Absolutním vítězem se stal čtyřiadvacetiletý Martino Tronconi. Ten v závodu dlouhém 50 kilometrů s celkovým převýšením 1450 metrů, zajel čas 1:44:42. Druhou příčku obsadil se ztrátou necelé jedné sekundy Marco Rebagliati, bronzovou pozici vybojoval v čase 1:46:02 Massimo Debertolis   

Závod na okruhu se startem u rusavské základní školy, na trati mezi Klapinovem, Tesákem, Trojákem, Ondřejovskem s cílem na fotbalovém hřišti v Rusavě, se povedl také reprezentantům Zlínského kraje.

Tomáš Strnka (Bike Team Sazovice, 1:47:42) skončil čtvrtý, Ondřej Fojtík z Bystřice pod Hostýnem (FORCE Fojtík Head Team, 1:48:07) dojel pátý, David Bártek (1:49:41) šestý, Tomáš Ševců (oba Amenity Extrem Sport Team, 1:51:03) sedmý, Jiří Hradil (FORCE KCK Cykloteam Zlín, 1:51:37) osmý a Fryštačan v barvách 4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem Radoslav Šíbl (1:52:15) desátý.  

Závod žen vyhrála v čase 2:25:56 zlínská Natálie Sichálková (Business logic s.r.o.), před Svatavou Kučnou ze Lhoty u Kelče (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem), jež byla v cíli o jednadevadesát sekund pomalejší. Třetí byla Irena Berková (Amenity Extrem Sport Team, 2:31:55). Libuše Prchalová (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem, 2:32:48) dojela čtvrtá a Martina Doleželová (Bike Team Sazovice) brala za čas 2:34:23 páté místo.  

Na Rusavě letos už posedmé uspořádali také 35kilometrový závod. Toho se zúčastnilo 160 bikerů a bikerek.

V něm v mužích vybojoval zlatou příčku Martin Klár (Cyklosport Chropyně, 1:25:41), před Janem Dřevojánkem z formace Valmezbike (1:28:36) a Pavlem Fryštackým (Drásal Team Holešov, 1:31:04).

V ženách zvítězila mladá Michaela Brtníčková (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem TÜV-SÜD, 1:47:48). Druhou pozici získala Silvie Vasiliadisová z Opavy (2:06:33), bronz vybojovala Žaneta Trčková (FORCE Fojtík Head Team, 2:07:56).

FAVORIZOVANÍ ITALOVÉ TRONCONI, REBAGLIATI I DEBERTOLIS SI ZÁVOD NA RUSAVĚ UŽÍVALI

Vítězný Martino Tronconi byl minulý týden poprvé v Česku. O to víc si sobotní triumf na Rusavě užíval.

,,Po dlouhém zranění mi v tomto období teprve začíná sezona. Na trati jsme s Rebagliatim vzorně spolupracovali a brzy bylo jasné, že si to spolu rozdáme o první příčku. Nakonec mi Marco výhru v Hostýnských vrších věnoval jako podporu do dalších závodů,“ vysvětloval, proč se v závěru o zlatou pozici nespurtovalo Tronconi.

Spokojený byl také stříbrný Rebagliati. ,,S týmovými kolegy jsme od začátku jeli naplno. A už po třech kilometrech jsme si s Tronconim na čele vypracovali zhruba minutový náskok. A protože jsme měli pořád dost sil, tak jsme vývoj závodu kontrolovali,“ pochvaloval si pohodu stříbrný Marco Rebagliati.

 ,,Už od středy jsme v okolí Rusavy poctivě trénovali. Prostředí v Hostýnských vrších se nám líbí a také závod jsme si užívali,“ tvrdil nejzkušenější z trojice Italů v letošní Rusavské padesátce třetí v absolutním pořadí Massimo Debertolis.

TOMÁŠ STRNKA ČTVRTÉ MÍSTO OSLAVIL ITALSKÝM VÍNEM PROSSECO

Nejúspěšnějším regionálním a zároveň i českým bikerem ve výsledkové listině byl Tomáš Strnka. Ten s profesionály z Itálie rád poměřil síly.

,,Po startu jsem v prvním kopci zvolil ostré tempo a čekal jsem na reakci soupeřů z formace Willier 7C FORCE. Na Klapinov jsme dojeli společně, potom ale Italové začali stupňovat tempo. To jsem věděl, že nemám šanci se jich udržet. A tak jsem dlouho jel ve skupince s Debertolisem a Ondřejem Fojtíkem. Ve stoupání na Držkovou se nám Massimo Debertolis vzdálil a tak jsme s Fojtíkem bojovali o čtvrtou příčku. Na Hadovně jsem mu poodjel a potom už jsem na čtvrté pozici zůstal až do cíle,“ popsal ze svého pohledu vývoj závodu Strnka.

Toho umístění potěšilo. ,,Zisk čtvrtého místo jsem doma také trochu oslavil. Večer jsme dali děti spát a potom jsme si s manželkou otevřeli italské víno prosecco,“ nezapíral Tomáš Strnka.

PRO ONDŘEJE FOJTÍKA BYLA KONFRONTACE S ITALY ZÁŽITKEM. JIŘÍHO HRADILA SUŽOVALY V ZÁVĚRU KŘEČE.

Pátý skončil Ondřej Fojtík. Bikerové legendě z Bystřice pod Hostýnem i pátá pozice udělala radost.

,,Jsem s ní maximálně spokojený. Zvlášť, když poslední dva měsíce moje tréninky nebyly ideální. Ovšem v kondici se udržuji. A závodit s Italy byl pro mě znovu velký zážitek,“ usmíval se v cíli Fojtík.

