Letošní ročník byl úspěšný i pro další regionální reprezentanty, když se do první desítky vešlo dalších pět bikerů ze Zlínského kraje. Jiří Hradil z Force KCK Cykloteamu Zlín skončil čtvrtý (1:49:09), Pavel Váňa (MTB Morkovice, 1:49:59) pátý, fryštácký Radoslav Šíbl hájící barvy klubu 4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem bral za čas 1:50:18 šesté místo, domácí Martin Sovadina z Rusava Bike Teamu dojel devátý (1:53:15) a Jan Peza z Cyklosportu Chropyně desátý (1:53:17).

Ondřeje Fojtíka obhajoba první pozice potěšila. Ve druhé polovině července ho totiž sužovaly zdravotní problémy. ,,Zhruba tři týdny jsem léčil alergii na včelí bodnutí. Ztratil jsem dost sil i energie," prozradil biker z Bystřice pod Hostýnem. V sobotu už to od začátku závodu ale byl starý známý Fojtík.

,,Startovní pole ovšem brzy roztrhal Pavel Žák. Ten však ve druhém stoupání zvolnil tempo a já jsem se dostal před něho. Potom už jsem si na vedoucí pozici neustále udržoval zhruba padesátisekundový náskok. A přestože se na mě v závěru soupeři dotahovali, prvenství se mi celkem s přehledem podařilo uhájit," pochvaloval si v cíli 38letý Fojtík.

Stříbrný o dvacet let mladší Matěj Průdek bral účast na Rusavě spíš jako trénink před zářijovým mistrovstvím světa v cross country v Andoře. ,,Kolem čtyřicátého kilometru mě postihla menší krize. Ta však po dvou kilometrech pominula a pak už jsem si v pohodě dojel pro stříbrnou pozici," radoval se z výsledku Ostravan Průdek.

,,Zpočátku jsem se snažil být co nejvíc aktivní. Nicméně Ondra Fojtík zkušeně čekal na svoji příležitost a kolem desátého kilometru se dostal na první místo. Já jsem se poté pohyboval v následné malé skupině, která dobře spolupracovala. Na bronzovou pozici jsem se posunul v posledním stoupání pět kilometrů před cílem," informoval třetí v pořadí Pavel Žák.

V závodu žen dominovala skvělým časem 2:04:23 Ostravanka Barbora Průdková před loňskou vítězkou Irenou Berkovou z Koryčan, jež byla v cíli o pět minut a jedenáct sekund pomalejší. Třetím místem se pyšní Helena Kotopulu ze Zlína (2:18:06). Martina Novotná z pořádajícího Rusava Bike Teamu skončila čtvrtá (2:18:49) a přerovská Jana Bednaříková ze zlínského Amenity Extrem Sport Teamu brala za čas 2:20:35 páté místo.

,,Berkovou jsem předjela ve druhém stoupání. Pak se mi na suché a tím pádem také rychlé trati dařilo držet ostřejší tempo, a proto jsem si vítěznou pozici kontrolovala. Podmínky nám ovšem hodně ztěžovalo pětatřicetistupňové vedro," konstatovala nejlepší žena na Rusavě, teprve 19letá Barbora Průdková.

Irena Berková byla rovněž spokojená. Obhájkyně loňského ženského prvenství už před startem totiž věděla, že v sobotu není mezi něžným pohlavím hlavní favoritkou. ,,Průdková je velmi silná soupeřka. V prvním kopci se mi ji ještě podařilo dostihnout. Pak jsme jely asi půl hodiny spolu, ale potom se mi Barbora definitivně vzdálila. Nohy mi sice sloužily, ovšem ve velkém vedru už jsem nenašla sílu nadějné bikerce z Ostravy vzdorovat," přiznala Berková.

V Hostýnských vrších byl tradičně zajímavou podívanou závod tandemů. Ten vyhráli časem 2:17:58 zástupci domácího TÜV SÜD Rusava Bike Teamu Roman Janoš a Miroslav Ševčák. Stříbrní dojeli Luděk Helis s Jakubem Helisem (Hellangis, 2:32:04), třetí příčku vybojovali Pavel Mrázek ze Zbyňkem Vondruškou (Force Team, 2:52:20).

,,Jelo se nám dobře. A protože nás na trati nepotkal žádný technický problém, tak jsme si závod dokonce užívali," usmívali se oba členové nejlepšího tandemu Roman Janoš i Miroslav Ševčák.

Galerie vítězů

Muži do 29 let: 1. Pavel Žák (Bike Triatlon Morkovice) 1:47:32. Muži do 39 let: 1. Ondřej Fojtík (Force KCK Cykloteam Zlín) 1:45:54. Muži do 49 let: 1. Milan Žmolík (Montiva MTB Fryšták) 1:54:19. Muži do 59 let: 1. Oldřich Präsens (MTB Břeclav) 2:09:04. Muži nad 60 let: 1. Lubomír Rozum (Symbio Cannondale) 2:29:44. Ženy do 39 let: 1. Barbora Průdková (Nutrend Specialized Racing) 2:04:23. Ženy nad 40 let: 1. Kateřina Nábělková (Cyklosport Chropyně) 2:42:37. Junioři: 1. Matěj Průdek (Nutrend Specialized Racing) 1:46:28. Juniorky: 1. Adéla Nábělková (Cyklosport Chropyně) 3:20:52. Tandemy: 1. Roman Janoš, Miroslav Ševčák (TÜV SÜD Rusava Bike Team) 2:17:58.

LUBOMÍR HOTAŘ