Šlo zároveň o poslední akci nového seriálu VALACHY TOUR, jehož hlavním pořadatelem je karlovický Resort Valachy. Vyhodnoceni tak byli i absolutní vítězové.

BĚHEJ VALACHY vyhrál Jakub Bajza z Kroměříže (na snímku). Do cíle 12 km dlouhé trati s převýšením 350 metrů doběhl s náskokem minuty a půl před druhým závodníkem, Polákem Andrzejem Dlugoszem. „Chvíli jsem dokonce myslel, že jsem zabloudil mimo trať, když jsem zjistil, že za mnou nikdo neběží. Naštěstí mě nejbližší šipka ujistila, že tomu tak není," vtipkoval v cíli Jakub Bajza. Mezi ženami zvítězila Adéla Esentierová z Ostravy.Valachy Tour 2013. Vítěz Jakub Bajza.

Atmosféru umocnilo na říjen neobyčejně teplé slunečné počasí s teplotou vysoko přes 20°C. „Bylo tu pomalu větší vedro než na Havaji," prohlásil Petr Vabroušek, nejlepší český triatlet na dlouhých tratích, který svou účastí závod podpořil, v narážce na svou nedávnou účast na Ironmanu na Havaji. BĚHEJ VALACHY se zúčastnil v rámci tréninku na poslední dva závody sezóny, návštěvu Valašska zároveň spojil s krátkým relaxačním pobytem v karlovickém wellness hotelu Horal. Na trati, jež se svou délkou zcela vymyká jeho obvyklým distancím, doběhl spokojený na 14. místě. Zabodoval i jeho syn Filip, který na kratší trati dlouhé 6,5 km skončil šestý.

„Gratuluji všem, kteří se zúčastnili byť jediného závodu VALACHY TOUR, protože nebyly vůbec lehké. Je ale dobře, že se toho pořadatelé nebojí. Náročnost plně odpovídá dnešním trendům a VALACHY TOUR má budoucnost a bude určitě růst. Lidé si chtějí dokazovat, že zvládnou věci, které by možná dříve považovali za nedosažitelné. Čím dál víc na takové výzvy slyší, což je dobře. Líbí se mi také, že se tady do závodů hodně zapojují i děti," dodal Petr Vabroušek.

Boj o absolutní vítězství byl do poslední chvíle dramatický, své pozice nakonec obhájili oba dosud vedoucí závodníci VALACHY TOUR, Lucie Gruchalová z Lowellpro Šafrata Bohumín a Svatopluk Janečka ze Ski-turist Velkých Karlovic. Jako hlavní cenu získali horská kola Specialized v souhrnné hodnotě 200 tisíc korun. Hodnotné ceny od partnerů – společností CETELEM, Resort Valachy, Nikon, Euronics, Nutrend, TomTom, Sony, ETA a Zoot - získali i sportovci do dvacátého místa.

„Seriál VALACHY TOUR se mi líbil – hodně dobrá organizace, značení i zázemí, nadstandardní výhry, navíc krásná krajina a čistý vzduch, který si v Ostravě moc neužijeme… A zpestřením byla i účast známých sportovců, i když srovnávat se s nimi bylo nereálné," svěřila se Lucie Gruchalová.
„Při závodech jsem si dal opravdu hodně do těla, nebylo to snadné. Určitě ale budu bojovat i v dalším ročníku," dodal Svatopluk Janečka.

První ročník VALACHY TOUR zahrnoval celkem čtyři závody – duatlon, závod na horském kole, triatlon a běh. Uskutečnily se postupně od dubna do října ve Velkých Karlovicích a blízkém okolí. Svou účastí je podpořili známí sportovci, mj. olympionici cyklista Jaroslav Kulhavý, veslař Ondřej Synek a triatlet Jan Čelůstka nebo nejlepší český ironman, triatlet Petr Vabroušek. Celkově se do VALACHY TOUR během roku zapojilo přes 1400 sportovců a k tomu 400 dětí.

„Zájem sportovců nás potěšil, ve VALACHY TOUR budeme pokračovat i příští rok. Již nyní můžeme prozradit, že seriál rozšíříme o další závod, celkem jich tak bude pět. Protože k Velkým Karlovicím v zimě neodmyslitelně patří běžky, nově přidáváme závod na běžkách. Bude mít netradiční podobu - poběží se za tmy. Chceme také pokračovat v letošní tradici zvát na jednotlivé závody známé sportovce, kteří mohou být vzorem pro mladou generaci. Příští rok bychom k nám rádi přilákali i nějakou zahraniční hvězdu," prozradil prezident VALACHY TOUR Vladimír Sušil.

Termíny VALACHY TOUR 2014

1. 3. NOČNÍ STOPA VALACHY
26. 4. VALACHY DUATLON
12. 7. BIKE VALACHY
8. 8. VALACHY MAN
25. 10. BĚHEJ VALACHY

Více na www.valachytour.cz

PĚT „NEJ" VALACHY TOUR OČIMA VÍTĚZŮ

Lucie Gruchalová

29 let, odborná pracovnice v laboratoři, Bohumín – vítězka seriálu v kategorii žen

Valachy Tour 2013. Absolutní vítězky v kategorii ženy.

Moje nejoblíbenější disciplína: horské kolo.
Můj nejtěžší závod: Ten poslední – BĚHEJ VALACHY. Neměla jsem v běhu natrénováno a běh do vrchu není moje oblíbená disciplína. Musela jsem bojovat sama se sebou.
Můj nejlehčí závod: Hned ten první, VALACHY DUATLON. Měla jsem natrénováno a opravdu jsem si ho užila.
Nejúspěšnější závod: Opět VALACHY DUATLON, ten jsem v ženské kategorii vyhrála. A dobře jsem dopadla i v BIKE VALACHY, mezi ženami třetí.
Největší zážitek: Zdejší příroda. Jsem z ní nadšená. Je tady krásná krajina a na rozdíl od Ostravy úžasně čistý vzduch. Celkově se mi VALACHY TOUR velmi líbila - hodně dobrá organizace, značení i zázemí, ceny nadstandardní.. A hezkým zpestřením byla i účast sportovních celebrit, ačkoli poměřovat se s nimi, to opravdu nešlo.

Svatopluk Janečka

41 let, pracovník cykloservisu – vítěz seriálu v kategorii mužů

Valachy Tour 2013. Absolutní vítězové v kategorii muži.

Moje nejoblíbenější disciplína: Horské kolo a běh. Mám rád i běžky, takže mi velmi vyhovuje, že v příštím ročníku budou nově součástí seriálu VALACHY TOUR.
Můj nejtěžší závod: Mini triatlon VALACHY MAN, protože mi moc nejde plavání, a pak i BĚHEJ VALACHY. Běželo se mi špatně, musel jsem to rvát silou. Jsou dny, kdy to člověku prostě nejde, a ten den jsem si letos vybral při BĚHEJ VALACHY.
Nejlehčí závod: Rozhodně ten úplně první, VALACHY DUATLON.
Nejúspěšnější závod: Opět duatlon, který jsem vyhrál.
Největší zážitek: Když jsem při mini triatlonu VALACHY MAN vyplaval z Balatonu, nikde nikdo, všechny kola pryč, takže jsem netušil, jestli mi všichni „utekli" o několik sekund nebo několik minut a má tedy vůbec cenu pokračovat. Tento moment mi z VALACHY TOUR opravdu utkvěl v paměti.