A to s uctyhodným náskokem téměř půl minuty na druhého v pořadí Václava Pecha s vozem Ford Fiesta R5. „Jsme nadmíru spokojení, vyhráli jsme všech sedm rychlostních zkoušek a máme docela dobrý náskok. Auto fungovalo skvěle. Za námi se odehrává velký souboj, takže budeme muset jet stále rychle,“ konstatoval v cíli první etapy lídr a hlavní favorit v barvách továrního týmu Škody Motorsport Jan Kopecký se Škodou Fabií R5. „Byl jsem sám překvapený, že první a třetí zkouška v sekci byly docela čisté, z Oder jsem měl trochu respekt. Nechtěli jsme ale riskovat. Určitě se člověk musí dívat na to, kde bychom se mohli zlepšovat. Ale musím říci, že jsem s naším sobotním výkonem spokojený,“ usmál se pilot, jenž drží sérii 17 vyhraných závodů v rámci MČR.

Třetí příčku drží Kopeckého týmový kolega- norský pilot druhé tovární Fabie R5 Veiby. „Druhé průjezdy se nám povedly a s výsledkem jsme spokojení. Dá se říct, že jsme jeli to, co jsme si předsevzali. Až na poslední městskou vložku, kde se hodně prášilo, navíc nás pustili hned za Honzou. Ta byla z našeho pohledu nepovedená,“ posteskl si za aktuálně druhou posádkou průběžného pořadí Petr Uhel.

Z regionálních zástupců si po sobotě nejlépe vede zlínský soutěžák Jaromír Tarabus, jenž okupuje šesté místo. „Bylo tam trochu více prachu rozvířeného od aut, jinak to bylo celkem v pohodě. Potřeboval bych trochu lépe ovládat auto, protože třeba na Odrách, kde je hodně serpentin, se nedokážu do nich vměstnat,“ přiznal Tarabus.

Dvanáctá příčka náleží pilotu z Rožnova pod Radhoštěm Miroslavu Jakešovi, jenž pilotuje Škodu Fabia S2000. „Večerní průjezdy byly docela v pohodě, akorát mi rampa svítila asi deset metrů před auto. Jinak si myslím, že je vše dobré. Technika nezlobí a navíc jsme se proklikali k celkem slušnému nastavení,“ pochvaluje si Jakeš.

V neděli soutěž pokračuje druhou etapou, která čítá šest rychlostních zkoušek na třech úsecích.

Do cíle na valašskomeziříčském náměstí by nejrychlejší posádka měla dorazit v neděli okolo půl čtvrté odpoledne.

Průběžné pořadí Top ten po sobotní I. etapě:

1. Kopecký Jan / Dresler Pavel (Škoda Fabia R5) 47:02.4

2. Pech Václav / Uhel Petr (Ford Fiesta R5) + 29.5

3 Veiby O. / Skjærmoen S. (Nor., Škoda Fabia R5) + 34.6

4. Dohnal Jan / Ernst Michal (Ford Focus WRC) + 1:04.0

5. Černý Jan / Černohorský P. (Ford Fiesta R5) + 1:14.4

6. Tarabus J. / Trunkát Daniel (Škoda Fabia R5) + 1:46.1

7. Vlček Martin / Žáková J. (Ford Fiesta R5) + 2:11.8

8. Mareš Filip / Hloušek Jan (Škoda Fabia R5) + 2:19.5

9. Kopáček V. / Rendlová B. (Ford Fiesta R5) + 2:34.1

10. Štajf Vojtěch / Skácelová M. (Škoda Fabia R5) + 2:43.1

12. Jakeš Miroslav / Machů Petr (Škoda Fabia S2000) + 3:29.4

16. Pospíšilík T. / Hovorka Jiří (Škoda Fabia R5) + 4:05.0

19. Březík Martin / Omelka Marek (Mitsubishi Lancer Evo IX) + 5:04.3

Autor:Jiří Hejtmánek