivy moc šancí na lepší výsledky neměli,“ přiznal Petr Suchánek.

Téměř každou neproměněnou šanci Harka dokázali soupeři tvrdě trestat. Žádný z hráčů Harka se nedostal do elitní společnosti kanonýrů.

„Letos jsme se trápili především v koncovce. I když jsme defenzivu v závěru sezony zlepšili, tak jsme prohrávali o jeden nebo o dva góly. Druko, které skončilo jenom o skore před námi mělo v týmu hráče, který dokázal nastřílet 23 gólů. My jsme takového střelce neměli,“ poznamenal Suchánek.

O budoucnosti klubu není zatím rozhodnuto. Tabulkově mu hrozí sestup. Vše ovlivní počet zájemců, kteří budou chtít do krajské ligy postoupit.

„Vázla nám organizace v klubu. Když začaly přípravné fotbalové zápasy, tak spousta kluků už neměla na futsal čas. Nevím, jestli za takových okolností bude mít smysl hrát krajskou ligu. Bez pořádného týmu se taková soutěž hrát nedá,“ zdůraznil Petr Suchánek.

12. F. C. VICTORIA KROMĚŘÍŽ

Podobně jako v minulých letech obsadila kroměřížská Victoria příčku v dolních patrech tabulky. Letos to byla až ta poslední dvanáctá. Klub neměl před sezonou nijak přehnané ambice a počítal s tím, že se bude pohybovat kolem desátého místa. Nakonec tým, tvořený především fotbalisty Lubné, skončil poslední.

„V posledním turnaji jsme se mohli zvednout. Kdybychom zvládli závěrečné dva zápasy, tak jsme se mohli dostat na vytoužené desáté místo. Určitě budeme hrát i v další sezoně. Victoria byla založena v roce 1987 a je to jeden z nejstarších klubů, který funguje bez přerušení až do dnes. Byl bych nerad, aby její činnost skončila,“ zdůraznil David Běťák.

Zatím není ještě jasné, jakou soutěž bude Victoria Kroměříž hrát v příštím roce. O tom zda sestoupí z krajské ligy, rozhodne zájem klubů z okresních lig postupovat. V případě sestupu by připadaly v úvahu okresní ligy v Holešově nebo Otrokovicích.

„Úroveň krajské ligy je vysoká. Nejlepší čtyři mužstva podávají výborné výkony. My jsme si chtěli především zahrát tak, aby nás to bavilo. Bohužel nám utekl začátek sezony, který jsme absolutně nezvládli. Ve druhé polovině jsme se zlepšili, ale už to nestačilo na to, abychom se posunuli někam výš,“ dodal David Běťák.

Harko Kroměříž – Druko Zlín 1:3 (0:1)

Branky: 18. Bartůšek – 13., 28. a 29. Ančinec.

Harko Kroměříž: Suchánek, Veselý, Svačina, Svoboda, Bartůšek.

Vokno Kroměříž – SK Speed Otrokovice 2:2 (2:0)

Branky: 3. Spáčil, 14. Zavadil – 29. a 29. Šmedek.

Vokno Kroměříž: J. Podehradský, Buksa, Zavadil, Kalina, L. Podehradský, Spáčil, Kaďorek, Chmela.

F. C. Victoria Kroměříž – Harko Kroměříž 1:3 (1:1)

Branky: 14. Indrák – 8. a 29. Veselý, 29. Bartůšek.

F. C. Victoria Kroměříž: Ginter, Běťák, Indrák, Obdržálek, Bačinský, Nykrmajer, Jirásek, Lajkep, Hrtús.

Harko Kroměříž: Suchánek, Veselý, Svačina, Bartůšek, Svoboda.

Indiana Plumlov – Vokno Kroměříž 6:0 (2:0)

Branky: 7. a 23. Parák, 8. a 18. Křupka, 24. Piňos, 25. Hrstka.

Vokno Kroměříž: J. Podehradský, L. Podehradský, Buksa, Zavadil, Kalina, Spáčil, Kaďorek, Chmela.

Druko Zlín – F. C. Victoria Kroměříž 5:5 (1:3)

Branky: 8., 28. a 29. Malcher, 22. a 23. Lžíčař – 13. a 28. Běťák, 1. Bačinský, 9. Hrtús, 29. Jirásek.

F. C. Victoria Kroměříž: Ginter, Obdržálek, Nykrmajer, Hrtús, Bačinský, Indrák, Lajkep, Běťák, Jirásek.

Lihovar Kojetín – Vokno Kroměříž 2:2 (0:1)

Branky: 22. Bělaška, 26. Kantor – 13. a 19. Kaďorek.

Vokno Kroměříž: J. Podehradský, Buksa, Zavadil, Kalina, L. Podehradský, Kaďorek, Chmela.

SK BURE Hulín – Lihovar Kojetín 0:9 (0:4)

Branky: 8., 10., 19. a 28. Zaoral, 1. a 26. Štolfa, 23. a 25. Dočkal, 13. Kantor.

SK BURE Hulín: Šůstal, P. Tabara, E. Němec, A. Tabara.

Ekosolaris Kroměříž – SK BURE Hulín 3:6 (1:5)

Branky: 1. Bubla, 17. Sütto, 27. Kvasnička – 6., 8. a 28. E. Němec, 2. a 5. Zavadil, 4. Nedbal.

Ekosolaris Kroměříž: Unger, Kolman, Menšík, Bubla, Sütto, Raiskup, Pospíšil, Kvasnička.

SK BURE Hulín: Šůstal, Zavadil, Burda, Nedbal, A. Tabara, P. Tabara, E. Němec.

Lihovar Kojetín – Ekosolaris Kroměříž 1:1 (1:0)

Branky: 3. Štolfa – 20. Pospíšil.

Ekosolaris Kroměříž: Unger, Menšík, Bubla, Sütto, Raiskup, Pospíšil, Kvasnička, Bubla.

SK BURE Hulín – Rovers Otrokovice 5:2 (1:1)

Branky: 18. a 29. E. Němec, 8. Nedbal, 20. Zavadil, 28. P. Tabara – 12. a 29. Kocián.

SK BURE Hulín: Šůstal, Zavadil, Nedbal, Burda, P. Tabara, E. Němec, A. Tabara.

Střelci

28 – Michal Spáčil (FC Relax Prostějov)

24 – Pavel Voráč (FC Relax Prostějov)

23 – Martin Ančinec (Druko Zlín)

18 – Tomáš Mazouch (Jiřina Prostějov)

17 – Jiří Hrstka (Indiana Plumlov)

16 – David Kalina (Vokno Kroměříž)

15 – Michal Zavadil (SK BURE Hulín) a Michal Bělaška (Lihovar Kojetín)

13 – Jiří Sotolář (SK Speed Otrokovice), Marian Raiskup (Ekosolaris Kroměříž), Petr Ullmann (FC Relax Prostějov), Tomáš Buksa (Vokno Kroměříž), Petr Kocián (Rovers Otrokovice)

Konečné pořadí: 1. Relax Prostějov 56 bodů, 2. Jiřina Prostějov 52, 3. Vokno Kroměříž 41, 4. Lihovar Kojetín 39, 5. Indiana Plumlov 36, 6. Rovers Otrokovice 35, 7. SK BURE Hulín 30, 8. Ekosolaris Kroměříž 27, 9. Speed Otrokovice 27, 10. Druko Zlín 13, 11. Harko Kroměříž 13, 12. Victoria Kroměříž 7.