druhý ve 12,3 kilometru dlouhém podniku na trati mezi Prusinovicemi, Dřevohosticemi a zpět skončil se čtyřiatřiceti­sekundovou ztrátou reprezentant AK Asics Kroměříž Ondřej Fejfar, bronzovou příčku obsadil další kroměřížský atlet Jan Kreisinger (45:27). Z regionálních běžců bral ještě Radoslav Šíbl z Ekodrillu Zlín za čas 48:17 dvanácté místo a Tomáš Blaha z AK Asics Kroměříž vybojoval časem 48:46 patnáctou pozici.

„V současném období běhám velké objemy a toto byly ideální podmínky pro moji aktuální formu. Pokud by se ovšem běželo po suché silnici, zřejmě by byl závod na mě moc rychlý a pravděpodobně bych těm nejlepším nestačil," přiznal v cíli vítězný jednatřicetiletý Jakub Burghardt, jenž o svém triumfu rozhodl v průběhu sedmého kilometru.

Po závodu se usmíval také druhý v pořadí Ondřej Fejfar. „V bílém pekle, kdy za silného větru bylo na trati místy až třicet centimetrů sněhu, jsem byl překvapený, jak mi to dneska šlo. V závějích jsem si dokázal udržet dobrý rytmus a to rozhodlo o mojí druhé příčce," pronesl při vyhlašování výsledků spokojený 23letý Fejfar.

Naopak bronzový Jan Kreisinger byl takovými podmínkami hodně znechucený. „V takovém terénu mívám problémy, protože mému stylu běhu to moc nevyhovuje. Nedokážu se pořádně odrazit, takže jsem letošní Rohálovskou desítku protrpěl," konstatoval 28letý Kreisinger.

Závod žen vyhrála časem 51:13 šestatřicetiletá Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava). Druhá doběhla Petra Kamínková (AK Olomouc, 53:40), třetí místo získala Šárka Macháčková (SK X-AIR Ostrava, 54:57). Sedmá skončila členka týmu 4Ever Cyklobulis Bystřice pod Hostýnem Barbora Machulková (59:31). „Na trati jsem spadla a pořádně si narazila ruku, ale přesto se mi podařilo probrodit závějemi rychleji než ostatní ženy, a proto jsem vyhrála," prozradila vítězná svěřenkyně bývalé skvělé vytrvalkyně Aleny Peterkové Petra Pastorová.

Letošního ročníku Rohálovské desítky se zúčastnilo 324 běžců a běžkyň. „V předchozích devatenácti ročnících jsme měli téměř vždy solidní počasí. Letošní nepříznivá předpověď ale vyšla bohužel stoprocentně, a tak byl závod spíše adrenalinovou záležitostí. Samozřejmě že jsem byl před startem nervózní, ale ani na chvíli jsem neuvažoval o jeho zrušení," oddechl si po všem ředitel Rohálovské desítky Ondřej Němec.

LUBOMÍR HOTAŘ