Jen málo měst se může chlubit dvěma kuželnami. Penzion Menšík patří mezi nejúspěšnější týmy a na základě svých výsledků si vydobyl právo účasti v kvalifikaci, která se hrála ve Valašském Meziříčí.

Do finálového turnaje postupovalo jedenáct nejlepších a Penzion Menšík skončil na posledním postupovém místě s náskokem jenom dvou bodů před dvanáctým týmem.

„Mistrovství se hraje se čtyřmi hráči, zatímco soutěže v Kroměříži se hrají jenom ve třech. Proto v našem týmu hostoval Siléš, jinak hráč TTS. V družstvu jsem byl ještě já, Miroslav Macega a Petr Zelenka,“ řekl Vojtěch Menšík.

Třech kvalifikací v Karlových Varech, České Třebové a Valašském Meziříčí se zúčastnilo celkem 55 družstev. Osmadvacet nejlepších pak postoupilo do finálového turnaje, který se konal na pečlivě připravené kuželně Spartaku Přerov. V opět nezapomenutelně bouřlivé atmosféře se prvního dne vykrystalizovala šestnáctičlenná skupina, která si to rozdala o čest být nejlepším družstvem ČR neregistrovaných kuželkářů s právem reprezentovat na mezinárodním poli.

„V sobotu proběhla kvalifikace, ze které postoupilo do nedělního finále šestnáct nejlepších. Pro nás bylo výhodou, že i když jsme v kvalifikaci skončili pátí, tak se v neděli začínalo od nuly,“ poznamenal Menšík.

Ve finále měl každý hráč k dispozici 60 hodů na dvou dráhách. Na první 15 hodů do plných a 15 dorážek. Stejný počet potom na druhé dráze.

Nejlépe vykročila družstva Plavců z Kroměříže, Orlů Hranice a železničářů Uzlu Přerov s krásnými výsledky 1130, 1115 a 1113 shozených kolků. Padly také dvě třístovky v podání Petra Novotného 307 s DBS Blansko, loňského vítěze a Ladislava Obručníka 302 z prakticky domácího družstva Plavců Kroměříž. Druhého dne se družstvům nepodařilo zopakovat jedenáctistovky, ale hráči se postarali o napínavý souboj o prvenství. Před posledním náhozem se po krásných 309 bodech Vojtěcha Menšíka usadilo v čele jeho družstvo Penzion. Na poledním hráči Milanu Sílešovi byla povinnost udržet náskok před Plavci Kroměříž, Uzly Přerov a přeskočit výsledek Škody Kvasiny 1060 bodů. Síleš v posledních hodech ztratil trochu dech, ale zachránil ho neúspěch Petra Šístka z Uzlu, který zůstal o šest bodů pod vrcholem.

„Nejlepších šest týmů hrálo v přímém souboji. Závěr byl hodně dramatický. Petr Šístek z Uzlu zahrál tak, že mu zůstaly čtyři rozhozené kuželky. Pokud by je srazil, tak by hrál do plných a potřebných pět kuželek by zřejmě shodil. Naštěstí pro nás srazil jenom dvě a my jsme mohli být v klidu,“ zdůraznil Menšík.

Právě kapitán týmu Penzion Menšík byl v neděli jediným hráčem, který se dostal přes hranici 300 bodů.

„309 byl nejlepší výkon mistrovství. Měl jsem prostě super den. Navíc dráha v Přerově je „padavá“. Pořadatelé ji fantasticky připravili. Takový den jsem měl asi třikrát v životě. Vždy to znamenalo rekord soutěže nebo kuželny. Kuželky stejně jako fotbal nemají logiku,“ řekl s úsměvem nejúspěšnější hráč finálového dne.

Vítězstvím v Přerově si družstvo Penzion Menšík Kroměříž spolu s druhým ČD UZEL Přerov zajistilo start na mezinárodním mistrovství v Trnavě.

„Termín zatím neznáme. Pro nás je titul historickým úspěchem. Před třemi lety jsme se dostali ještě pod hlavičkou Avionu do finále, ale tam jsme to psychicky nezvládli a skončili jsme šestnáctí,“ dodal Vojtěch Menšík.

Pořadí ve finále: 1. Penzion Menšík 1083 bodů, 2. ČD UZEL Přerov 1077, 3. ŠKODA KVASINY A 1060.

Nejlepší jednotlivci: 1. Vojtěch Menšík (Penzion Menšík) 309 bodů, 2. Roman Anderle (Hupeto Krnov) 297, 3. Jiří Macháček (Korado) 288.