Z regionálních borců se do první desítky výsledkové listiny ještě vešel Pavel Cimbalník (AC Sportguides Rožnov pod Radhoštem), který skončil v čase 7:59:06 devátý. Desátý byl Tomáš Flám ze Zlína (7:59:33).

Nejúspěšnější regionální vytrvalec v závodu Filip Bukovjan je tradičním účastníkem Hostýnské osmy. V loňském jubilejním 10. ročníku se představil na 105 kilometrové trati s převýšením 5100 metrů. V tomto závodu skončil na stříbrné příčce.

,,Na letošní závod jsem se připravoval míň intenzivně, než v předcházejících letech. Přihlásil jsem se do něho až 10 dnů před startem,“ přiznal Bukovjan.

Ten letos zatím naběhal zhruba 3000 kilometrů. Vydařila se mu příprava na přelomy července a srpna v okolí Banské Bystrice. V Kremnických vrších běhal hlavně v kopcích. Naběhané kilometry na Slovensku dokázal v Hostýnských vrších prodat.

,,V Rajnochovicích jsem chtěl uctít památku tragicky zesnulého kamaráda Ondry Tabarky. Žádný cíl jsem si nedával. Do závodu jsem šel s pokorou a respektem. Chtěl jsem si ho hlavně užít,“ plánoval 32letý vytrvalec z Otrokovic.

Závod zvládl dobře takticky.

,,Nepřepálil jsem začátek. S přibývajícími kilometry jsem se však v průběžném pořadí posunoval dopředu. Rozhodující moment pro mě byl při druhém seběhu z Čerňavy, kdy jsem se posunul na třetí místo. Že skončím třetí, jsem ale nečekal,“ tvrdí Filip Bukovjan.

Počasí v Hostýnských vrších mu vyhovovalo.

,,V minulých ročnících Hostýnské osmy bylo většinou velké horko. Letos se teplota pohybovala mezi 20 až 25 stupni,“ pochvaloval si reprezentant KESBUK Teamu.

Na trati se ovšem potýkal s několika krizemi.

,,Od 30. kilometru jsem měl krizi v téměř každém kopci. Do kopců se mi letos moc dobře neběželo,“ nezapíral Bukovjan.

V cíli se nejvíc těšil na přítelkyni Barboru Macurovou.

,,Barča objížděla všechny občerstvovačky a byla mi velkou oporou. Také mě potěšilo, že na mě v cíli čekali rodiče a děda,“ děkoval za podporu Filip Bukovjan, který se večer po závodě odměnil pivem a horkou vanou.

Závod žen vyhrála ve výborném čase 8:12:22 favoritka Eliška Kaniová (Light Bike Havířov), před Kateřinou Ryšánkovou z Babic na Uherskohradišťsku (Klimatex Running Team, 8:17:24). Třetí do cíle doběhla Natálie Kapcalová z Hlučína (Tuna, 8:41:33). Martina

Doleželová ze Sazovic (NAPARIDERS, 8:57:45) byla čtvrtá, rodačka z Holešova Kateřina Pospíšilová (Podhostýnský lenochod, 9:11:28) obsadila pátou pozici a Vendula Skoupá ze Slavičína (Sýkora running, 9:41:49) skončila třináctá.

Nejúspěšnější vytrvalkyně ze zlínského regionu v letošním ročníku Hostýnské osmy Kateřina Ryšánková se pro účast v závodu rozhodla v červnu. Od té doby do svého tréninkového programu zařadila alespoň jeden 30 kilometrový běh týdně.

,,Běhala jsem z práce domů. Buď po cyklostezce, ale občas jsem si trasu prodloužila do kopců v Chřibech,“ prozradila vytrvalkyně z Babic u Uherského Hradiště.

Letošní Hostýnská osma ji lákala.

,,V porovnání s minulými ročníky se závod běžel opačným směrem. Trasa byla běhavější. Hodně mě to nabudilo,“ vysvětlovala Ryšánková.

Cíl měla jasný. Závod dokončit, a aby ji v Hostýnských vrších nepotkala žádná velká krize.

,,Začala jsem svižně. Od úvodních metrů se ovšem do čela probojovala Eliška Kaniová. Původně jsem si myslela, že úvodní šestikilometrové stoupání na Kelčský Javorník půjdu chůzí. Dařilo se mi ale klusat a to mě bavilo. Proto jsem nepolevovala. V následujícím seběhu mě však předběhla jedna soupeřka. V seběhu z Čerňavy jsem se ale na druhou pozici vrátila,“ upozornila 26letá vytrvalkyně ze Slovácka.

Na 26. kilometru ji potkala menší krize.

,,Ta naštěstí po chvíli odezněla,“ oddechla si Ryšánková, která zvládla i druhou polovinu závodu.

,,Bylo to pořád nahoru dolů. Proto jsem musela běžet takticky. A i když už jsem měla těžší nohy, byla jsem překvapená, jak se mi dobře běží. Pomáhalo mi i příznivé chladnější počasí a také skvělé občerstvovačky s usmívajícími se lidmi,“ pochvalovala si Ryšánkovou.

O motivaci měla pořád postaráno. V cíli ji čekala rodina a přítel Tomáš.

,,Všichni mě na mnoha místech podél trasy povzbuzovali. Díky nim se mi v letošní Hostýnské osmě dařilo. A také jsem si užívala cílovou rovinku. Navíc se mi splnil sen, skončit v absolutním pořadí mezi ženami na druhém místě,“ užívala si pobyt v Hostýnských vrších běžkyně z Babic Kateřina Ryšánková.

V Rajnochovicích se hodnotily ještě tři závody.

V závodu dvoučlenných týmů mužů zvítězili Petr Kučera s Janem Lachnitem (Zubr Přerov, 7:58:46). Dvoučlenné týmy žen ovládlo duo Veronika Vavrušová, Adéla Maňáková (Proběhni svět, 9:46:31). Závod týmy mix vyhráli Radek Hrnčíř s Kateřinou Klepáčovou (Hakuna Matata, 8:25:09).

Náročná trať Hostýnské osmy připomínala osmičku, která měla svůj střed na Tesáku. Vedla po turistických trasách a v několika případech i po individuálně značených úsecích v kopcovitém prostředí Hostýnských vrchů.

Běžci na ní mimo jiné museli překonat tyto kopce a oblasti: Kelčský Javorník (865 m.n.m.), Tesák (690 m.n.m.), Troják (618 m.n.m.), Ráztoku, Svatý Hostýn (730 m.n.m.), Chvalčov, Jehelník (853 m.n.m.), znovu Tesák, Lázy a kopec pod Hůrkou.

V letošním ročníku Hostýnské osmy se prezentovalo 304 mužů a 102 žen. Do cíle doběhlo 248 mužů a 85 žen.