Naopak trochu lepší výsledek čekal Jiří Hradil. ,,Dlouho jsem s Davidem Bártkem a Tomášem Ševců bojoval o šesté místo. V posledním kopci jsem však dostal křeče a oba reprezentanti zlínského Amenity Extrem Sport Teamu se mi vzdálili. Všichni soupeři přede mnou ovšem byli dneska lepší,“ uznal člen formace FORCE KCK Cykloteam Zlín Jiří Hradil.

NATÁLII SICHÁLKOVÉ SE JELO SKVĚLE. SVATAVU KUČNOU NA RUSAVU PŘILÁKAL ZISK PRVENSTÍ V MTB SÉRII O KRÁLE HOSTÝNKA

Prvenství v závodu žen si do Zlína odvezla Natálie Sichálková. ,,Od startu až do cíle se mi jelo skvěle. Na trati jsem si dobře rozložila síly. Navíc jsem na ní neměla žádné problémy,“ samozřejmě potěšila zlatá příčka bikerku z krajského města Sichálkovou.

Stříbrná Svatava Kučná měla o zvýšenou motivaci postarané. ,,V Rusavské padesátce jsem chtěla potvrdit první místo v ženské čtyřdílné sérii o Krále Hostýnka,“ přiznala Kučná.

Ta šla do závodu s jasnou taktikou. ,,Chtěla jsem si ho užít, nemít na trati defekt a absolvovat ho bez technických problémů,“ přála si bikerka ze Lhoty u Kelče, které se až na malou drobnost v Hostýnských vrších dařilo.

,,Dlouho jsem se pohybovala na čelních pozicích se Sichálkovou, Prchálovou a Irenou Berkovou. V průběhu pětadvacátého kilometru ve sjezdu do Rajnochovic, jsem ale měla drobné technické problémy. Ty mě na chvíli zbrzdily. Ovšem přesto jsem v závěru bojovala o první příčku. V posledních kilometrech se však v úzkých úsecích na trati nedalo Natálii Sichálkovou předjet a tak jsem zůstala na druhém místě,“ konstatovala v cíli ženská juniorská vítězka Rusavské padesátky v roce 2013 Svatava Kučná.

VÍTĚZKA PĚTATŘICETIKILOMETROVÉHO ZÁVODU MICHAELA BRTNÍČKOVÁ RELAXOVALA NA TANEČNÍ ZÁBAVĚ

Jednoznačné vítěze měl pětatřicetikilometrový závod.

,,Vyhrál jsem způsobem start – cíl. Už po zaznění startovního výstřelu jsem byl první. Poté jsem na těžké trati neměl žádné problémy. Jenom kameny v některých úsecích byly nebezpečné,“ upozornil v cíli mužský vítěz Martin Klár.

,,Prostředí kolem Rusavy vyhledávám ráda. Často tady také trénuji,“ popsala hlavní důvody účasti v závodu nejlepší žena na krátké trati Michaela Brtníčková.

Ta si stanovila rozumnou taktiku. ,,Chtěla jsem dojet do cíle zdravá. Úvodních patnáct kilometrů jsem se rozjížděla pozvolna. Potom už to bylo v pohodě. Žádná krize mě nepotkala. Trochu nepříjemných bylo jenom několik úseků, kde bylo bahno,“ řekla16letá bikerka z Dřevohostic ve službách týmu 4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem Brtníčková, jež v sobotu večer relaxovala při taneční zábavě na rusavském koupališti.

  GALERIE VÍTĚZŮ HLAVNÍHO 50 KILOMETRŮ DLOUHÉHO ZÁVODU FORCE RUSAVSKÁ PADESÁTKA 2019:

   Muži do 29 let: Martino Tranconi (Wilier 7C FORCE) 1:44:42.

   Muži do 39 let: Tomáš Strnka (Bike Team Sazovice) 1:47:42.

   Muži do 49 let: Massimo Debertolis (Wilier 7C FORCE) 1:46:02.

   Muži do 59 let: Roman Mezihorák (Fryšták) 2:14:03.

   Muži nad 60 let: Petr Salač (Amenity Extrem Sport Zlín) 2:16:58.

   Ženy do 39 let: Natálie Sichálková (Business logic s.r.o.) 2:25:56.

   Ženy nad 40 let: Silvia Červená 2:37:47.  

   Junioři: Tomáš Chvála (Segum Bike Team) 2:02:28.

   Juniorky: Libuše Prchalová (4Ever Cyklo Bulis Bystřice pod Hostýnem) 2.32:48.

   Tandemy: Roman Janoš, Tomáš Kotas (TÜV SÜD Rusava Bike Team) 2:16:00.

 

   VÍTĚZOVÉ POSLEDNÍCH PĚTI ROČNÍKŮ RUSAVSKÉ PADESÁTKY (2015-2019):

   2015:

   Ondřej Fojtík (FORCE KCK Cykloteam Zlín) 1:45:54.

   Barbora Průdková (Nutrend Specialized Racing) 2:04:23.

   2016:

   Johnny Cattaneo (Wilier-FORCE) 1:40:37.

   Jana Bednaříková (Amenity Extreme Sport Team) 2:14:39.

   2017:

   Johny Cattaneo (Wilier-FORCE) 1:41:10.

   Irena Berková (Amenity Extreme Sport) 2:08:34.

   2018:

   Gregory Brenes (Wilier FORCE 7C) 1:38:57.

   Martina Tichovská (Forride.cz) 2:03:23.

   2019:

   Martino Tronconi (Wilier FORCE 7C) 1.44.42.

   Natálie Sichálková (Business Logic s.r.o.) 2:25:56.