Vítězství nebude obhajovat Ezekiel Ngimba, který loni vytvořil traťový rekord časem 29:26 minuty. Stopku mu vystavila vojenská základní služba v jeho rodné Tanzánii. Mezi největší favority bude ale rozhodně patřit jeho krajan Pascal Mombo Sarwat v dresu AK Kroměříž.

„Běžel za Kroměříž v Bilbau na PMEZ v krosu a skončil čtvrtý. O lepší umístění jej připravil handicap, že běžel bosky a ještě na trati trochu zabloudil. Na tento závod už boty dostane,“ řekl s úsměvem hlavní organizátor běhu Ondřej Němec.

Krok by s ním mohli držet další zástupci kroměřížského klubu na čele s Róbertem Štefkem nebo Janem Kreisingerem, který se pokusí prolomit zakletí čtyř druhých míst. Startovat bude i trojnásobný mistr republiky v krosu Milan Kocourek, který už je také členem AK Kroměříž, nebo běžci z Polska (Burghardt, Blasinski) či Maďarska. Na startu se objeví i dvojnásobný vítěz závodu Slovák Vanko.

„Předpokládám, že další naši borci promluví do konečného pořadí. Nevěřím však, že by mohli ohrozit Sarwata. Dobrou formu má i Vanko. Sám jsem zvědavý na běžce z Maďarska,“ přiznal Ondřej Němec.

V kategorii žen patří k favoritkám Petra Kamínková, která v roce 2002 stanovila rekord své kategorie časem 34:37 minuty a vítězství si odnesla také v loňském roce. Letos bude útočit na jubilejní desáté vítězství v Prusinovicích.

„Její největší soupeřkou pravděpodobně bude Maďarka Réka Batai,“ informoval ředitel závodu Ondřej Němec.

Hlavní závod začíná u prusinovického kulturního domu ve 12 hodin. Závod, jehož čestným hostem je mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková, je součástí VC vytrvalců Olomouckého kraje a také Moravsko – slovenského bežeckého poháru.

Zajímavou novinkou je, že běh je také první částí duatlonu, na který v květnu naváže v Prusinovicích závod horských kol.

Rohálovská desítka ovšem nemá na startu pouze dvacet běžců elity, ale okolo 300 příznivců běhu nejen z Moravy. Dětské soutěže, které už patří tradičně k velkému závodu, odstartují v 9.40 hodin.

„Pokud bude letos příznivé počasí, mohl by padnout účastnický rekord,“ věří Němec, zvláště když pořadatelé připravili další zpestření svého programu. „Chystáme tradiční hodnotně dotovanou tombolu a ochutnávky domácích gurmánských specialit,“ zve závěrem všechny aktivní i pasivní sportovce Ondřej Němec.