Vítězná štafeta prusinovického vytrvalce Ondřeje Němce zdolala ve dvanáctihodinovém podniku, který probíhal v okolí rusavského Ski areálu, 30 kol. V nich její členové naběhali necelých 135 kilometrů.

,,V letošní pozměněné sestavě jsme samozřejmě chtěli znovu vyhrát. Průběh závodu byl pro nás znovu bezproblémový. Úvodních osm hodin nám sice zdatně sekundovala čtyřčlenná štafeta Kesbuku. Nad nedělním ránem se však na trati projevila početní převaha naší sestavy. Kolem 4 hodiny jsme se probojovali do čela a na vítězné pozici už jsme zůstali. Na našem triumfu mají podíl všichni členové týmu, kteří celou noc rovnoměrně běhali svoje úseky,“ užíval si s celým svým kolektivem pobyt na Rusavě kapitán nejlepší šestičlenné štafety Tomáš Navrátil. 

 Čtyřčlenné štafety vyhráli reprezentanti otrokovického Kesbuk Teamu (Matěj Beníček, Vlastimil Bukovjan, Josef Hubáček, František Klofáč), kteří absolvovali 29 okruhů.

 ,,Závod byl velmi dobře uspořádaný. Těžká trať ale prověřila všechny vytrvalce. V každém okruhu byl jeden náročný výběh a jeden nebezpečný technický seběh. Nakonec jsme v naší kategorii vyhráli o čtyři kola před Mattoni Freerunem Zlín,“ potěšilo jednoho z členů z nejlepší čtyřčlenné štafety Matěje Beníčka.   

V měření sil dvoučlenných štafet získal první místo za zdolání 26 okruhů (117 kilometrů s celkovým převýšením 6000 výškových metrů) Valachbajk Kašava (Tomáš Minařík, Ondřej Minařík).

,,Do závodu jsme šli s cílem pokusit se zvládnout 24 okruhů. To znamenalo každé kolo běžet pod 30 minut,“ prozradil za kašavský Valachbajk Tomáš Minařík.

 Cestu za zlatou příčkou začal Ondřej Minařík. Ten pokořil první okruh pod dvaadvacet minut.

,,To znamenalo, že už od prvního kola jsme byli mezi dvoučlennými štafetami na prvním místě. Vedoucí pozici se nám podařilo udržet i přes Ondrův nepříjemný pád ve druhém kole až do cíle. Můj parťák si zranil ruku u loktu a v zázemí musel vyhledat zdravotníka.,“ informoval starší a zkušenější člen vítězné dvoučlenné štafety.

,,Nicméně bylo nám jasné, že tempo nemůžeme udržet celých 12 hodin. Přesto se nám až na tři moje a jednu Ondrovu vyjímku neustále dařilo běhat okruh pod 30 minut. Důležité ale bylo, že jsme se pravidelně střídali, když jsme každý absolvovali 13 kol, a že se o support příkladně staral náš kamarád Petr Pospíšil,“ radoval se z povedeného výsledku v Hostýnských vrších Tomáš Minařík   

 Závod mužů ovládl Miroslav Šrámek z TJ Drslavice Ten absolvoval 21 kol. Při nich naběhal 92,4 kilometru a zdolal 4830 výškových metrů. Stříbrný byl Petr Kučera (Kesbuk Otrokovice, 20 kol), třetí místo obsadil Marek Chmela z Prakšic (18 kol).

 Mezi ženami vybojovala zlatou příčku Zdeňka Procházková z Hulína, před Hanou Kotkovou. Bronzovou pozici získala AnnaValachová (obě Kroměříž). Všechny medailistky zdolaly 15 kol.

Jeden kopcovitý okruh měřil 4,5 kilometru a měl převýšení 230 metrů. Na Rusavě se letos představilo 87 jednotlivců a 23 štafet.

 V sobotu na startu ve 20 hodin bylo oblačno a teplota se pohybovala kolem pětadvaceti stupňů. V neděli ráno v 8 hodin, kdy závod skončil, bylo na Rusavě šestnáct stupňů.