Úřadující šampion vyhrál všech šest dnešních rychlostních zkoušek a v čele průběžného pořadí má náskok 36,7 sekundy na druhého Václava Pecha. Třetí je s odstupem dalších sedmi sekund Jan Černý.

Posádka továrního týmu Škoda Motorsport si připsala vítězství ve všech šesti sobotních měřených testech, přestože se nevyvarovala ani drobného zaváhání. ,,Jsem maximálně spokojený, přesto že jsme teď škrtli o jeden z retardérů a možná nám ve výsledcích naskočí nějaká ta penalizace. Bylo tam spoustu štěrku, takže přišla drobná chybička, ale jinak bylo všechno bez problémů," objasnil důvod lehkého zaváhání pilot tovární Fabie.

Podívejte se na VIDEO: Bečva odemčena, hurá na vodu

,, Oproti prvnímu průjezdu bylo v některých místech vytaháno možná tak trochu více nečistot, ale hodně bláta bylo vyloženě snad jen v jednom místě. Jinak byla ale přilnavost pneumatik lepší než v prvním průjezdu. Zítra budeme každopádně pokračovat v nastoleném tempu," slibuje Kopecký divákům opět pěknou podívanou.

S novým vozem má na trati stále ještě rezervy Plzeňák Václav Pech, který po prvním dni drží za Kopeckým druhé místo těsně před Janem Černým. „Auto ještě stále nevyužívám na sto procent. Jede se hodně rychle, takže nechci udělat hned na prvním závodě nějakou chybu. V neděli pojedeme co umíme a uvidíme, kam to povede," hlásil v servisu po dojetí první etapy pilot Fordu Fiesta R5.

Čtěte také: Do nitra hráze přehrady Bystřičky se přišlo podívat přes tisíc lidí

Z regionálních pilotů je na tom nejlépe na pátém místě Roman Odložilík s vozem Ford Fiesta R5. „Udělali jsme drobné úpravy na autě, dali jsme tam měkčí pružiny, čímž se chování auta výrazně zlepšilo. Také jsem se už více sžil s micheliny, se kterými jsem dlouho nejel. Kluci na špici jedou moc rychle, před námi je mezera, za námi také. Takže v neděli půjde hlavně o to udržet aktuální pozici a nic neriskovat," přiznal kroměřížský pilot.

Jezdci v sobotu absolvovali 82 měřených kilometrů, dalších 68 v rámci šesti testů je čeká v neděli. První rychlostní zkouška v okolí přehrady Bystřička odstartuje těsně po deváté hodině. Vítězná posádka 36. ročníku soutěže, která se do seriálu MČR vrátila po pěti letech, bude známa po 14. hodině a následně dekorována Valašském Meziříčí.

Ohlasy vybraných jezdců z cíle první etapy:

Jan Černý (st. č. 3): „Kluci hodně zrychlili, my pouze o pár vteřin. Nepodařil se nám takový progres jako jim, takže na tom musíme zapracovat. Osobně se cítím s každým kilometrem lépe a lépe. Na autě jsme nedělali žádné velké změny a nechali jsme stejné nastavení jako dnes."

Jaromír Tarabus (st. č. 9): „Moje pocity v autě jsou zase lepší, i když jsme chtěli trošku více zasahovat do pořadí na špičce. Ale snažíme se, cítím však, že auto by se dalo ještě více využít více a jet rychleji. Navíc jsem na poslední Lešné byl možná opatrnější, hlavně před retardéry, aby nedošlo k nějakému maléru."

Antonín Tlusťák (st.č. 12): „Na autě jsme nedělali žádné velké úpravy. Spíše jsme se soustředili na výběr pneu, protože kvůli Kopřivnici byla spotřeba přece jen větší. Zítra tady zkusíme dát asi tvrdší směs. Jinak na rozjetí na asfaltu je Valaška parádní, na klasických vložkách jedeme vyrovnané časy s Romanem Odložilíkem a Martinem Vlčkem, z čehož mám radost."

Jan Jelínek (st. č. 19): „V kondici ještě určitě nejsem, hlavně hledám brzdné body. Navíc se sžíváme se spolujezdcem, někde mi utíká, někde ho musím trochu popohnat. Za této situace jsem s výsledkem maximálně spokojeni. Moc děkuji týmům Jardy Pešla a Martina Březíka, které nám pomohly s náhradními díly, konkrétně s mezinápravovým diferenciálem a čerpadlem."

Janča Valašská rallye - 1. etapa: 1. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia R5) 48:42,0, 2. Pech, Uhel (Ford Fiesta R5) -37,6, 3. J. Černý, Černohorský (Škoda Fabia R5) -44,7, 4. Dohnal, Ernst (Ford Focus WRC) -1:01,6, 5. Odložilík, Tureček (Ford Fiesta R5) -1:53,5, 6. J. Szeja, M. Szeja (Pol./Ford Fiesta R5) -2:00,4.

Související

Startuje rallyová sezona, ale i hon na Kopeckého. Dosáhne na hattrick?

Valaška bude letos pro diváky atraktivní