Na startu panoval mráz, rtuť klesla na –5° C a situaci navíc komplikoval silný vítr. „Běžci se ale s počasím poprali většinou statečně. Nakonec jich na trať vyběhlo 530, nepříjemný byl silný vítr, který foukal proti závodníkům ve druhé polovině trati, tam mohli tak dvě minuty ztratit,“ řekl ředitel závodu Ondřej Němec z pořádajícího oddílu BK Holešov.

Mužská kategorie podle očekávání nabídla souboj až do finiše, když se odtrhla dvojice favoritů – Ukrajinec Oleksandr Matvičuk a Maročan Abderrahim Elasri: právě od něj se čekalo, že zaútočí na devět let starý rekord trati 29:26 minuty. Marockému běžci to ale překazil právě ostrý protivítr a musel se spokojit dokonce se druhým místem. Ženský závod naopak překvapení nepřinesl, na desetikilometrové trati opět nejlépe zúročila formu olomoucká rodačka Petra Kamínková.

Dopolední program patřil dětským závodům, i tady se ale projevil mráz. „Očekávali jsme až tři sta dětí, nakonec jich běželo asi 170. Řádí chřipková epidemie, k tomu se přidaly prázdniny a v neposlední řadě spousta rodičů děti nepustila kvůli mrazu,“ poznamenal Ondřej Němec.

Radar. Ilustrační foto.
Kudy jezdí neukáznění řidiči? Policie hledá kritická místa i na Kroměříži

Kromě napínavých soubojů na trati a VIP hostů z řad sportovců jako Petr Kolář či Daniela Bártová si na své přišli i gurmáni. „Pro všechny jsme navařili guláš, pro naše děvčata to v takovém množství byla premiéra a mě velice těší, že máme plný Facebook nadšených reakcí. Účastníky potěšily také pamětní medaile a skleničky, které si každý odnesl domů,“ zhodnotil jubilejní ročník Ondřej Němec.

Rohálovská desítka 2018 – 25. ročník, muži celkově: 1. Oleksandr Matvičuk (JM DEMOLEX Bardejov) 31,17 min, 2. Abderrahim Elasri (Maroko) 31,21, 3. Jiří Čípa (Salomon-Suunto/ BehejBrno.com) 31,59, ženy celkově: 1. Petra Kamínková 38,20 min, 2. Tereza Korvasová (Dukla Praha) 39,22, 3. Irena Pospíšilová (AK Drnovice) 40,06. Kompletní výsledky na webu www.atletikauni.cz. (hed)