Kroměříž je po 14. kole s pěti výhrami na osmém místě v tabulce.

TJ SLAVIA KROMĚŘÍŽ – VŠB OSTRAVA 53:74 (13:26, 11:10, 12:17, 17:21)

Tak jako tradičně sledovala první druholigový duel v roce v Kroměříži zaplněná hala. Domácí příznivci se však od prvních minut museli smířit s tím, že domácí hráči po celý zápas pouze dotahovali vedení hostujícího týmu. Kroměřížští hráči se díky rychlé kombinaci s míčem dokázali několikrát dostat k otevřeným střeleckým pozicím, ale díky malé úspěšnosti dlouho nedokázali náskok VŠB korigovat.

„Ostrava předvedla velice dobrý výkon jak v útoku, tak v obraně. Má družstvo, které spolu hraje už pátý rok prakticky ve stejné sestavě. Bylo vidět, že jim souhra funguje. Od začátku nás hosté dostali pod tlak. My jsme sice vydrželi s koncentrací a nasazením po celé utkání, takže rozdíl ve skore nebyl tak výrazný jako v prvním zápase v Ostravě,“ podotkl kroměřížský trenér Ondřej Němec.

Domácí hráči se i těžce vyrovnávali se zónovým presinkem hostů, při kterém se několikrát dopustili ztráty míče. Hostům se v průběhu utkání rozehrála k velmi dobrému výkonu dvojice pivotů Richrad Marek a Venca Černoch, která se opakovaně dokázala prosadit přes místy tvrdou obranu domácích.

Na konci třetí čtvrtiny již měli hosté vytvořený komfortní náskok 17 bodů a utkání směřovalo k poklidné koncovce. Domácí Slavia však v poslední desetiminutovce přitlačila na rozehrávce a po šňůře 11:2 se dostala do kontaktu s vysokoškoláky na průběžných 47:56. Důležité trojky hostů však tři minuty před koncem opět vrátily vysokoškolákům náskok 15 bodů a klid do závěrečných okamžiků utkání.

„V závěru se nám otevřela šance ještě na lepší výsledek, ale hosté když viděli, že se rozdíl snižuje, tak zabrali. Dali jasné koše, posbírali fauly, proměnili šestky a utkání dotáhli do vítězného konce,“ dodal Ondřej Němec.

TJ SLAVIA KROMĚŘÍŽ – BC NOVÝ JIČÍN 70:79 (18:24, 8:22, 17:17, 27:16)

Kroměřížští basketbalisté nezvládli důležitý záchranářský souboj a podlehli Novému Jičínu. Od prvních minut bylo znát, že proti sobě nastoupily týmy ze spodních pater tabulky. Žádná basketbalová hitparáda k vidění nebyla. Slavisté působili nervózně, lehce přicházeli o míče, naštěstí Nový Jičín toho nedokázal využít. Přesto hosté první čtvrtinu vyhráli o šest bodů.

Matný výkon Němcovy družiny pokračoval i ve druhé čtvrtině, domácí v jednu chvíli prakticky nebyli schopni ohrozit koš a po druhé čtvrtině prohrávali už 26:46.

„Bohužel náš mladý tým, když je pod tlakem a je jasné, že zápas musí vyhrát, tak přestanou na hřišti fungovat některé věci, jak by měly. Pokud to sedne na devadesát procent týmu, tak je těžké hledat individualitu, která by dokázala zavelet k útoku a byla schopna vzít zodpovědnost na sebe,“ zdůraznil kouč Slavie Ondřej Němec.

Do druhého poločasu vstoupili domácí jako vyměnění, hýřili aktivitou a přitvrdili v obraně. Ztrátu dvaceti bodů však nedokázali snížit. Rozuzlení vyrovnané bitvy tak muselo přijít ve čtvrtém dějství. Domácí tým ho vyhrál o jedenáct bodů, ale na vítězství to nestačilo.

„Na začátku čtvrté čtvrtiny zvedl mužstvo svým výkonem Jirka Novák, který nastřílel nejvíc bodů. Podařilo se mu proměnit několik pokusů ze střední vzdálenosti za sebou. Bohužel ostatní se k němu nedokázali přidat. Pro nás to bylo samozřejmě jedno z nejdůležitějších utkání. O to víc, že jsme hráli doma. Prohra nám do jisté míry svazuje ruce do dalších bojů. Nedá se nic dělat. Musíme se z této prohry otřepat a koncentrovat se na souboj s poslední Ostravou,“ dodal trenér Kroměříže Ondřej Němec.